Nemcsak a fülnek, hanem a szívnek is árt a nagy zaj

zaj k

Európában hozzávetőlegesen 20 millió embernek zavarja az életét a nagy zaj. Nemcsak a hallását, hanem más szerveit is rontja, például a szívet. Az átmeneti halláskárosodás az ismételt intenzív terhelés hatására tartós károsodássá válhat.

Már a 130 decibelnél erősebb zaj, továbbá a gyakori és hosszú ideig hallgatott 85 dB-es zaj (például a nagyon hangos zene) károsítja a hallást. A főutak mellett a zaj körülbelül 70 dB. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) feltételezi, hogy az EU lakosságának 40 százaléka 55 dB-nél nagyobb zajártalomnak van kitéve.

Szlovákia – és Európa – legzajosabb városai közé tartozik Pozsony. Néhány városrészben a zajszint 30 dB-lel haladja meg a megengedett mértéket. Az autópályák mentén eléri a 75-80 dB-t. Gondolni kell a háztartási zajra is. Például a hűtőszekrény zaja befolyásolhatja az alvást, ezért a lehető legcsendesebb készüléket válasszuk. Csendesnek az a háztartási gép tekinthető, amelynek zaja nem haladja meg a 66 dB-t.

Az egész szervezet szenved

A hosszú ideig tartó nagy zaj a szervezet számára nagy terhet jelent. Ilyenkor nem ritka a szív- és érrendszeri betegség, megnő az infarktusveszély, gyengül az immunrendszer. A zajnak nagy szerepe van a fej- és a végtagfájdalom, a zsibbadás és az ingerlékenység kialakulásában. A kutatások bebizonyították, hogy a zajártalom növekedéséve párhuzamosan megnő a civilizációs betegség száma.

Az intenzív zaj viszonylag intenzíven hat a lelkivilágra, gyakran okoz fáradtságot és stresszt. A zajos környezetben dolgozók nemegyszer hangulati ingadozásra és depresszióra panaszkodnak. Munkájukat nem tudják pontosan, jó minőségben végezni, gyakrabban követnek el hibát, s így megnő a munkahelyi balesetek veszélye.

Gyerekek esetében a zaj összpontosítási és tanulási zavarokat okoz. A kutatások szerint annál jobban tudnak tanulni, minél kevesebb zaj éri őket. A repülőterek és autópályák közelében élő gyerekek rosszabbul tanulnak, tanulmányi előmenetelük sem olyan, mint a csöndes környezetben élőké. A gépjárművek és vonatok okozta mindennapos zaj következménye, hogy a gyerekek rosszabbul olvasnak és számolnak, emlékezőképességük korlátozott.

Érdekes

Egyéni zajvédelem

A zaj által okozott élettani károsodások csak hosszú idő után észlelhetők, amikor már nehezen lehet megállapítani az összefüggést a zaj és a károsodás között. A zaj okozta maradandó hallásromlás nem gyógyítható, tehát a legfontosabb tennivalónk a megelőzés. Az egyéni védőeszközök a műszaki zajvédelmet nem helyettesítik, csak kiegészítik. A halláskárosodás megelőzése csak az előírások maximális betartásával érhető el. A halláskárosodás megelőzésére az alábbi védőfelszerelések használhatók:

  • fülvédő vatta,
  • viasszal impregnált füldugó,
  • fülvédő tok,
  • fülvédő tok és füldugó,
  • zajvédő ruházat. Ezek az eszközök akkor felelnek meg a céljuknak, ha
  • hanggátlásuk magas frekvencián nagyfokú,
  • viselésük kényelmes,
  • higiénikusak.

(w)

Mire képes a fülhallgató?

Nagyon nehéz meghatározni, meddig nem káros, ha fülhallgatóval hallgat valaki zenét. A készülék típusán és minőségén kívül azt is figyelembe kell venni, hogy az ember mennyire érzékeny a zajra. Ezt az adott személy testi felépítése és az határozza meg, hogy bizonyos gyulladásos vagy más betegségek okoztak-e elváltozásokat. Dr. Jarmila Beláková, a Besztercebányai Regionális Közegészségügyi Hivatal osztályvezetője egy tanulmány eredményeire hivatkozva rámutat, hogy a nők érzékenyebben reagálnak a hangosabb zenére, mint a férfiak. Azok a fiatalok is, akiknek a hangos zene átmenetileg fülzúgást okozott, kockázatosabbnak tartják a zajt, mint azok, akik még nem tapasztalták ezt a kellemetlenséget. „Általában érvényes, hogy a legfeljebb 80 decibeles erősségű zene hallgatása biztonságos. Egészségi kockázatok 80 dB felett jelentkeznek. Ha 3 decibellel felerősödik a zene, akkor a felére kell csökkenteni a zenehallgatás idejét. Például ha valaki naponta egy órán át 80 decibeles erősségű zenét hallgat, és ezt 83-ra emeli, akkor az egy órát harminc percre kell csökkenteni. Ha sokáig és gyakran hallgat valaki zenét fülhallgatón keresztül, fennáll a veszélye annak, hogy romlani fog a hallása” – mondta a doktornő.

Mettől meddig?

Univerzális szabály nincs, de a Közegészségügyi Hivatal szerint napközben 50, éjszaka pedig 45 decibel az ajánlott szint. Ha úgy érzi, hogy környezetében a túl erős zaj idegesíti, panasszal fordulhat a regionális közegészségügyi hivatalhoz. Szlovákiában a Közegészségügyi Hivatal jogkörébe tartozik a lakosság védelme a zajártalom ellen, legyen szó kompresszorról vagy közlekedési eszközről.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?