Vannak, akik már túl vannak rajta, de sokakra csak most vár az influenza, valamilyen légúti megbetegedés, ami gyakran jár kellemetlen köhögéssel. Ne várjunk sokáig, lépjünk azonnal, amint megjelennek az első tünetek. Először is próbáljuk meg elkerülni a vírusos és a bakteriális betegségeket, beleértve a náthát és a megfázást is.
Nem csak gyógyszerrel lehet a köhögést kezelni
Nem kell azonnal orvoshoz fordulni, ám ha 3 hétnél tovább tart a köhögés, mellkasi fájdalmat érzünk, romlik az állapotunk, ne késlekedjünk az orvos felkeresésével.
Külső és belső nedvesítés
Amint köhögni kezdünk, igyekezzünk több folyadékot inni, gyakran szellőztessünk és nedvesítsük a levegőt. Segítsük elő a nyálképződést, amivel nedvesítjük a torkot. Ez jelenti az elsősegélyt akkor is, ha hirtelen ránk tör a köhögés. Jó megoldás lehet a mentolízű cukorka szopogatása. Este általában erősebben köhögünk, különösen, ha háton fekszünk. Igyekezzünk a jobb oldalon vagy hason feküdni, esetleg úgy, hogy a fejünk magasabban legyen. A hálószobában ne legyen magasabb hőmérséklet 18 C-foknál.
A természetes készítmények hasznosak lehetnek a gyógyszeres kezelés mellett is. A lehetőségekről, a gyógynövények párosításának lehetőségeiről kérje ki az orvos vagy a gyógyszerész véleményét. Ha a köhögés erős és túl sokáig tart, esetleg más tünetek is megjelennek, feltétlenül orvoshoz kell fordulni.
Elsősegély a természettől
Legtöbben először gyógyteákat, cseppeket vagy gyógynövényszörpöt vásárolnak, amelyek több kivonatot is tartalmaznak, és segítik enyhíteni a légúti betegség tüneteit. Például zsálya-, útifű-, kakukkfű-, hársvirág-, borsmenta-, csipkebogyó-, norvég lucfenyő- vagy szőlőkivonatot. Mielőtt megvásároljuk valamelyik készítményt, jó, ha kikérjük a gyógyszerész véleményét.
Enyhíti a tüneteket
● Meleg ital: Meleg ital kortyolgatása, legyen az gyógynövénytea vagy citromos mézes víz, segíti oldani a váladékot és enyhíti a torok ingerlését. A túl forró ital feleslegesen irritálja a torkot.
● Citrom és méz: Nyugtat és hidratál. A méz enyhíti az ingerlékenységet, a citrom pedig C-vitaminnal látja el a szervezetet.
● Gőzölés: A forró gőz belélegzése segít oldani a légutakban lerakódott váladékot. Lehet inhalátort használni, vagy forró vízzel töltött edény fölött inhalálni.
● Levegőnedvesítés: Hasznos lehet a levegő nedvességtartalmának megőrzése szempontjából. A száraz levegő köhögést válthat ki. Gyógyfürdő: Ha nincs láz, készítsünk fürdőt majoránna, zsálya és kakukkfű hozzáadásával. Egy liter forró vízhez adjunk két kanál gyógynövényt, tegyük a forró vízzel telt kádba és adjunk hozzá egy pohár sót. Addig legyünk a kádban, amíg meleg a víz. Ezután feküdjünk le, és takarózzunk be meleg pléddel.
● Friss gyömbér: a gyömbér gyulladáscsökkentő és segíthet a köhögés enyhítésében is. Apróra vágott gyömbért tegyen a teába, vagy rágcsálja.
(vys-ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.