Tavaszi fáradtság ellen koenzimet

A ránk törő ólmos fáradtság jelzi: itt a tavasz, s vele együtt a tavaszi fáradtság. Miért ismétlődik meg évről évre? Egyértelmű válasz nincs. A szakemberek több táborra szakadnak, és mindegyik mást nevez meg a fő oknak. Mint sok más esetben is, nyilván mindenki állításában van valami igazság. Az biztos, hogy a tüneteket több tényező együttes hatása váltja ki.

Az orvosok szerint érezhető a „betegforgalomban” a tavasz beköszönte. Főleg az idősebbek és a kisgyermekes anyukák keresik fel ilyenkor gyakrabban háziorvosaikat, de a keringési problémákkal küzdő és depresszióra hajlamos betegek is.

Gyógyszer nincs a tavaszi fáradtság ellen, de a megoldás egyik lehetséges módja a koenzim Q10 mennyiségének növelése. Vajon mit tud ez a fontos antioxidánst?

Sejtjeink – így az egész szervezet – energiával való ellátását a koenzim Q10 irányítja. Katalizátorként szabályoz és felgyorsít bizonyos biokémiai folyamatokat. Ez a koenzim vezérli az energia (ATP) termelését a sejtek mitokondriumában. A Q10-et szervezetünk 25-30 éves koráig maga állítja elő, de e kor után szintje hanyatlani kezd, és kívülről kell bevinni. A normálisnak mondható szint 25%-os csökkenése szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához, magas vérnyomáshoz és számos más betegséghez vezethet. Szedése alkalmas az immunrendszer erősítésére, az agyműködés fokozására, védőhatása van a gyomorra és nyombélre. Lassítja az öregedést és enyhíti a már meglévő szív- és érrendszeri panaszokat. A koenzim Q10 a köztudatba csodaszerként vonult be. Legnagyobb hatását klinikai tesztek alapján a szabadgyökök lekötésében fejti ki, ezáltal megakadályozza a rákot okozó sejtek elszaporodását. Fontos szerepet tölt be oxigén-szállítóként a légzési láncban is. Kutatások és klinikai megfigyelések során megállapították, hogy betegség esetén a koenzim szintje csökken a szervezetben, ebből következően a szükséges szint fenntartásának betegségmegelőző szerepe lehet. Legnagyobb hiányát szívbetegség esetén mutatták ki. A hiány megszüntetése után a betegségből történő felépülési folyamat jelentősen lerövidíthető. Kedvező hatását mutatták ki a szívritmus-zavarok kezelésében, a vérnyomás és az érelmeszesedés csökkentésében. E-vitamin és béta-karotin együttes szedésével a koenzim hatása fokozható, hasznosulási folyamata jelentősen felgyorsítható. Ellensége a túl zsíros étkezés.

Néhány gyógyszer, mint például a szív- és érrendszeri betegségek kezelésére alkalmazott sztatinok szintén csökkentik a termelődését. Az ischémiás szívbetegségben, magas vérnyomásban és krónikus szívbetegségben szenvedők szervezetében szintén a kívántnál alacsonyabb a koenzim Q10 szintje, akár csak bizonyos izombetegségek, ideggyógyászati, onkológiai betegségek, cukorbaj, immunzavar, alultápláltság, hasmenés, hányás esetében.

Ma már az is bizonyított, hogy megakadályozza a rossz LDL koleszterin oxidációját, ugyanakkor ismert, hogy ez az oxidálódott forma képes meggyorsítani az érelmeszesedést. Gyökfogóként is működik. Kimerültség, izomgyengeség, tavaszi fáradtság esetén nemcsak az izomteljesítményt, hanem az általános egészségi állapotot is lényegesen javítja.

Ugyancsak helyes, ha egyébként makk egészséges fiatalok rendszeresen Q10-et szednek olyankor, amikor szokatlan erőkifejtésre szánják el magukat, például erősen sportolni kezdenek. A legutóbbi sportorvosi kutatások kimutatták, hogy a nagy állóképességet és erőkifejtést igénylő sportok akár jelentékenyen is gyöngíthetik az immunrendszert. A Q10 megfiatalítja a szervezetet, acélosítja az izmokat és igen jó hatással van az agyműködésre is. (n-ki)

Magyarországon már gyógyszer

A koenzim Q10 eddig táplálékkiegészítőként volt ismert, de most óriási lépést tett előre. Magyarország az első ország, ahol gyógyszerként szerepel, tehát vényre kapható. Azoknak a pácienseknek jelenthet ez óriási segítséget, akik mellkasi fájdalmakra és fáradékonyságra panaszkodnak.

Forrásai

marhahús, disznóhús, főleg a bensőségek, elsősorban a szív

halak, főleg makréla

szója

zöldség, főleg a karfiol

FIGYELEM!

Óvjuk a melegtől és a fénytől! A tiszta koenzim Q10 minősége ugyanis 35 Celsius fok fölötti hőmérsékleten veszít az értékéből.

A kapszulás Q10 semmilyen módon nem gátolja a szervezetet abban, hogy továbbra is előállítsa a saját maga által kitermelni képes mennyiséget. Nem kell tehát félni attól, hogy a Q10 szedése leszoktatja a szervezetet arról, hogy a szedés megkezdése után továbbra is Q10-et termeljen.

Terhes és szoptató anyák a Q10 szedése előtt kérjék ki orvosuk véleményét.

Napi 60 mg szedése kb. 4 hét múlva hozza meg a kívánt eredményt, de a Q10 szintje a szervezetben csak 8 hét után stabilizálódik. Onnantól kezdve már ez a magasabb stabil szint szinte már akármeddig fenntartható és most már csak napi 20-30 mg szedésével.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?