Nemzetközi charta az elhízás ellen

A WHO európai országainak képviselői történelmi chartát fogadtak el az elmúlt napokban Isztambulban az elhízás járványszerű terjedésének megállítására és visszafordítására. A charta lényege: a legtöbb tagállamban 4-5 éven belül csökkenteni kell az elhízott gyermekek számát, és legkésőbb 2015-re a trend megfordítását szeretnék elérni.

A charta különös figyelmet fordít a veszélyeztetett csoportok – gyerekek és serdülők – védelmére. A miniszterek egyetértettek abban, hogy az európai kormányoknak a gyermekek védelmében korlátozni kell az energiadús élelmiszerek reklámozását, s csökkenteni az élelmiszeripari termékek zsír-, cukor- és sótartalmát. A mozgás megszerettetése céljából biztonságos kerékpár- és sétautakat, továbbá a városépítészeti és közlekedési szabályok módosítását javasolják.

Az elhízásról

A túlsúly és az elhízás a XXI. század egyik legjelentősebb egészségügyi problémája. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a túlsúly és az elhízás a dohányzás után a második legfontosabb megelőzhető kockázati tényező . A fejlett országokban a túlsúlyos és elhízott emberek aránya ötévente megduplázódik. A túlsúlyos embereknél a szívbetegség kétszer, az elhízottaknál már háromszor gyakoribb, mint a normál testsúlyúaknál. Az elhízás oka túlnyomórészt a helytelen életmód és táplálkozás. A mozgásszegény életmód mellett a magas cukor-, só- és zsírtartalmú élelmiszerek túlzott fogyasztása is elhízáshoz vezet.

Elhízás és reklám

A gyerekeknek szóló hirdetések túlnyomó többsége „egészségtelen” élelmiszert reklámoz, vagyis olyan élelmiszereket, amelyeknek magas a zsír-, cukor- vagy sótartalmuk, és alacsony a nélkülözhetetlen nyomelemek, vitaminok és más egészséges étrendben fontos szerepet játszó anyagok mennyisége. Mindezek a hatások – a szülők által alig követhetően – nemcsak a TV-ben, hanem az iskolákban, óvodákban, a gyermekek újságjaiban is károsan befolyásolják a fiatal korosztályt. A gyermekeket célzó egészségtelen ételek reklámozásának elterjedtsége országonként változik: Olaszországban például 49 %, míg Dániában és az Egyesült Királyságban közel 100 %.

A Magyarországon, Lengyelországban, Szlovákiában és Szlovéniában végzett nemzetközi vizsgálat is aggasztó tényeket rögzített. A felmérés szerint a TV-ben sugárzott élelmiszerreklámok túlnyomó része ellentétes az étrendi ajánlásokkal. A reklámozott élelmiszerekben a cukor-, só- és zsírtartalom igen magas.

Tápanyagprofilok

A tápanyagprofilok információt nyújtanak a fogyasztók számára az élelmiszerek cukor-, nátrium-/só-, telítettzsír-, transzzsírsav-tartalmáról és az élelmiszerekben található egyéb tápanyagokról (vitaminok, ásványi anyagok és rostok). Az egyes élelmiszer kategóriákra – mint üdítőitalok, joghurtok, húsáruk, kenyérfélék stb. – különböző tápanyagprofilok érvényesek, melyek a legfontosabb összetevők arányát írják elő. A tápanyagprofilok kialakítása az Európai Bizottság feladata. (n-a)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?