Ha rossz a légzés, a szív és a tüdő is szenved

tüdő

Viszonylag sokan halnak meg pulmonális magas vérnyomásban (PAH). E betegség lényege, hogy a tüdőerekben megemelkedik a vérnyomás. Nem könnyű diagnosztizálni, mert tünetei – légszomj, fáradtság, mellkasi fájdalom stb. – alapján könnyen összetéveszthető olyan betegségekkel, mint például az asztma vagy a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD). Különösen akkor kíséri a betegséget szorongás, depresszió és reménytelenség, amikor a páciens állapota romlik. A tünetek korai felismerése meggyorsíthatja a diagnosztizálást és megmentheti a beteg életét.

A pulmonális magas vérnyomás velejárója gyakran a szív és a tüdő betegsége. A gyógyítás lényege az alapbetegség kezelése. A pulmonális magas vérnyomást néha az váltja ki, hogy egy vérrög a tüdőérbe (tromboembólia) jut. Ez azért következhet be, mert a tüdő apró erei elszűkülnek, az érfal megvastagodik és apró vérrögök alakulnak ki. A betegek 15-20 százalékánál öröklött hajlam játszik közre, sokaknál étvágycsökkentő gyógyszerek használata, továbbá májzsugorodás és reuma gyógyszeres kezelése, de sok esetben az ok teljesen ismeretlen. 

A gyógyíthatatlan és ritka pulmonális magas vérnyomásról Szlovákiában nem sokat tudnak az emberek. 

„A beteg állapotát gyorsan rontó halálos betegségről van szó, ami a szívet és a tüdőt érinti. A szívnek erősebben kell dolgoznia, hogy a vért a tüdőbe pumpálja, amelynek erei a magas vérnyomás miatt szűkek, faluk vastag”

– mondja dr. Eva Gonzalvesová kardiológus. 

Légszomj, fáradság, kékes ajkak 

Nálunk átlagosan két évet késik a diagnózis felállítása, mert a tünetek több betegségéhez hasonlítanak. 

„Az első tünet a légszomj, a fáradtság, a rosszullét és a kékes ajak. Később láb- és bokadagadás, mellkasi fájdalom jelentkezhet. Előrehaladott állapotban rendszertelenné válik a pulzus, a szívdobogás, megemelkedik a pulzusszám, nyugalomban is légzési zavar lép fel” 

– egészíti ki az elhangzottakat a szakember. A beteg gyakran mások segítségére szorul, romlik az életminősége, mert még a tisztálkodás és az öltözködés is problémát okoz neki. 

Minden életkorban megjelenhet

Világszerte 25 millió ember él ezzel a betegséggel, Szlovákiában csaknem 200, de a betegek száma sokkal több lehet. „A PAH 3-5-ször gyakoribb a 30–60 éves nők körében. Becslések szerint az USAban 6 millió a betegek száma. Hasonló a helyzet Európában is” – pontosít Milan Luknár, a Szlovák Kardiológiai Társaság kinevezett elnöke. A betegség olyan súlyos károkat okoz, hogy nagyon nehéz visszatérni a normális életbe. Ezért olyan fontos a gyors kezelés. 

A beteg lelke is szenved 

Iveta Makovníkovánál 43 éves korában diagnosztizálták a betegséget. Több mint egy évig tartott, míg eljutott odáig. 

„Problémát okozott néhány métert megtennem légszomj nélkül. Nem tudtam dolgozni, egy idő után a házimunkát sem bírtam elvégezni, később a tisztálkodással is gondom volt, minden lépés szenvedést jelentett” 

– ecseteli a helyzetét. Ezután tüdőátültetésen esett át. Ma a PAH-ban szenvedő betegek szervezetének elnöke. 

„A pulmonális magas vérnyomásban szenvedő beteg nemcsak testileg, hanem lelkileg is szenved. Szorongóvá és depresszióssá válik, a reménytelenség érzése kíséri különösen akkor, ha állapota romlik. A környezet támogatására van szorulva, elveszíti kapcsolatát a barátaival, elveszíti munkáját, csökken a család bevétele és emelkednek kiadásai” – tette hozzá.

Az utolsó lehetőség a szervátültetés 

Bár gyógyíthatatlan betegségről van szó, van olyan módszer, ami enyhíti a tüneteket, javíthatja az életminőséget és meghosszabbíthatja az életet.

„Néhány évvel ezelőtt még nem volt hatásos kezelés. Ma azonban már új gyógymódok vannak, amelyek javítják a beteg állapotát és kilátásait” 

– mondja dr. Milan Luknár, és hozzáteszi, hogy ha már minden lehetőséget kihasználtunk, néhány beteg esetében az utolsó állomás a tüdővagy a szívátültetés lehet. 

Hol talál segítséget a beteg? Szlovákiában három specializált központban, továbbá a pozsonyi, a besztercebányai és a kassai szívkórházban kezelik ezeket a betegeket. Jó hír, hogy mind jogi, szociális és lelki téren igénybe vehetik az említett betegszervezet szolgáltatásait.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?