Amikor közeli ismerőst, családtagot veszítünk el, a gyász nehéz időszakát kell megélnünk.
Segítség a daganatos betegek hozzátartozóinak
Hogy egészségesen tudjuk feldolgozni a veszteséget, el kell végeznünk a gyászmunkát, bármennyire nehéz és fájdalmas is. Ha elfojtjuk kellemetlen érzéseinket, meghosszabbodik a gyász, és egyéb problémák is jelentkeznek. A Rákellenes Liga néhány héttel ezelőtt indított projektjével azoknak kíván segíteni, akik daganatos betegség miatt veszítették el hozzátartozójukat.
A gyász szakaszai
Ha meghal valamelyik hozzátartozónk, a gyászt sokk, lelkiismeretfurdalás, szomorúság, harag, szorongás, depresszió, alvászavar, étvágytalanság, fáradtság, apátia, testi panaszok kísérhetik. Kezdetben az ember képtelen elfogadni, hogy a veszteség végérvényes és visszafordíthatatlan. Ám ahhoz, hogy ura legyen a helyzetnek, elengedhetetlen a veszteség tudatosítása. Bele kell törődnünk, hogy családtagunk nincs velünk. Csak ezután következhet a megbékélés, ami magába foglalja az érzelmi kitöréseket: a gyászt, a sírást, az érzelmek kreatív módon való kifejezését. Nagyon fontos lépés, ha ki tudjuk kifejezni esetleges neheztelésünket, haragunkat is. Azokra, akik már távoztak az élők sorából, igyekszünk csak jó értelemben emlékezni, s nem tudatosítjuk, hogy haragudhatunk is rájuk, de ezt meg kell nekik bocsátani. Gyakran épp az akadályozza a veszteség feldolgozását, hogy nem tudunk nekik megbocsátani.
Örökre a szívünkben él
A veszteség feldolgozásának lényege: meg kell tanulni élni a szeretett személy nélkül is. Kezdetben ez szinte lehetetlen. „A tapasztalatok azt mutatják, hogy az ember idővel megérti: a szeretett személy örökre a szívében marad. Az, amit együtt éltek meg, amit együtt építettek ki, kísér az új célok keresésében” – magyarázta Katarína Klincová onkopszichológus, a Rákellenes Liga Onkopszichológus-hálózat projektjének menedzsere.
Ha sokáig tart...
Vannak helyzetek, amikor a gyász sokáig tart, vagy gondok merülnek fel. Normális esetben egy évig tart. Gondot jelenthet, ha bizonyos idő után a gyászoló környezete azt mondogatja, hogy „hagyd abba a szomorkodást, kezdj normálisan élni”. Az ember pedig elszigetelve, elhagyatva érzi magát. Épp hasonló helyzetekben fontos a szakmai segítség.
„A külföldi és a hazai tapasztalatok azt mutatják, hogy hatékony segítséget a csoportos beszélgetések nyújthatnak a gyászolóknak. Biztonságos környezetben kibeszélhetik érzelmeiket, elmondhatják történetüket és azt, hogyan próbálnak megbirkózni a szomorú helyzettel. Mindezt a pszichológus szakmai rálátása egészíti ki, aki igyekszik megértetni a csoporttal a gyász lényegét, szakmai szempontból elmagyarázza, hogyan lehet feldolgozni a szeretett személy elvesztését. A Rákellenes Liga 2019 óta rendez ilyen foglalkozásokat nemcsak a daganatos betegeknek, hanem hozzátartozóiknak is. Havonta egyszer ingyen közös foglalkozáson kérhetnek szakmai segítséget a gyász feldolgozásához.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.