Tegyünk jót a tüdőnkkel!

Oxigén nélkül nincs élet. Csak akkor vagyunk egészségesek, és akkor megfelelő a teljesítőképességünk, ha a légzésünk ősi ritmusa ép és érintetlen. Tüdőnk kapacitása azonban természetes úton növelhető, és a légutakat is megerősíthetjük a fertőzésekkel szemben.

Sokan azonban nem is tudják, hogy helytelenül lélegeznek, és ezzel veszélyeztetik az egészségüket. Ha a légzés túl lassú vagy felületes, szervezetünk nem jut elegendő mennyiségű oxigénhez, és nem ürülnek ki kellően a gáz formájú salakanyagok. Ennek eredményeként a szívverés ernyedt lesz, az agyműködés lusta, és egyéb károsodások is kialakulnak.

Egy felnőtt naponta átlagosan 22 ezerszer lélegzik ki és be, percenként 16 alkalommal. A gyerekeknél a percenkénti légvételek száma 20-25, az újszülötteknél 40. A felnőtt által egy alkalommal beszívott levegő mennyisége körülbelül fél liter, de nagyon mély belégzés esetén akár 3 liter is lehet.

A légzés komplex folyamat

Az emberi légzőszervek működése egy motorhoz hasonlítható. Az autó is csak akkor képes előrehaladni, ha a hajtómű elegendő benzinhez jut. Az emberi szervezet tüzelőanyaga az oxigén, együtt más anyagokkal.

Az oxigén és a szén-dioxid cseréjének gyorsan kell lejátszódnia, mivel a vörösvértesteknek kevesebb mint egy másodpercük van arra, hogy a kapillárisokban tartózkodjanak, mielőtt visszatérnének újra a bal szívterületre és onnan a nagyvérkörbe. Ennek során a két tüdőlebeny fújtatóként működik. A tüdő felvevőképessége a 40. életévtől lassan, fokozatosan csökken.

A felületes légzés következményei

Manapság sok embernél a tüdő kevés segítséget kap a munkájához, és ennek főként a mozgáshiány az oka. Ez felületes légzéshez vezet, így az egészséges tüdőkapacitás fél literje helyett csak 3/8 liter levegő jut egy-egy légvétellel a tüdőbe. Sokan túl lassan lélegeznek, percenként 16-18 helyett csak 10-12-szer. Ezzel oxigénhiányt idéznek elő a szervezetükben, ami előbb-utóbb egészségkárosodáshoz vezethet.

Ha a tüdő megbetegszik

A rövid légzés, a gyakori köhögés, a megfázásra való hajlam, a légutak nyálkahártyáinak kiszáradása és gyengesége légúti vagy tüdőbetegség jele lehet.

Bronchitis: a hörgők nyálkahártyájának gyulladása igen elterjedt betegség. Jellemzője a köhögés, először száraz, majd slejmelválasztással. Utána égő fájdalom a mellcsont mögött, láz, testi gyengeség. Különösen idős embereknél tüdőgyulladás alakulhat ki.

Tüdőgyulladás esetén a nemritkán baktériumok által előidézett fertőzés ráterjed a léghólyagokra. Jellemzője a 39 fok feletti láz, a megrövidült légzés, a köhögés (akár vér köhögése is), mellkasi fájdalom, reszelős hang a légutakban. Ilyenkor azonnal hívjunk orvost!

Asztma esetén periodikusan fellépő fulladás jellemző, megnehezített kilégzéssel. A tüneteket hörgőszűkület kíséri. A légutak nyálkahártyája megduzzad, váladékelválasztásuk fokozódik, a légzés sípolóvá válik, a beteg arca elszíneződik.

