Tejfogban a maradó fog jövője

A születés időpontjában ugyan még nem láthatók a szájban, de már ott vannak a csecsemő tejfogai az állcsontban, és csak a maradó fogak fejlődnek később.

Az első fogak egyébként a színükről kapják a nevüket: olyan fehérek, mint a tej. Rövid „fog-életük” ideje alatt fontos feladatokat látnak el: biztosítják a helyes harapást és rágást, a beszédhan-gok képzését, és fenntartják a helyet a maradó fogak számára. Ezért ezeket is úgy kell ápolni és gondozni az első naptól kezdődően, mint később a maradó fogakat, hiszen a tejfogak részben még a 10. életévig a szájban maradnak, jóllehet a fogváltás már hatéves korban megkezdődik.

Öröklődő szuvasság

Ha a tejfogak szuvasodnak, azt a maradó fogak is megsínylik: az előtörő 6 éves kori maradó őrlőfog a szuvas tejfogat előrenyomja, így a maradó fogak helye elveszett. Még rosszabb lesz, ha egy tej-zápfog az ötödik életév előtt szuvas lesz, és el kell távolítani. Akkor ugyanis az alatta lévő fognak, vagy a maradó szemfognak egyáltalán nem marad helye. A maradó fogak teljesen ferdén nőnek és a normális, szép fogsoron kívül helyezkednek el. Ezzel aztán már előre szinte programozva lesz a fogszabályzási kezelés: ez sokáig tart és nemcsak a gyereket, hanem a szülő pénztárcáját is terheli.

A tejfogak szuvasodásának megelőzése tehát segít elkerülni, hogy a maradó fogak állásával később baj legyen. A kisgyermek kétéves korára minden tejfog kibújt. Ez a legkésőbbi idő arra, hogy a tejes-/teásüvegnek búcsút mondjunk. Ugyanis most váltja le a természetes rágóreflex az eredeti cumizó-szívó ösztönt. Ezzel együtt megtörténhet az átállás a folyékonyról a szilárd táplálékra. Italokat csőrös ivócsészéből, vagy mint – a „nagyok” – pohárból inni, ez izgatóan új és szórakoztató. Ezzel szembe a cumisüvegek duplán veszélyeztetik a fogakat. Egyrészt az üveg tartalma okoz szuvasodást, mert a kis fogak órák hosszat főként édes italokban vagy gyümölcslevekben „fürdenek”. Másrészt maga a cumi árt, hiszen minden idegen test, ami órákon át a fogak között van, elferdíti a fogsort.

Az első is pótolható

Egy első fog elvesztése – főleg ezeket teszi tönkre a cumizás, s általában ezek esnek áldozatul a kiskori sportbaleseteknek is – komoly stressz a gyerekeknek. Társaik emiatt ugratják őket, nem tudnak rendesen harapni és egyszerűen kényelmetlenül érzik magukat. De ma már ilyesmi miatt a gyerekeknek sem kell évekig kínlódniuk: egy „helyfenntartó”, ami egy kis szájpadlás-lemezkéből és egy műfogacskából áll, elősegíti, hogy az új fog ismét elegánsan nézzen ki. A 4. életévtől van lehetőség arra, hogy a gyerek „fogpótlásokat” kapjon, s ezek a maradó frontfogak áttöréséig hordhatók…

A hüvelykujj szopása édes, de a következményei keserűek! Bármiféle idegen test, ami hosszabb időn át a fogsorok között van, az állcsont problémáihoz vezet. Ez a hatás a tejfogakról még a maradó fogakra is „öröklődik”. A következmények lehetnek: nyitott harapás, keresztharapás, előreálló fogak, keskeny állcsont, vagy az állkapocs rossz állása. Az efféle zavarokat főként olyan csecsemőkori szokások okozzák, amelyeknek már meg kellett volna szűnniük, mire a gyerek hároméves lesz. Lelki zavarok csak különleges esetekben játszanak szerepet. De ha egy gyerek például 6 éves kora után is cumizik, ajánlatos megmutatni őt egy gyermekpszichológusnak.

A rossz nyelés, a hibás beszéd (selypítés), az alsó ajkak harapdálása, vagy az a szokás, hogy szájon át lélegzik a gyermek, ugyancsak hozzájárul a fogak és az állkapocs rossz állásának a kialakulásához.

A hibás (gyerekes) nyelés a csecsemőidőből származik, s a cumisüveg használata miatt ez sokáig megmaradhat. Az ember anélkül is nyel napi 600–1000 alkalommal, hogy élelmiszert venne magához. Eközben a nyelve, amely különben a fogak mögött van, a fogsorok közé kerül. Ugyanez történik akkor is, ha rossz a gyerek kiejtése.

A gyerekeknek gyakran nehezükre esik lemondani a cumiról. Ilyenkor ez megfelelő előkészítéssel, türelemmel és sajátos pótszerekkel segíthető. A cumi hatásos pótlását jelenti a szájpitvarlemez. Ez a fogak előtt helyezkedik el lazán, és a zárt ajkak tartják (éjjel is), s a 4. életévtől „funkcionál”. Fogorvosa kérésre elkészíti. Látható ellenőrzésként az „anti-cumi-naptár” is bevált: ha egész nap nem cumizik a gyermek, akkor kifesthet egy napocskát, ugyanakkor esőfelhő teszi láthatóvá, ha újra felvette a cumizó szokást. Az is segít a hüvelykujjszopásról való leszokásban, ha keserű anyaggal kenjük be a hüvelykujját.

A szerző fogorvos

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?