A sikerélmények sokszor megváltoztatják az emberek viselkedését.
Sztárok életmódja: Valóban túlteng az önbizalma?
Észrevehetjük ezt a sztároknál is, akár sportolókról, művészekről, újságírókról van is szó. Az kevésbé szembetűnő, hogy ezek az ismert emberek, akik magabiztosaknak néznek ki, lenyűgözőek, mindenkit elkápráztatnak, belül esetleg törékenyek, teljesen mások, mint a kamerák előtt. Néha viszont magatartászavarban szenvednek. Megjelenési formái és okai különfélék lehetnek. Legtöbben leplezik, nem ismerik be, hogy bajuk van. A legismertebb cseh műsorvezető, Leoš Mareš, aki Szlovákiában nemcsak az idei SuperStar tehetségkutató verseny révén ismert, felesége ösztökélésére fordult szakemberhez. A 44 éves Mareš, akiben látszatra túlteng az önbizalom, gyakran lépi túl a jó modort. A négy alapvető magatartási mintán belül, amely annak alapján történik, hogy mennyire nyitott vagy zárt az illető személy kommunikációja, illetve mennyire veszi figyelembe mások céljait, igényeit, jogait, a műsorvezető a nyíltan agresszív viselkedési csoportba lenne sorolható. Jellemző rá a saját törekvések érvényre juttatása, nem veszi figyelembe mások céljait, igényeit, jogait. Bár ő ezt nem tudatosította, a munkájában valójában sokszor így viselkedett.
Ezért jár hónapok óta pszichoterapeutához, s a kezelésnek igen jótékony hatása van.
„Rendszeresen járok terápiára. Feleségem, Mónika is elkísér. Szerinte jó lenne, ha gyakrabban mennénk, akár naponta – nyilatkozta, de az is kiderült szavaiból, hogy nagyon kellett őt unszolni, hogy kipróbálja. – Olyan ez, mint a fitnesz vagy a többi hasonló sport: az embernek nem mindig van hozzá kedve, de a végén azért kellemes érzéssel távozok. Sok mindenről beszélgettünk, s a terapeuta segítségével próbáltam megérteni számos reakciómat, mert úgy éreztem, szükségem van rá.” Az, hogy a feleségének igaza lehet a terápia gyakoriságát illetően, kiderül a műsorvezető vallomásából is, miszerint a kezelést követően fantasztikusan érzi magát, de ahogy telnek a napok, egyre jobban gyengül a hatás. Tudja, hogy nem szabad abbahagynia, mert az asszertív tréning során nagyon sokat tanult önmagáról, az elegáns konfliktuskezelési módszerről, megtanult nemet mondani a számára kellemetlen kérésekre, az egész személyisége kiegyensúlyozottabb, magabiztosabb – bár úgy hitte, hogy eddig is így volt –, határozottabb lett.
(urbán)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.