Két évvel ezelőtt az Egyesült Államokban a prosztataműtéteknek mindössze 4 százalékát végezték robottal, ebben az évben pedig már 43 százalékát, nyilatkozta büszkén Pierre Rivaux, az operációs rendszereket gyártó amerikai Intuitive Surgical társaság alelenöke.
Műtét „egyenes adásban” – Európában először
Két évvel ezelőtt az Egyesült Államokban a prosztataműtéteknek mindössze 4 százalékát végezték robottal, ebben az évben pedig már 43 százalékát, nyilatkozta büszkén Pierre Rivaux, az operációs rendszereket gyártó amerikai Intuitive Surgical társaság alelenöke. Az idei brünni Hospimed egészségügyi kiállításon a cseh és szlovákiai sebészek maguk is kipróbálhatták a da Vinci-robotot, amellyel – Európában először – 3D műtétet végeztek. A robotsebészet viharos fejlődés időszakát éli, s a szakemberek nagy jövőt jósolnak neki. A robotot a múlt század nyolcvanas éveiben a NASA számára dolgozták ki, s később a hadseregben alkalmazták. A kilencvenes évek végén bocsátották a civil szektor rendelkezésére, ahol főleg a laparoszkópiás beavatkozások minőségét javította. A robot felveszi a versenyt az emberi kéz ügyességével, és ott is pontos beavatkozást tesz lehetővé, ahol a laparoszkópiát nem lehet használni. Jelenleg a világon 500 da Vinci-robotrendszer van, ebből Európában 89, s Csehországban pedig három: Prágában kettő, Brünnben pedig egy. A sebészek és a laikusok egy nő sérvműtétjét nézhették végig Brünnben. A módszer nagy előnye, hogy csaknem teljesen kizárt a műtét utáni fertőzés lehetősége, nem roncsolja a környező szöveteket, s lényegesen kicsi a vérveszteség. Amint azt a sebészek többször is hangsúlyozták, a robot csak a szakember kezét, nem pedig a tudását és a tapasztalatait helyettesíti. A többórás műtétet „egyenes adásban” nagyon sokan nézték végig. (ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2009. 01.18.
Hétfőn Egészségünkre az Új Szóban!
2009. 01.04.
Hétfőtől új köntösben, 16 oldalon az Egészségünkre!
2008. 12.27.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.