Ne csak finom, hanem egészséges is legyen a menü

karacsony vacsora

Megtörténhet, hogy a nagy készülődésben elsősorban nem azt tartjuk szem előtt, hogy mi jó a szervezetnek, hanem azt, hogy az ünnepi menü látványos és finom legyen. Nem csoda hát, ha néha már az ünnepek alatt vagy után emésztési zavarok jelentkeznek, a súlygyarapodásról nem is beszélve. Nem árt előre átgondolni, mit vásároljunk, hogy szervezetünk minden fontos tápanyagot megkapjon. Lehet finom az étel, de nem biztos, hogy tápanyagok szempontjából is értékes.

A LEGFONTOSABB TÁPANYAGOK

Ha karácsonykor sem szeretnénk megszegni az egészséges étkezés szabályait, az legyen az első lépés, hogy átgondoljuk, melyek a legfontosabb tápanyagok, s hogyan tudnánk biztosítani ezeket szervezetünk számára. Ha az immunrendszert erősítő kiegyensúlyozott táplálkozás a célunk karácsonykor is, szenteljünk kellő figyelmet az alapvető tápanyagoknak, amelyeknek nem szabadna hiányozniuk ételeinkből. Bevásárlás vagy főzés előtt győződjön meg arról, hogy elegendő mennyiséget fogyaszt-e az alábbi tápanyagokból:

1. ROST

Arról ismert, hogy elősegíti a rendszeres székletürítést. A magas rosttartalmú ételeknek viszonylag alacsony a kalóriaértékük, de jól telítenek. Néhány rostfajta segíti a bélbarát baktériumok szaporodását, ezek pedig serkentik az immunrendszert és visszaszorítják a emésztőcsatornába került káros baktériumokat.

Tippünk

● búza-, kukorica és zabkorpa

● árpa

● chiamag

● szárított hüvelyesek

● pattogatott kukorica

2. MAGNÉZIUM

Bár ennek az ásványi anyagnak a pótlásáról nemigen szoktunk gondoskodni, tudni kell, hogy számos testfunkció jó működéséhez járul hozzá. Hat az immun- és idegrendszerünkre, serkenti az izmok működését és segíti sejtjeinket az energiatermelésben.

Tippünk

● spenót

● tökmag

● lazac

● mogyoróvaj

● banán

● mandula

● burgonya

3. D-VITAMIN

A legtöbb ember a meszet hozza összefüggésbe az egészséges csontokkal, ám a csontoknak D-vitaminra is szükségük van, mert ez segíti a mész felszívódását a táplálékból. Ez a vitamin elengedhetetlen a helyes izomműködéshez, serkenti az immunrendszer működését.

Tippünk

● zsíros halak

● tej- és tejtermékek

● halmáj

● tojás

● máj

● gombák

4. KÁLIUM

Ez az ásványi anyag segíti az idegek és izmok munkáját, szabályozza a vérnyomást. Támogatja a szervezetben zajló vegyi reakciókat, amelyek energiává változtatják az ételt.

Tippünk

● aszalt sárgabarack

● főtt lencse

● héjában sült burgonya

● vörösbab

● csirkemell

● banán

● tej (félzsíros)

● brokkoli

5. VAS

Kulcsfontosságú feladata a sejtek és szövetek oxigénnel való ellátása. Ha kevés van belőle, a szervezet nem képes hemoglobint termelni, és vérszegénység alakulhat ki.

Tippünk

● vörös húsok: marha-, sertés- és baromfihús

● máj, lép, velő

● halak és a tenger gyümölcsei

● tojás

● sötét leveles zöldségek: spenót és kelkáposzta

● retek

● cékla

● szárított gyümölcsök: mazsola és sárgabarack

EGYÉB FORRÁSOK

Az említett tápanyagokat olyan élelmiszerekben is megtaláljuk, amelyeket nagyobb mennyiségben is meg lehet vásárolni, tovább eltartanak.

● A száraz élelmiszerek, mint amilyen a zabpehely, a lencse vagy a teljes kiőrlésű tészta, fontos rost-, vas és magnéziumforrások. Néhány teljes kiőrlésű termékben D-vitamin is van. Nagyon fontos meggyőződni arról, hogy valóban teljes kiőrlésű terméket vásároltunk-e, tehát gondosan olvassuk el a csomagoláson lévő adatokat.

● A gyümölcs és zöldség  is fontos rost- és káliumforrás. Egyetlen sárgarépa biztosítja a napi bétakarotin-adagot, ami védi a sejtek és az immunrendszer egészségét. A szervezet a béta-karotint A-vitaminná alakítja át, ami fontos a bőrnek. A zöldség tele van ásványi anyagokkal és vitaminokkal. Azokat helyezzük előtérbe, amelyek tovább maradnak frissek: hagyma, burgonya, brokkoli, káposzta, bimbós kel vagy sárgarépa. A mélyhűtött gyümölcsnek és zöldségnek ugyanolyan a tápértéke, mint a frissnek, tehát nyugodtan készítsen tartalékot belőle.

● Fermentált élelmiszerek szintén jó választás, mert probiotikumokkal látják el a szervezetet, bélbarát baktériumok. Néhány fermentált élelmiszer, mint például a tempeh és a görög joghurt a növényi fehérjék kitűnő forrása, a joghurt gazdag mészforrás is. Mindkét élelmiszer viszonylag hosszú ideig eláll.

● A tartósított élelmiszerek hosszú eltarthatóságuk miatt valóságos mentőövet jelentenek. Az alacsony nátriumtartalmú terméket válasszuk, és vásároljunk paradicsomtartalékot (szósz, püré), borsót, leveskockát, tonhalat, lazacot, szardíniát, baromfihúst diót. Más élelmiszert is lehet konzerv formájában vásárolni, például zöldséget. Most már tudjuk, hogy mely tápanyagokkal kell magunkat ellátni, hogy szervezetünknek is ünnep, ne pedig szenvedés legyen a karácsony. Irány az élelmiszerüzlet, de pontos lista, tervezés nélkül ne menjünk vásárolni, nehogy ott töltsük a fél napot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?