Önmagában nem betegség sem a hőemelkedés, sem a láz. Immunrendszerünk jelzi, hogy valami elkezdődött, valami nincs rendben a szervezetben.
Ne becsüljük le a hőemelkedést...
Hőemelkedés kísérheti például az autoimmun és daganatos betegséget, a pajzsmirigy működési zavarát, de lehet a védőoltás kísérőtünete is. Akkor is megemelkedhet a hőmérséklet, ha napszúrást kapunk, de valamely gyógyszertől, hőszabályozási zavartól, baleset következtében, esetleg agyi érkatasztrófa következtében is megemelkedhet a testhőmérséklet.
Milyen az ideális érték?
A test átlagos hőmérséklete 35,5 C-foktól 37-ig terjedhet. Amint meghaladja a 37 C-fokot, jobban kell rá figyelni, mert ez már hőemelkedés. 38 C-fok felett már lázról beszélünk, 39 C-fokon túl nagy a veszély, 40 C-fok felett pedig már orvost kell hívni. „A testhőmérsékletet több tényező befolyásolja. Tudni kell, hogy a testhőmérséklet nem állandó, és a nap folyamán az étkezéstől, a mozgástól és a hormonváltozásoktól függően változik. Az átlagos testhőmérséklet 36,8+/-0,4 C-fok” – mondja dr. Diana Baranová általános orvos. A hőemelkedés nem kellemes érzés, mert fáradtság, ízületi, izom- és fejfájás, továbbá étvágytalanság kíséri, viszont a szervezetnek hasznos. Segít az immunrendszernek, hogy gyorsabban és hatékonyabban dolgozzon, meggyorsítja az ellenanyagok képződését. Hatására az immunrendszer speciális sejtjei gyorsabban osztódnak, korlátozza a mikroorganizmusok növekedését és osztódását. Emiatt sem érdemes mindenáron csökkenteni az enyhe hőemelkedést. 38 C-fokig nem kell mást tenni, mint sok folyadékot inni, szellőztetni, pihenni, könnyű, szellős ruhát viselni” – teszi hozzá a doktornő.
Hogyan és hol mérjük?
A beteg további sorsa és a kezelés szempontjából nagyon fontos, hogy helyesen és pontosan mérjük a hőmérsékletet, akárcsak a megfelelő hőmérő kiválasztása. Ma már valóban gazdag a választék a lázmérőkből, mindenki kedvére választhat, de tudni kell, hogy milyet. Így mérhetjük a lázat:
Végbélen keresztül: a lázmérés legmegbízhatóbb módja, mert pontos, megbízható.
Szájon át: az arcon vagy a nyelv alatt méri a hőmérsékletet. Körülbelül 0,3–0,8 C-fokkal lehet alacsonyabb a végbélben mért láznál.
Hónalj alatt: A hőmérőt a testhez nyomjuk, hogy ne befolyásolja a környezet hőmérséklete. Hátránya, hogy sokáig tart. 0,5-1,5 C-fokkal alacsonyabb, mint a végbélben mért hőmérséklet.
Érintés nélküli lázmérő: Ez a leggyorsabb, a legkíméletesebb, a legmodernebb és talán a legközkedveltebb módszer, de bizonyos szabályokat be kell tartani. Mérés előtt legalább 10 percig legyen a lázmérő szobahőmérsékleten. A mérés helyén a bőr ne legyen izzadt. A mérőt helyezzük a homlok közepére, a fej és a lázmérő legyen mozdulatlan.
Mi történik védőoltáskor?
A vakcinát azért fejlesztették ki, hogy hasson a szervezetre, arra kényszerítse az immunrendszert, hogy megtanulja felismerni a fertőző betegség okozóját és hogy tudjon védekezni. A szervezet néhány reakcióját, mint amilyen a hőemelkedés, azért tartjuk természetesnek, mert idegen anyagok nélkül serkentjük vele az immunrendszert. Ám ha magas a láz és sokáig tart, az már megterheli a szervezetet. Felgyorsul a bazális anyagcsere, a keringési rendszerre nagy teher hárul, megnő az oxigénigény. A test folyadékot, sókat és fontos tápanyagokat veszít, s ha túl sokáig tart ez az állapot, a kiszáradás, továbbá a lázgörcs veszélye fenyeget. Az idősebb, szívbetegek emberek bele is halhatnak.
Előzzük meg a lázgörcsöt
Az a legjobb, ha megakadályozzuk, hogy a hőmérséklet 39 C-fok fölé emelkedjen. 38 fok felett már lázcsillapítót kell adni a betegnek. 39 C-fok felett a borogatás és a langyos zuhany segíthet. Ezek a természetes módszerek nem ajánlatosak akkor, ha a beteget a hideg rázza vagy hidegek a végtagjai, mert a hőmérséklet tovább emelkedhet” – mondja a doktornő.
Mikor hívjunk mentőt?
Főleg akkor kell orvosi segítséget kérni, ha a lázat erős fejfájás, légzési panasz vagy mellkasi fájdalom kíséri, ugyanis szívinfarktus jele is lehet a láz. Ha hallucinációt, ros?szullétet, fényérzékenységet, bőrkiütéseket tapasztalunk a betegen, agyhártyagyulladásról is szó lehet. „Ha valami gyanúsat tapasztalunk, minél előbb orvosi segítséget kell kérni. Ha borogatás, gyógyszeres kezelés után sem csökken 40 C-fok alá a láz, azonnal hívni kell a mentőt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.