Tény, hogy a környező országok közül Szlovákiában halnak meg legtöbben vastag- és végbélrákban, s másodikok vagyunk a betegség előfordulásában is. Hetente 32 beteg hal bele ebbe a betegségbe, pedig a vastagbélés végbélrák az a rákfajta, amit megfelelő intézkedésekkel csaknem teljesen el lehetne kerülni. A megelőzés jelenlegi körülményei között senkinek sem kellene belehalnia a bélrendszer daganatos betegségeibe.
Többet tud, mint az egyszerű székletteszt
Az emberek nagy része hazardírozik életével és egészségével. Tudvalévő, hogy a személyes felelősség és a megelőzés számos betegség megelőzésének kulcsa. „Sokan későn kerülnek orvoshoz, és a diagnózis felállítása idején a betegek egyharmadának már áttétei vannak. Ilyenkor a rák nehezen gyógyítható, és csaknem minden beteg belehal. A vastagbél- és végbélrák 90 százaléka gyógyítható, ha kezdeti stádiumban fedezik fel” – mondja dr. Martin Huorka gasztroenterológiai szakértő. „A korai felismerés életet menthet, és a betegellátó rendszer számára sokkal olcsóbb, mint az előrehaladott stádiumú rákbeteg kezelése” – teszi hozzá.
Új lehetőség
Már Szlovákiában is hozzáférhető az a többcélú innovatív DNS-teszt, amely nagyon pontosan ki tudja mutatni a vastag- és végbélrák jelenlétét. Az eddig használ székletteszttől eltérően, ami a szemmel nem látható vérnyomokat mutatja ki, az új teszt a vastag- és végbélrák nagyon korai stádiumát is képes jelezni függetlenül attól, hogy van-e a székletben vér, vagy nincs. Ha valakinek vért találnak a székletében, az még nem jelenti azt, hogy daganata van, ugyanis vérzést aranyér és más nem rosszindulatú betegségek is okozhatnak. A hagyományos székletteszt negatív eredményt is mutathat akkor is, ha vér van a székletben, tehát nem teljesen pontos. Ha viszont hamis pozitív eredmény születik, ez nagy megterhelést jelenthet a gasztroenterológiai munkahelyeknek, mert képtelenek olyan sok béltükrözést elvégezni.
Az új teszt az első nem invazív DNS-teszt, ami székletminta alapján nagy pontossággal ki tudja mutatni a vastag- és végbéldaganat rákmegelőző stádiumát a székletminta 3 biomarkerének jelenléte alapján. A teszt a maga nemében egyedülálló Európában és Szlovákiában is. A hagyományos székletteszt 94 százalékos pontossággal mutatja ki a vért a székletben, ami nem mindig jelent rákot, a DNS-teszt pedig 92 százalékos pontossággal nemcsak a vastag- és végbélrákot fedi fel, hanem a rákmegelőző stádiumot is. Pontossága a béltükrözéssel, azaz a kolonoszkópiás kivizsgálással hasonlítható össze.
A teszt nagy előnye, hogy nem a vért, hanem egyenesen a rákot képes kimutatni. Fájdalmatlan és nem invazív kivizsgálásról van szó, amit a páciens odahaza végez el. Előtte nem kell a gyógyszereit kihagynia, nem kell diétáznia. A mellékelt utasítások alapján leveszi a mintát és elviszi az orvoshoz. Ha az eredmény negatív, kicsi a rák jelenlétének valószínűsége. Pozitív eredmény esetén azonban mindenképpen béltükrözés szükséges.
100 000 beteg adatai
Tavaly a legnagyobb európai onkológiai kongresszuson több mint 100 000 beteg adatainak tükrében vázolták fel a szakemberek a teszt előnyeit. A felmérésben részt vevők először elvégezték a DNS-tesztet, s pozitív eredményt követően a béltükrözést. A pozitív eredményt mutató teszttel rendelkező páciensek 73 százalékánál a béltükrözés után rákot vagy rákmegelőző stádiumot diagnosztizáltak. A tanulmány megerősítette a kétlépcsős szűrés – DNS-teszt + kolonoszkópia – nagy fokú hatékonyságát.
Globális tapasztalatok
Tavaly júniusig 680 000 DNS-tesztet végeztek el. 6,31 százalékának eredménye pozitív volt, ezek 72,3 százalékánál a béltükrözés abnormális leletet mutatott.
Újdonság
Egy évvel ezelőtt még dán laboratóriumokban elemezték a tesztet, újdonság, hogy már nem kell külföldre küldeni a székletmintát, mert pozsonyi laboratórium is elemzi – több európai ország számára is. A speciális tesztet néhány általános orvosnál vagy gasztroenterológusnál lehet beszerezni. Az egészségbiztosítók még nem térítik meg, így az egész összeget a páciens fizeti.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.