Ha olyan jelenséget észlelünk magunkon, amely miatt egészségi problémára gyanakszunk, vegyük komolyan szervezetünk jelzéseit, és szánjuk rá magunkat a vérvételre. Egy egyszerű vérvizsgálatból ugyanis sok minden kiderülhet, így még időben megelőzhetjük a nagyobb bajokat.
Mikor indokolt a vérvétel?
Ha a hasunkra hízunk. A szív- és érrendszeri problémák az ún. „alma alakúak” körében fordulnak elő leggyakrabban. Rájuk az a jellemző, hogy elsősorban a hasukra híznak és magas a trigliceridszintjük. Ha ennek a vérzsírnak nagy a koncentrációja, az erek belső fala károsodhat. Vérvételkor kiderül, hogy mennyi a vérünk trigliceridszintje, s ennek alapján az orvosunk tanácsokat adhat az estleges életmódváltáshoz.
Ha állandóan szomjasak vagyunk. A fokozott folyadékszükséglet cukorbetegségre is utalhat. Ha folyton szomjúságot érzünk, minél hamarabb menjünk el vérvételre, amelyik kimutatja, mekkora a vércukorszintünk. Az egészséges szervezet vércukorszintje éhgyomorra 4,5–5,5 mmol/liter között változik, a maximális érték 6,5 mmol/liter. Cukorbetegségről akkor beszélünk, ha az éhgyomri vércukorszint tartósan meghaladja a 6 mmol/litert, és étkezés után ez az érték 11 mmol/liter fölé emelkedik. A köles, a kelbimbó, az uborka, a fokhagyma, a zöldbab, a vöröshagyma és a szójabab csökkentik a vércukorszintet.
Ha gyermekvállalásra készülünk. Gyermekvállalás előtt érdemes alávetni magunkat egy teljes körű kivizsgálásnak. Az eredmények ismeretében az orvos meg tudja mondani, hogy van-e olyan tényező életünkben, amely befolyásolja a teherbeesést. E vizsgálatok között elsődleges a vérvétel, amely különösen sokat árul el szervezetünk működéséről és állapotáról.
Ha családunkban öröklődnek a betegségek. Ha a családunkban visszatérő betegség az érelmeszesedés, a különböző emésztőrendszeri vagy ízületi problémák, netán daganatos beteg is van felmenőink között, mindenképpen javasolt a rendszeres vérvétel és a komplex szűrővizsgálat. A háziorvos vagy a belgyógyász javaslatát kérjük ki arról, hogy milyen időközönként ellenőriztessük magunkat.
Ha hamar elfáradunk. Hosszú ideig tartó, indokolatlan levertség, gyöngeség, kedvetlenség esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz. A szervezetben bujkáló fertőzésről a vérből kimutatható fehérvérsejtek magas száma árulkodik. Attól függően, hogy vérünkben milyen típusú fehérvérsejtek szaporodtak el, megállapítható a fertőzés vírusos vagy bakteriális eredete, ráadásul a vizsgálattal az olyan súlyos betegségek is időben kimutathatók, amilyen például a leukémia. A vérszegénység, a pajzsmirigy-elégtelenség, a rosszindulatú betegségek és a depresszió is okozhat tartós fáradékonyságot, épp ezért figyeljünk oda szervezetünk jelzéseire.
Megszívlelendő tanácsok
Akkor is szánjuk rá magunkat – legalább évente – a vérvételre, ha nincs semmilyen egészségi panaszunk. Vérvétel előtt az alábbi tanácsokat érdemes megfogadnunk:
A vérvételt megelőző napon ne együnk túl zsíros, cukros vagy sós ételt, és ne igyunk a szokásosnál több alkoholt. A vérvétel előtt lehetőleg ne együnk és igyunk semmit.
Mindenképpen szóljunk az orvosnak, ha valamilyen gyógyszert szedünk.
A leleteket mindig őrizzük meg, mert a későbbiekben még hasznukat vehetjük.
Ne feledjük, hogy a vérvétel nem helyettesítheti a különböző szűrővizsgálatokat, egészségünk megőrzése érdekében évente, félévente azok elvégeztetésére is szánjunk időt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.