„A sör sem feloldani, sem eltávolítani nem tudja a veseköveket. Mítoszról van szó, ami régóta él az emberek között” – nyilatkozta a TASR hírügynökség egészséggel foglalkozó műsorában Martin Jankovich, a pozsonyi Cirill és Metód Kórház urológiai osztályának főorvosa.
A vesekő szabálytalan alakú szilárd kristály vagy képződmény, amely a vizeletből csapódik ki. A vese folyamatosan szűri a vért és távolítja el belőle a salakanyagokat, valamint a felesleges vizet. Vesekő akkor képződik, ha bizonyos anyagok túl nagy mennyiségben vannak jelen a vizeletben, s már nem tudnak többé a vizeletben maradni, hanem kicsapódnak. A vese kiválasztórendszerében képződik, majd a húgyutakon keresztül távozik. Előfordulhat, hogy valaki észre sem veszi, hogy veseköve van. A kis kövek nagy fájdalmat okozhatnak, amikor a húgyutakon keresztül távoznak. A húgyutak ugyanis szűkebbek, mint a vese üregrendszere, itt könnyen megakadhat vagy felsértheti a nyálkahártyát. Ez a folyamat ráadásul lassú, akár három hétig is eltarthat, mire ürül a vesekő.
A vesekő az alábbi okok miatt vissza is térhet:
- Genetika: Az öröklött hajlam is szerepet játszhat a vesekő kialakulásában.
- Dietetikai tényezők: Alacsony folyadékbevitel, túlzott só-, vöröshús- és koffein-, továbbá A-, D- és C-vitamin- fogyasztás, alacsony B-vitamin-szint.
- Magas kalcium- és oxalátszintek: A vizeletben jelen lévő magas kalciumvagy oxalátszint hozzájárulhat a vesekő kialakulásához. A vesekő legtöbb típusa ugyanis ezen anyagok kikristályosodása miatt alakul ki. Bizonyos gyógyszerek fokozzák ezen anyagok magas szintjét a vizeletben.
- Húgyúti rendellenességek: Húgyúti rendellenességek, például a húgyutak elzáródása, a vizelet áramlásának bármi módon történő akadályozása.
- Elhízás, anyagcserezavar: Az elhízás vagy anyagcserezavar is vezethet vesekő kialakulásához.
Dr. Martin Jankovich szerint nagyon fontos az elegendő folyadékbevitel, hozzátette: nincs semmilyen bizonyíték arra, hogy vesekő esetén segítene a sörivás.
„Az emberek sok receptet találtak már ki, aminek csodálatos hatást tulajdonítanak. Sokan azt állítják, hogy azért tűnt el a kő, mert sört ittak. Minden második embernek életében legalább egyszer volt vesegörcse, amit a húgyvezetékben megrekedt kő váltott ki. Ilyenkor elég lefeküdni és sok folyadékot inni. Így nagyobb az esélye annak, hogy a kő távozik a szervezetből”
– tette hozzá.
Ritkábban, de a húgyhólyagban is előfordulhatnak kövek. Erre több tényező hat. „Ha a vizeletben magas bizonyos anyagok koncentrációja, feltételezhető, hogy felgyorsul a vesekőképződés, és károsodik a vese is. A D-vitamin magas szintje is okozhat vesekövet” – hangsúlyozta. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy veseköve több férfinak van, mint nőnek. „A férfiaknál a metabolikus szindróma, a nőknél a gyakoribb húgyúti fertőzés az oka ennek” – hangsúlyozta dr. Martin Jankovich.
„Ha a kő fájdalmat, magas lázat vagy más szövődményt okoz, az orvos az eltávolítást ajánlja, akárcsak akkor, ha a kő növekszik, esetleg 15 mm-nél nagyobb”
– tette hozzá a szakember. A pozsonyi Cirill és Metód Kórház urológiai osztályán nemrég kezdtek alkalmazni egy új műszert, amely lökéshullámok segítségével zúzza szét a vesekövet a húgyúti rendszerben.
„E készülékkel anélkül tudjuk szétzúzni a követ, hogy valamit is bevezetnénk a beteg testébe, tehát kívülről. Apró részekre zúzzuk a követ, amelyek ezután spontán távoznak a szervezetből” mondta a főorvos.
(TASR-hp-ki)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.