Az egészség szorosan összefügg a mindennapi életében hozott döntésekkel, és ez különösen igaz, ha a szív egészségéről van szó. A rendszeres testmozgás, a megfelelő minőségű alvás és a dohányzás mellőzése a szív egészségét támogató legismertebb életmód. De mit tehet még?
Mikrotápanyagok, amelyek jót tesznek a szívnek
Az egészséges szív olyan népszerű kifejezés, amely akkor is elhangzik, ha a népszerű diétákról beszélünk. Ennek van értelme, mert amit megeszünk, az pozitív vagy negatív hatással lehet a szívre. Míg általában bizonyos élelmiszerekről vagy élelmiszercsoportokról hallani, egyes kutatók mélyebben vizsgálták a szív és a táplálkozás összefüggését.
Egy kutatás szerint az alapvető vitaminok és ásványi anyagok (mikrotápanyagok) bevitele kulcsfontosságú az étrend, valamint a szív- és érrendszer egészsége közötti kapcsolat szempontjából. De melyik mikrotápanyag támogatja a legjobban a szívet, és melyek azok, amelyek károsak lehetnek?
A szervezet nem tudja őket előállítani
A mikrotápanyagok olyan vitaminok és ásványi anyagok, amelyek támogathatják a test egészségét, de nem lehet endogén módon előállítani – ismerteti Alice H. Lichtenstein, a Jean Mayer USDA Humán Táplálkozási Kutatóközpont vezető tudósa, a szív- és érrendszeri táplálkozási csoport vezetője. Egyszerűbben fogalmazva, ez azt jelenti, hogy a szervezet nem tudja előállítani ezeket a tápanyagokat, ezért az elfogyasztott élelmiszerekkel vagy kiegészítőkkel kell bevinni őket. A mikrotápanyagok különböznek a makrotápanyagoktól. A makrotápanyagok kalóriát biztosítanak, amelyre az energiához szüksége van a szervezetnek. A mikrotápanyagok viszont alapvető anyagok, amelyekre a szervezetnek mindenféle funkció ellátásához szüksége van. Ha nem jut be elég bizonyos vitaminokból és/vagy ásványi anyagokból, előfordulhat, hogy bizonyos testi folyamatok nem működnek megfelelően.
Segítenek a szívnek?
A kutatók egy hipotézis felállításával kezdték. Feltételezték, hogy a mikroelemek csökkentik a szívés érrendszeri betegségek kockázatát, azaz képesek szabályozni az oxidatív stresszt és a gyulladást. Ezek a negatív tényezők származhatnak a nem kellően tápláló étrendből, a testmozgás hiányából, a stresszből és bizonyos genetikai tényezőkből.
Az oxidatív stressz hatására plakk képződik az artériákban. A lepedék felhalmozódása csökkentheti a létfontosságú szervek, például az agy és a szív vérellátását. Idővel ez súlyos egészségi következményekhez, például szívrohamhoz és agyvérzéshez vezethet. A nagyobb kérdés az volt, hogy ha bizonyos mikrotápanyagok potenciálisan segíthetnek csökkenteni az oxidatív stresszt és a gyulladást a szervezetben, az azt jelenti, hogy segíthetnek a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is?
Míg a tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy „a mikrotápanyagok jelentős szerepet játszanak a szív- és érrendszer egészségében olyan mechanizmusokon keresztül, amelyek magukban foglalják a gyulladást, az oxidatív stresszt és az endotel funkciót”, és hogy „bizonyos mikrotápanyagok, mint például a kalcium, a cink, a D-vitamin és a szelén ígéretesnek bizonyulnak a szív- és érrendszeri egészség megőrzésében” – néhány fontos kivételt is megjegyeztek kutatásaik során. Áttekintésük alapján a bizonyítékok „nem támasztják alá a vitamin-kiegészítők rutinszerű használatát a szív- és érrendszeri kockázat csökkentésére”. Azt is megjegyezték, hogy bizonyos vitaminok és ásványi anyagok túlzott szintje „kockázatot jelenthet”. Túl sok mikrotápanyag bevitele kisebb valószínűséggel fordul elő, ha tápanyagban gazdag ételeket fogyaszt. Ebből a célból a kutatók úgy vélték, hogy általános következtetésük rávilágított: a kiegyensúlyozott mikrotápanyag-bevitelre az étrenden keresztül kell törekedni. A szakértők egyetértenek abban, hogy az alábbi mikrotápanyagok kulcsfontosságúak szívünk egészségének megőrzésében.
A legjobb vitaminok
A kutatók szerint a D-vitamin nélkülözhetetlen a szív- és érrendszer egészségéhez. A D-vitamin táplálékforrása a zsíros hal, például a lazac. Azt is megjegyezték, hogy a folsav önmagában csökkentette a stroke előfordulását, csakúgy, mint a B6- és B12-vitamin pótlása.
Melissa Ann Prest, a Táplálkozási és Dietetikai Akadémia szóvivője elmondta, hogy a C-, E- és B-vitamin (beleértve a folsavat), a B6-, B12-vitamin és a béta-karotin szintén fontos szerepet játszanak a szív egészségében. „A C- és E-vitamin erős antioxidáns, a B-vitaminok pedig segítenek csökkenteni a homocisztein magas szintjét, ami a szívbetegségek fokozott kockázatával jár együtt” – mondta Prest. A legjobb ásványi anyagok A kalcium, a cink és a szelén vezeti a tanulmány szív szempontjából egészséges ásványi anyagok listáját. Feltételezik, hogy a szelén és a cink szerepet játszanak a szív- és érrendszeri kockázat csökkentésében, mivel szabályozzák a gyulladást és az oxidatív károsodást. Antioxidánsként a cink megakadályozza a szabad gyökök képződését, amelyek károsíthatják a sejteket és degeneratív betegségeket válthatnak ki. Mindkettő megtalálható a halakban. Prest hozzátette, hogy a kálium, a magnézium és a kalcium is kordában tarthatja a vérnyomást – ez a szívbetegségek fontos kockázati tényezője.
Hogyan fogyaszthatunk több mikrotápanyagot?
A szükséges mikrotápanyagok nagy részét megfelelő étkezéssel vihetjük be. Prest azt javasolja, hogy együnk sok gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát, sovány húst és baromfit, halat és tenger gyümölcseit, valamint egészséges zsírokat, például diót és magvakat. Például a cink megtalálható a marha-, borjú-, sertés- és bárányhúsban, a gabonafélékben, a halban, a zöldségekben, a diófélékben, a tejben és bizonyos tejtermékekben.
Ha aggódik amiatt, hogy étrendje nem elég változatos, vagy kevés gyümölcsöt és zöldséget tartalmaz, érdemes lehet változtatni ezen vagy dietetikussal konzultálni. A túlságosan sok mikroelem fogyasztása nem jár előnyökkel. Amint a tanulmány rámutat, a túlzott fogyasztás káros hatásokkal járhat, attól függően, hogy melyik mikrotápanyagról van szó.
A kutatók például megjegyezték, hogy növelheti a halálozási kockázatot, ha túl sok niacint és antioxidánst fogyasztunk.
Bár ritka, a túlzott D-vitaminfogyasztás következménye székrekedés, zavartság és a vér magas kalciumszintje (hiperkalcéma) lehet.
Prest szerint a kulcs az egészséget támogató étkezési szokások kialakítása és a túlzottan feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának minimalizálása minden életkorban. Elmondható, hogy az életkor előrehaladtával a szív egészségét elősegítő szokások kialakítása hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez.
(doktorgo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.