Nem kerülheti el a CT-vizsgálatot
Jelige: Marika. „Férjem 34 éves, asztalosként dolgozik. Nagyjából fél éve arra panaszkodik, hogy ha erősebben köhög, vagy ha jobban megerőlteti magát, elkezd fájni a feje, igaz nem hosszú ideig, csupán néhány percig.
MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?
Jelige: Marika. „Férjem 34 éves, asztalosként dolgozik. Nagyjából fél éve arra panaszkodik, hogy ha erősebben köhög, vagy ha jobban megerőlteti magát, elkezd fájni a feje, igaz nem hosszú ideig, csupán néhány percig. Azt tanácsolták neki, ne erőltesse magát, ezek a panaszok majd maguktól elmúlnak. Én azonban félek, nehogy valamilyen baja legyen. Mit tanácsol, doktor úr, kihez forduljunk?”
Kedves Marika, a fejfájás anynyira gyakori betegség, hogy nem telik el nap, hogy ne fordulnának hozzám ilyen panaszokkal az emberek. Vannak gyakorta előforduló okok, mint például a migrén, a nyaki gerinc elváltozásai okozta fejfájás, lelki betegségekhez kapcsolódó fejfájás stb., amelyekkel naponta találkozhat az orvos. Természetesen vannak olyan okai is a fejfájásnak, melyek csak elvétve fordulnak elő. Férjének a panaszai is ebbe a csoportba tartoznak. Nagyon meg tudja nehezíteni a beteg életét, ha köhögéskor vagy bármilyen más megterheléskor elkezd fájni a feje. Nagy kellemetlenséget tud az is okozni, ha egy jóízű nevetés során tör rá a betegre a kínzó fejfájás. Mint ahogyan azt a levelében írta, a fájdalom nem tart sokáig, csupán néhány percig vagy még ennél is rövidebb ideig. A fájdalmat az esetek döntő többségében nem kísérik más tünetek, nincs erős fényre vagy hangokra való túlérzékenység, magas láz, hányás. Sajnos, nem állnak rendelkezésre pontos adatok arról, mi az az agyban lejátszódó folyamat, mely előidézi ezt a típusú fejfájást. A fájdalom hátterében sokszor semmiféle szervi elváltozást sem sikerül kimutatni, csupán az esetek kb. 10%-ban fedeztek fel valamilyen szervi bajt. Ezek lehetnek veleszületett rendellenességek, mint például a nyaki gerinc és a koponya csatlakozásának a rendellenességei. Ilyenkor már a külső szemlélő számára is feltűnik a rövid nyak, a beteg gyakran tapasztal fejfájást, érzészavarokat, valamint egyes agyidegek működésének a zavarát, melyek jellegzetesen felnőttkorban jelentkeznek először. További okként szerepelnek ennél a fejfájásnál az agytumorok, agyi érbetegségek is. Ezért azt javasolnám, hogy a férje forduljon minél hamarabb idegorvoshoz, mivel ki kellene zárni a fent említett diagnózisokat. Azoknál a betegeknél, akiknél nem sikerül kimutatni semmiféle szervi bajt, és fejfájásuk gyakran jelentkezik, rendszeres orvosi ellenőrzés szükséges, mivel kezdetben a szervi ok – pl. az agytumor – lehet olyan kis méretű, hogy az először elvégzett agyi CT-vizsgálattal még nem lehet a tumort kimutatni. Nagy általánosságban elmondható, hogy azoknak a betegeknek az esetében, ahol a panaszoknak nincs szervi oka, a fejfájás hoszszabb-rövidebb idő után általában meg szokott szűnni. Dr. Póczik Gábor ideggyógyász
A mandulától szabaduljon meg
Jelige: Egy elkeseredett aszszony. „Ötvenéves, közepes testalkatú, félállásban dolgozó adminisztrátor vagyok. Legnagyobb problémám a kellemetlen szájszag. A fogaim rendben vannak. Jártam már gégésznél is, mivel néha úgy érzem, hogy pici, nagyon bűzös golyócskákat köhögök fel. Az orvos ismerte a problémát, s azt mondta, hogy sajnos, erre gyógyszer nincs, mivel a góc valahol a mandulában vagy a mandula utáni részben van. Nagyon szépen kérem Önt, ha tud valamilyen gyógynövényt vagy gyógyszert, ajánljon nekem. Nagyon szépen köszönöm.”
Kedves olvasónk problémájára a legegyszerűbb megoldás, ha kiszedeti a manduláit. A mandulák, amíg egészségesek, védőbástyái szervezetünknek, vagyis a szájüregben védik a szervezetet a baktériumok ellen. A nyelvgyökérben hasonló szerkezetű, de jóval kisebb rész található, amelyen számtalan tüsző alkot gyűrűt, amely a torok bejáratát veszi körül. Ezek is védenek a betolakodó baktériumok ellen. Ezt a gyűrűt Waldeyer-nyirokgyűrűnek nevezzük. Ha legyengül az immunrendszer a kevés pihenés, a helytelen táplálkozás, a rossz emésztés, a sok stressz, vagy vastagbélben elszaporodó rothasztó baktériumok és penészgombák miatt, akkor a mandula és a torokgyűrű sem tudja teljesíteni feladatát és maga is megbetegszik, gennyes golyócskák keletkeznek rajta, amelyeket a mandulabarázdák találkozásánál látni is lehet. Vagyis ami korábban védte a szervezetet, az gennyes góccá alakul. Ezt minél hamarabb el kell távolítani, mert a baktériumok (sztafilokokkuszok) a vérárammal eljutnak a vesékbe, ízületekbe, sőt a szívbe is, és ott gyulladásokat okoznak. Nem akarom ijesztgetni, de az elhanyagolás komoly következményekkel járhat. Sajnálom, hogy természetgyógyász létemre a sebészt kell ajánlanom, de ami egyszer elromlott, azt el kell távolítani. Természetesen a természetgyógyász is tudna segíteni, ha lenne előtte egy szakorvosi jelentés arról, mennyire komoly a mandulagennyesedés, mert vannak gyógynövények, amelyek segítenek, de ezek majd a mandulaműtét után jöhetnek számításba. Ezek a gyógynövények fertőtlenítik a szájüreget, összehúzzák az operáció utáni sebet és elősegítik a gyorsabb gyógyulást. Tehát a természetgyógyász csak segít, hogy a gyógyulás még jobb, hatékonyabb legyen.
Mivel az operációkat előre tervezik, nem biztos, hogy azonnal sorra kerül, ezért addig is gargalizáljon ezzel a teakeverékkel: 50 g diólevelet, 100 g orvosi zsályát, 100 g apróbojtorjánt keverjen össze. 2-3 evőkanálnyi mennyiséget 3 percig fél liter vízben főzzön, majd 10 percig hagyja lúgozódni. Leszűrve naponta legalább 3-5x gargarizáljon vele.
Sok sikert kívánok önnek. Ne féljen az operációtól, mert ez a legegyszerűbb és legjobban elvégezhető sebészeti beavatkozás. Dr. Nagy Géza természetgyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.