A tüdőtágulat jellemzője, hogy a tüdő folyamatosan túltelítődik, miközben szövetei elveszítik rugalmasságukat. Emiatt a mellkas eldeformálódik, megmerevedik belégzési állapotban, és szélesebb formát vesz fel. A beteg súlyos légzési nehézségekkel küszködik, és még arra sem képes, hogy elfújjon egy gyertyát. A legkisebb testi erőfeszítés esetén sem kap levegőt. Hoszszabb távon a makacs hörgőhurut veszélye fenyeget.

A tüdő mérgei: a kipufogógázok

A mai levegőszennyezés vitán felül káros az emberi tüdő számára. Az első helyen a közlekedés és az ipari szennyező anyagok állnak, amelyek nemcsak környezetünket, hanem az egészségünket is tönkreteszik. Egyetlen év leforgása alatt New York fölött 1,4 millió tonna szén-monoxid, 515 000 tonna kén-dioxid, 270 000 tonna nitrogén-oxid és 209 000 tonna por jutott a levegőbe. Csodával határos, hogy ilyen körülmények között még képesek az emberek élni és lélegezni.

Külső rizikófaktornak számít a dohányzás is. A tüdő és a légutak megbetegedéseiért majd minden hatodik esetben a cigarettázás a felelős. Ehhez járul még a szívkoszorúér-megbetegedés, a magas vérnyomás, az érszűkület, a gyomorfekély, a látászavarok, a gyomor- és hólyagrák, a tüdő-, gége- és nyelőcsőrák. Ha mindezt meggondoljuk, talán nem is olyan nehéz lemondani a dohányzásról.

A tüdőt nemcsak kívülről, hanem belülről is fenyegetik veszélyek. Ilyen károsító tényező lehet, ha a bél kiválasztó munkáját folyamatosan túlterheljük. Székrekedés esetén a méreganyagok felgyűlnek a szervezetben, és nem választódnak ki. Ilyenkor a hörgők megpróbálnak megszabadulni a méreganyagok egy részétől, ami pluszterhelést jelent számukra. Nemritkán meggyengül miatta az ellenálló képességük. Nem tesz jót a tüdőnek a túlsúly sem, mert akadályozza a helyes ki- és belélegzést.

Mindig a hasba

Sok ember túlságosan felületesen és görcsösen lélegzik: légzés közben többnyire csak a vállukat emelik meg, és ezzel csak a mellkast töltik meg levegővel, miközben hasi légzésre volna szükségünk. Ennek gyakorlásához feküdjünk hanyatt, tegyünk egy könyvet a hasunkra, és ezt emelgessük le-fel ki- és belégzés közben. A gyakorlatot naponta öt-tíz percen át végezzük. Hasonlóképpen gyakorolhatunk kilégzés közben halk zümmögéssel. A hangot addig tartsuk, ameddig csak tudjuk. Utána az orrunkon keresztül vegyünk levegőt, amíg a gyomortájék előre nem domborodik.

Hogyan őrizzük meg tüdőnk egészségét?

A zsír- és hússzegény, teljes értékű táplálkozás (lehetőleg bio) a tüdő és a hörgők egészségének megőrzése miatt is fontos. Könynyen emészthető táplálék a zöldség, gyümölcs, saláta, nem terheli meg a szervezetet és nagy a tápértéke.

Pozitív hatást gyakorol a tüdőkapacitásra sok olyan gyógynövény, amely gazdag természetes aromákban. Fogyasszunk sok édesköménymagot, tormát, kakukkfüvet, zsályát, rozmaringot.

Az élet mozgás. Aki keveset mozog, csökkenti tüdeje kapacitását, ami oxigénhiányhoz és a méreganyagok felhalmozódásához vezet. Az egészséges tüdőhöz nélkülözhetetlen a napi mozgás: torna, biciklizés, úszás, kocogás. Aktivizálja a tüdőt az erdei séta is, amelynek során mélylégzés-gyakorlatokat végzünk. (T. Gy.)

A rossz légzés következményei

Megfázásra való hajlam

Rekedtség

Hurut

Nátha

Köhögés

A tüdő elnyálkásodása

Bronchitis

Asztma

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?