Nem esztétikai hiba, hanem betegség a kövérség
2021. március 8. 15:02

Aki túlsúlyos, az sebezhetőbb
„Már régebben figyelmeztetünk arra, hogy a túlsúlyra nem esztétikai problémaként, hanem krónikus betegségként kell tekintenünk, aminek kezelése az orvos feladata. Ez most mindennél sürgetőbb – mondta dr. Ľubomíra Fábryová, a cukorbetegség, az anyagcsere- és táplálkozási zavarok szakembere, majd hozzátette: – A pandémia idején szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy a Covid-19 a túlsúlyos és elhízott emberekre nézve nagyobb veszélyt jelent, romlik az állapotuk a társult betegségek miatt, esetükben nagyobb a kórházi kezelés lehetősége, nagyobb az esélyük arra, hogy az intenzív osztályra kerülnek. Valószínűbb, hogy mesterséges lélegeztetőre lesz szükségük, s az sem kizárt, hogy még így sem élik túl a fertőzést.”
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és más jelentős szakmai társaságok krónikus betegségnek tartják a túlsúlyt, aminek kezelése szakember feladata, miközben több szakembert kell bevonni, például a körzeti orvost, a diabetológust, a kardiológust, a táplálkozási szakembert, a pszichológust, a sebészt.
„Az elhízottság világjárvány, kezeléséhez elérhető célokra és a tartósan fenntartható megoldásokra van szükség. Fontos az egyén személyi motivációja, a fenntartható étkezési és mozgási szokások kialakítása, a környezetből érkező ösztönző példák, a hozzátartozók támogatása, az akadályok leküzdése, személyes szabályok kialakítása, a fegyelem, továbbá a helyes információk ismerete” – tette hozzá dr. Peter Minárik, a Szlovákiai Obezitológiai Társaság alelnöke. Megjegyezte: A túlsúlyt a világjárvány idején is el lehet kerülni és lehet kezelni.
Árt a hosszú ülés
A túlsúly és a vele kapcsolatos krónikus betegségek kialakulását negatívan befolyásolja a mozgásszegény életmód és a sok ülőmunka. Fontos az elegendő mozgás, az ülés gyakori megszakítása és a rendszeres intenzív mozgás.
„Olyan korban élünk, amire a sok ülés jellemző. Székekkel vagyunk körülvéve, és életünk nagy részében ülünk. Ám az embernek ez árt. 50-60 évvel ezelőtt a mozgás még az élet természetes része volt, a mozgásszervek állandóan »forgalomban voltak«. Napjainkban a hosszú ülés csökkenti az anyagcserét és az energialeadást, elősegíti az izomzat leépülését és a zsír felhalmozódását, főleg a hasüregben és a szervekben, ami jelentősen hozzájárul az elhízottság, a cukorbetegség és más krónikus betegség kialakulásához” – mutatott rá dr. Barbara Ukropcová, az SZTA biomedicinai centrumának munkatársa.
„A bariátriai sebészeti beavatkozást azoknak a 18–60 éves pácienseknek kellene fontolóra venniük, akiknek BMI-je több mint 40, esetleg 35, de például cukorbetegségben szenvednek. Szlovákiában évente 300 ilyen műtétet hajtanak végre” – tájékoztatott dr. Ľubomír Marko sebész. A bariátriai műtét célja a gyomortérfogat vagy a bélhosszúság csökkentése, így hamarabb kialakul a jóllakottság érzete, és a beteg kevesebbet eszik, illetve kevesebb tápanyag tud felszívódni az elfogyasztott ételből. „Ez a műtét lehetőséget ad arra, hogy az ember normális életet éljen, s javuljon egészségi állapota. A Szlovákiában végrehajtott ilyen műtétek hatására csökkent a beteg vércukorszintje, legtöbbnél rendeződött a vérnyomás” – tette hozzá dr. Ľubomíra Fábryová.
Országos nap a súlycsökkentésért
A múlt héten volt az elhízás elleni nap, aminek az volt a célja, hogy mobilizálja a szakmai közvéleményt a kövérség megelőzése és kezelése érdekében, bevonva a minisztériumokat, az egészségbiztosítókat, a munkaadókat, a tudományos és kutatóintézeteket és a civil szervezeteket. Rendkívüli figyelmet fordított a mozgás fontosságának hangsúlyozására. Kiemelte, hogy a rendszeres mozgás és az ülőmunka korlátozása fiatalnak, idősnek egyaránt fontos. A koronavírus-járvány, az otthon tartózkodás, a sok tévézés, a számítógép előtt ülés is ok lehet arra, hogy elkezdjünk rendszeresen mozogni.
(kovács)
Az elmúlt időszakban arra kértük olvasóinkat, járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez annak érdekében, hogy a jelentős költségekkel járó hiteles, megbízható hírszolgáltatást hosszú távon biztosítani tudjuk.
Köszönjük a pozitív fogadtatást. Jó érzés tudni, milyen sokan tartják fontosnak a független, magyar nyelvű újságírás fennmaradását Dél-Szlovákiában, és milyen sokan szeretik az Új Szót.
A beérkezett támogatások lehetővé tették, hogy új munkatárssal bővítsük az ujszo.com professzionális csapatát, fejlesszük szolgáltatásainkat, növeljük az ügyeletben töltött órák számát. Nagyszerű eredmény ez olyan gazdasági környezetben, ahol a fejlesztések helyett a költségek visszafogása került sok helyen célkeresztbe.
Hálásak vagyunk eddigi támogatásaikért, és kérjük, továbbra is segítsék az ujszo.com fejlesztését. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.