Akár évekig is eltarthat, míg kiderül, hogy a gyakori hátfájás mögött a gerinc gyulladásos betegsége húzódik meg.
Ne becsüljük le a hátfájást!
Ez azzal magyarázható, hogy a betegek lebecsülik a tüneteket, és nem mennek orvoshoz. Fennáll a veszélye annak, hogy a hátgerinc kezeletlen gyulladásos betegsége súlyosan korlátozhatja a beteg mozgását. Akinek hosszabb ideje fáj a háta, holnap lehetősége lesz arra, hogy Szlovákia néhány reumatológiai rendelőjében – ingyen és beutaló nélkül – kivizsgáltassa magát.
Talán nincs is olyan ember, akinek még soha nem fájt a háta. Minden egyes csigolya megérzi a sok ülést a számítógép előtt, a nehéz fizikai munkát vagy bármilyen sérülést. „Meg kell jegyzeni: nagy különbség van az időnkénti, de napokon vagy heteken belül megszűnő és aközött a fájdalom között, amely éjszaka jelentkezik és napközben is tart, s amelyet kellemetlen gerincmerevség kísér” – mondta Dr. Zdenko Killinger, az ismert reumatológus. A hátgerinc gyulladásos betegsége (Bechterew-kór) rendszerint a 20-30 éveseket érinti. A statisztikai adatok szerint háromszor gyakoribb a férfiaknál, mint a nőknél.
Sokakat foglalkoztató kérdés: hogyan lehet megtudni, hogy a hátfájás mögött gyulladásos betegség húzódik-e meg? „Leggyakrabban a beteg deréktájon érez fájdalmat, ami fokozatosan a hátgerinc többi részére vagy a combokba is kiterjed. A fájdalom főleg éjszaka jelentkezik, gyakran hajnalban erre ébred a beteg. Az a különös, hogy nyugalomban felerősödik, viszont torna vagy testi munka után enyhül” – magyarázta a szakember. Különösen akkor kell figyelmet szentelni neki, amikor a fájdalmat kísérő izommerevség 30 percnél tovább tart, maga a fájdalom pedig akár 3 hónapnál is tovább.
Beutaló nélkül is
A nem teljesen egyértelmű tünetek alaposan megnehezítik a tényleges betegség felismerését. Ebből a szempontból nagy segítséget jelent az a holnapi akció, amelynek keretében 12 szlovákiai reumatológiai rendelőben – beutaló nélkül és ingyen – szakorvos vizsgálja ki az érdeklődőket, egyebek mellett Pozsonyban két helyen (Agel Clinic, Jelačičova 8, Príkopova 3255/6), Rimaszom batban (Jazmín egészségügyi központ) és Kassán (Reumatológiai rendelő, Brigádnická 2).
Ha kezelik, javulhat az életminőség
A Bechterew-kór autoimmun betegség, aminek az a lényege, hogy az immunrendszer a test saját sejtjeit támadja meg. Meggyógyítani teljesen nem lehet, ám jó hír, hogy ha időben diagnosztizálják, nagyon jól kezelhető. A korai felismerés eredményeként kordában lehet tartani a fájdalmat, és csökkenteni lehet a különféle deformitások kialakulásának kockázatát. A diagnosztika során a panaszok jellegének klinikai értékeléséből, a hátgerinc mozgékonyságának kivizsgálásából, a laboratóriumi tesztekből, a röntgenvizsgálatokból és a mágneses rezonancia eredményeiből indulnak ki.
A biológiai kezelésé a jövő
Ha beigazolódik a gyulladás, a kezelőorvos megfelelő mozgást és kezelést rendel el, mégpedig a diagnózis, a betegség aktivitása, az általános egészségi állapot és az életmód figyelembe vételével. Ma már nem szteroid antireumatikumok is a betegek rendelkezésére állnak, amelyek enyhítik a fájdalmat, de nem befolyásolják az alapbetegséget. A következő lehetőség a betegséget befolyásoló antireumatikum alkalmazása. Ez akkor indokolt, amikor a hátgerincen kívül más ízületek is sérültek. A Bechterew-kór kezelésében nagy előrehaladást jelent a biológiai kezelés abban az esetben, ha az említett gyógyszerek nem hozták meg a várt javulást.
„A biológiai kezelés hatása abban van, hogy célirányosan azokra az anyagokra irányul, amelyek a hátgerinc, az ízületek és más testszövetek gyulladásos betegségét kiváltják. Hatására enyhül a fájdalom, a merevség, és javul az ízületek mozgékonysága” – tette hozzá Dr. Zdenko Killinger. (kovács)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.