Nyáron mindig árnyékban történjen a baba levegőztetése

Nemhiába mondják: a nap jó barát, de könnyen veszélyes ellenséggé válhat.

Nemhiába mondják: a nap jó barát, de könnyen veszélyes ellenséggé válhat. A napfény antibakteriális hatású, egyes bőrproblémákra orvosság is lehet, és a mumusként emlegetett ultraibolya sugaraknak köszönhetjük, hogy a bőrben D-vitamin képződik, ami a csecsemők és kisgyermekek számára még sokkal fontosabb, mint a felnőtteknek. Ám a túlzásba vitt napfürdő komoly problémákat okozhat.

A szakemberek véleménye nagyrészt megegyezik abban, hogy a fiatal csecsemőt nem szabad napoztatni. Friss levegőre természetesen ebben az életkorban is nagy szüksége van a gyermeknek, de a levegőztetés nyáron mindig árnyékban történjen, és a baba viseljen könynyű, természetes anyagból készült ruhát. Mivel a nap visszaverődő sugaraival így is számolni kell, érdemes könnyen felvihető, hypoallergén fényvédővel is bekenni a kicsi ruhátlan testrészeit.

Három-négy hónapos kortól ajánlott a kora délelőtti vagy késő délutáni napfürdő: kezdetnek egy-két perc hason és háton, majd mindennap egy-két perccel több. Tíz percnél hosszabb idő azonban így sem ajánlott. Árnyékban viszont több órát is eltölthet a gyerek, a fent említett óvintézkedések mellett – lehetőség szerint vegyük ki a babakocsiból. Nagyon kell figyelni arra, hogy az árnyék nehogy „lekússzon” a babáról: gyermekorvosok tapasztalatai szerint gyakoriak az így keletkező égési sérülések, túlmelegedések, napszúrások.

Persze van olyan életkor, amikor szinte lehetetlen a gyereket az árnyékba kényszeríteni: a totyogó vagy éppen már szaladó apróságok legfeljebb válluk felett kacagnak vissza az aggódó mamára. Idegeskedés helyett jobb az óvintézkedés: minden pancsolás után alaposan bedörzsölni a babát hypoallergén fényvédő krémmel, nem feledkezve meg az arcáról, a füléről; vékony pamutpólót vagy napozót adni rá; a buksira pedig minden esetben kerüljön könnyű, világos színű fejfedő – kapható olyan, ami a fülét, a nyakát, a vállát is védi. A kisgyerekek sem tölthetnek a tűző napon tíz percnél hosszabb időt a leégés veszélye nélkül, ezt az időtartamot hosszabbíthatják meg a fényvédő krémek. A képlet egyszerű: a tíz percet meg kell szorozni annyival, ahányas faktorszámú krémet használtunk.

A folyadékpótlás elengedhetetlen a nyári melegben: a legkisebbeknek az anyatej teljesen elegendő, a már nem szopó babáknak pedig a szénsavmentes ásványvíz az ideális. A baba nem szól, ha szomjas, a nagyobbacska pedig a játék hevében nem gondol az ivásra: gyakran kínáljuk őket folyadékkal! A legmelegebb déli órákat inkább pihenéssel, hűsöléssel, de semmiképpen sem napozással érdemes eltölteni!

Minden óvintézkedés ellenére előfordulhat, hogy a baba bőre megpirul. Ilyenkor ajánlottak a hűsítő, csillapító hatású zselék, habok: a gyógyszertárban kérjünk segítséget, ha kiválasztásukkor a bőség zavarában érezzük magunkat. Feltétlenül forduljunk orvoshoz, ha a gyermek lázas, netán szokatlanul bágyadt, aluszékony – ezek a tünetek komoly bajt is jelezhetnek!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?