Minden évszaknak megvannak a jellemző betegségei, így bizonyos kórfolyamatok gyakrabban jelentkeznek a tavasz beköszöntével. Mire figyeljünk ilyenkor?
Melyek a leggyakoribb tavaszi betegségek?
Tavasszal a növények virágzásával fellángolhatnak a pollenallergia jellegzetes tünetei: orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, kötőhártya- gyulladás. Asztmás betegeknél is jelentkezhetnek az ismert panaszok: köhögés, sípoló légzés, nehézlégzés. Az inhalátorral ellátott betegeknek javasolt mindig maguknál hordani gyógyszerüket – különösen, ha a szabadba mennek. Az első erősebb napsugarakkal való érintkezés hatására napallergiás tünetek, csalánkiütés jelentkezhet. Érzékeny bőr esetében már tavasszal javasolt megfelelő fényvédő krém használata.
Tavasszal gyakoribbak a rovarcsípések, melyek általában kellemetlen, de ártalmatlan jelenségek. Viszont méh- vagy darázscsípésre allergiás egyéneknél súlyos, akár anafilaxiás reakció is jelentkezhet. Ismert allergia esetén a beteg általában el van látva epinefrin tartalmú injekcióval, ami azonnali segítséget nyújt. Veszélyt jelenthetnek a kullancsok, hiszen betegségeket közvetíthetnek (agyvelőgyulladás, Lyme-kór). Kb. minden ezredik kullancs közvetít agyvelőgyulladást okozó vírust, és kb. minden tizedik Lyme-kórt okozó baktériumot. Minden hosszabb szabadban való tartózkodás után ajánlott testünk átvizsgálása!
Tavasszal gyakran jelenik meg a közönséges megfázás (rhinovírus), illetve a különböző gyomor-bél fertőzések (gastroenteritisek) előfordulása is fokozott.
Mindenki szívesen ül le kint a szabadban, de a föld még sokszor hideg, így a felfázások is gyakoribbak – különösen nőknél. Tipikus tünete a gyakori vizelési inger, fájdalmas vizelés, alhasi fájdalom.
Különösen gyerekek vagy kisgyermekes szülők betegsége, hiszen gyakran homokozókban lehet „összeszedni”. Kellemetlen tünetei vannak, mint hasfájás, puffadás, hasmenés, hányinger, végbélkörnyéki viszketés és apró gilisztaszerű férgek a székletben.
A tavaszi fáradtság nem betegség, hanem egy fizikai és pszichés tünetekkel járó, ideiglenes állapot. Tipikus tünetei a kimerültség, letargikus hangulat, fejfájás és alvászavar. Kiváltó oka nem teljesen ismert, de szerepet játszik benne bizonyos hormonok (szerotonin, melatonin) szintjének ingadozása és a téli hónapok során kialakult D-vitamin-hiány.
(doktorgo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.