Új projektet indított a Szlovák Gyógyszerészeti Kamara A kor nem csak szám (Vek nie je len číslo) névvel a 65 éven felüliek számára. Lényege, hogy ha valami nem világos a gyógyszerhasználat körül, a szeniorok nyugodtan kérdezhetnek a gyógyszerésztől is.
Segíti a szeniorok biztonságos kezelését
A kamarának nem ez az első hasonló, mégpedig sikeres projektje. A korábbiak arra összpontosították a figyelmet, hogy milyen hatással van a gyerekekre és a szoptatós anyákra a gyógyszerfogyasztás, hogyan hatnak egymásra a gyógyszerek. A legújabb a szeniorok gyógyszerfogyasztására összpontosít.
A cél az, hogy társadalmi vita alakuljon ki az idős emberek gyógyszeres kezelésének hatásáról és biztonságosságáról, megmutassa, hogy a gyógyszerész aktív részvételével hogyan lehet a szeniorok kezelését optimalizálni, ugyanakkor emelni a gyógyszerészek szakmai színvonalát. A projekt elsősorban azoknak a 65 évnél idősebb embereknek szól, akik több gyógyszert szednek, esetleg érzékenyebben reagálnak a gyógyszer hatására és mellékhatására.
A projektbe a szociális szolgáltatási intézmények is bekapcsolódhatnak. „A két intézményben kísérleti felmérést végeztünk. Kiderült, hogy a páciensek a két intézményben összesen 439 gyógyszert szedtek, ami azt jelenti, hogy egy betegre 9 gyógyszer jutott. 40 százalékuk nem váltotta ki a kívánt hatást – leggyakrabban a szorongást oldó és a demencia elleni gyógyszerekről, valamint az antipszichotikumokról volt szó. Az idősebb betegeknek nem túl jók ezek a gyógyszerek, mert hatásukra megnő az esések kockázata, romlik az emlékezetük, a beszédkészségük és egyéb képességük, vagy megnő az agyi érkatasztrófa kialakulásának kockázata” – vázolta az eredményeket Miroslava Snopková, a kamara alelnöke. „A projektbe azokat a gyógyszertárakat vontuk be, amelyeknek alkalmazottai a Szlovák Gyógyszerészek Kamarájának tagjai. A bekapcsolódott gyógyszertárak alkalmazottai a konzultációkon kívül valamelyik szociális intézményben átnézik, milyen gyógyszereket szednek a betegek, hogy valamelyik gyógyszer nem hatástalanítja-e a másik gyógyszert” – tette hozzá.
A projekt elsősorban azoknak a 65 évnél idősebb embereknek szól, akik több gyógyszert szednek...
A szeniorok és hozzátartozóik a gyógyszerészektől nemcsak arra a kérdésre kapnak választ, hogy miért és hogyan kell szedni az előírt gyógyszereket, hanem arra is, hogy az öregedés hogyan befolyásolja a gyógyszer hatását, hogy az öregeket milyen veszély fenyegeti, vagy mit kell tenni, hogy az idős ember kezelése biztonságos és hatásos legyen. Olyan érzékeny kérdést sem kerülnek ki, hogy hogyan kell a gyógyszert az idős embernek lenyelnie, hogyan bontsa fel és vegye ki a gyógyszert a csomagolásból.
„A népesség öregedése természetes folyamat. Annak pedig természetesnek kell lennie, hogy a szeniorok a legkorszerűbb gyógyszereket kapják meg és azokat hatékonyan használják. Különösen az idősek számára a gyógyszerészek könnyen elérhetők, szakmailag felkészültek, tehát hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az orvos által felírt gyógyszerek helyes szedésével a lehető legjobb hatást lehessen elérni” – egészítette ki Ondrej Sukeľ, a kamara elnöke.
A Szlovák Gyógyszerészek Kamarájának honlapjáról megtudhatják, mely gyógyszertárak kapcsolódtak be a projektbe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.