Monitorfüggőség

A modern technika egyik legnagyobb vívmánya a számítógép, s azon keresztül az internet, ami ma már nélkülözhetetlen az élet számos területén. Vannak azonban olyanok, akik nem egyszerű használói, hanem rabjai lettek a világhálónak vagy a számítógépes játékoknak.

Ez korunk modern szenvedélye, és sokaknál legalább olyan függőséget okoz, mint az alkohol, a nikotin, esetleg a szerencsejátékok.

„A játék függőséget okozhat! Kérünk, folyamatosan tartsd szem előtt, hogy ez egy játék, és mindig elegendő időt szánj egyéb dolgaidra, soha ne a játék legyen az elsődleges célod!” A fenti felhívást egy stratégiai játék oldalán lehet olvasni. A figyelmeztető felirat nem alaptalan: az utóbbi években egyre világosabbá vált a magatartáskutatók számára is, hogy az internet – de önmagában a számítógép – függőséget alakíthat ki. Pszichológusok szerint a felhasználók a bensőségesség, az időtlenség érzete, illetve a tiltás hiánya miatt válnak leginkább a gép rabjaivá.

Biztonságosabb kapcsolatok

A hétköznapi számítógép-használat önmagában nem jelent veszélyt. A tapasztalatok szerint a mesterséges intelligencia által nyújtott kikapcsolódás azok számára okozhat komolyabb problémát, akik a mindennapi kapcsolatokban nehezen találják fel magukat, s akik – bár vágynak mások társaságára – a sikertelenség miatt hajlamosak bezárkózni. A számítógépes játékok vagy az internet – ahol mindenki egy maga által választott személyiségbe bújhat – számukra egyszerűbb, biztonságosabb módját jelenti a kapcsolatteremtésnek.

Mindennek persze van jó oldala is, hiszen sokak számára az internet azt a lehetőséget adja meg, amihez a valóságban nem, esetleg csak nagyon ritkán jutnak hozzá: az őszinteség esélyét, az elismerést, a jó értelemben vett gátlástalanság érzését. Akkor válik mindez veszélyessé, ha ez a könnyű örömszerzés uralja az egyén szabadidejét.

Függőségre utaló jelek

u Háttérbe szorulnak a társas kapcsolatok, baráti összejöveteleket, találkozókat mond le valaki azért, hogy a számítógép elé ülhessen.

u Türelmetlenség a szükséges cselekvésekben, például a munkában.

u Amikor belefeledkezik valaki a „netezésbe” vagy a játékba, elveszti az időérzékét, és hosszú órákat, esetleg fél napokat is képes a képernyő előtt eltölteni.

u Megromlik a kapcsolat a barátokkal, rokonokkal.

A közeli hozzátartozók ismerhetik fel

A változást az egyén környezete érzékeli: az, akinél függőség kezd kialakulni, a megszokottnál is hajlamosabb bezárkózni. Természetesen a közeli hozzátartozók ismerhetik fel a leghamarabb, ha a veszélyeztetett egyre több időt tölt ebben a mesterséges közegben, elhanyagolva addigi rokoni, baráti kapcsolatait. A kóros internethasználók általában évekig nem is gyanítják, hogy betegek.

A függőség akkor mutatkozik meg, amikor a környezet felismeri, de nem tudja kezelni az elzárkózó viselkedését. Ilyenkor a betegben ambivalens érzések alakulnak ki: a szenvedélyétől megerősítést, a környezettől (a valódi élettől) azonban ellenségességet kap, ami menekülési ösztönt vált ki. Legvégső esetben az egyén elveszti az önkontrollt, és az internet vagy a számítógéphez köthető játékok teljesen lecsupaszítják a valódi életét.

A monitorfüggők háromnegyede férfi

A számítógép és a hozzá kapcsolható virtuális világoktól való függés inkább a férfiakra jellemző, az úgynevezett monitorfüggőknek több mint háromnegyede férfi. A már betegséggé váló mániát a pszichiáterek gyógyszerekkel és kognitív viselkedésterápiával kezelik. Utóbbinak az a lényege, hogy az orvos a beteg segítségével találjon olyan feszültségoldó tevékenységeket, amelyek kiiktatják a függőséget okozó „hobbit”. A pszichiáter úgy véli, a csöppet sem egyszerű technikák egyike lehet a sport, bármilyen társas szabadidős elfoglaltság, de egy jó párkapcsolat is sokat segíthet a gyógyulni vágyókon. (H. P.)

Internetfüggőség

A szakemberek netholizmusnak hívják. A laikusok számára függőséget jelent, amikor a géptől nem tudunk elszakadni. A német kutatások szerint minden huszadik internethasználó válik függővé. Svédországban 40 ezer, Ausztriában 35 ezer van belőlük. Nálunk még nincsenek ilyen felmérések. A szakemberek szerint valószínű, hogy megközelítjük ezt a számot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?