Megfázás ellen segít a nagyi levese

leves

Tüsszög, köhög, folyik az orra? Januárban ez nem meglepő. Nem csak önt bosszanthatja és zavarhatja ez az állapot, hanem a környezetét is.

Ha nem fáj min­den porciká­ja, nincs láza, valószínűleg nem influen­záról, hanem egyszerű megfázásról van szó. Tudta, hogy tüsszentéskor 40 000 váladékcsepp kerül a leve­gőbe akár még 40 méter távolságra is? Mit tegyünk, hogy ne fertőzzük meg a környezetünket és minél előbb meggyógyuljunk? Több vá­lasz is létezik, de persze mindenki a leggyorsabb és a leghatásosabb re­ceptet akarja tudni. Egy biztos: semmiképpen ne kérjen orvosától antibiotikumot, ami ugyan a bak­tériumok ellen jó, de a megfázást okozó vírus ellen nem. E mikroor­ganizmusok ellen van egy egyedül­álló és hatásos, mindenki számára elérhető fegyver, ez pedig a csirke­leves.

Miért egyedülálló?

Összetevőit – a húst és a zöldséget – csaknem naponta fogyasztjuk. Ak­kor mégis miért annyira különleges a húsleves? Mert a zöldségen kívül baromfihúst is tartalmaz, aminek rengeteg jó tulajdonsága van. Első­sorban könnyen emészthető. Ez az a hús, amit a csecsemőnek adnak, amikor a tejes étrendről a vegyesre tér át. Fehérjetartalma és annak fel­használhatósága magas. Alacsony zsírtartalmának köszönhetően a megfázás kezelésében az első helyen áll. A csirkehús további jó tulajdon­sága, hogy sok ásványi anyagot tar­talmaz. Például a foszfor és a mész ideális arányban található benne, ami az immunrendszer minősége szempontjából felbecsülhetetlen. Is­meretes ugyanis, hogy minden e két ásványi anyag arányától függ. Ezen­kívül cinket is tartalmaz, ami szin­tén részt vesz az immunrendszer működésében, továbbá káliumot, ami viszont a szív és az izmok mű­ködése szempontjából fontos. A vi­taminok közül jelentős mennyiségű B-vitamin van benne.  

Érdekes

A nagyi levese

Hozzávalók:

A csirke feldarabolt csontos része, 5 l hideg víz, 1 lk tengeri só, 1 db hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 4–5 db sárgarépa, fekete bors, ba­bérlevél, paradicsom, petrezselyem, karalábé, kakukkfű, póréhagyma, zeller, házi levestészta

Elkészítése:

a csirkedarabokat megmossuk, edénybe tesszük, és hideg vizet öntünk rá. Hozzáad­juk az alaposan megtisztított és megmosott hozzávalókat. Közepes, de inkább gyenge tűzön hagyjuk felforrni, ami akár egy óráig is eltarthat. Igyekezzünk követni nagyanyá­ink módszerét, akik vasárnap reggel tették a hideg tűzhelyre a levest a hozzávalókkal együtt, s csak utána gyújtottak be. Amikor a leves felforrt, leszedjük a habját az egyéb szennyeződéssel együtt, majd csök­kentjük a hőmérsékletet. Alacsony hőmér­sékleten egész délelőtt főzzük, a fedőt félig félrecsúsztatva, hogy a folyadék fokozaton elpárologjon és hogy a leves megtisztuljon. Ily módon 3 liter csirkeleves kapunk, amit leszűrünk és máris fogyaszthatjuk.

Jobb a friss hazai

Nem elhanyagolható az sem, ho­gyan, hol és mivel nevelték és etet­ték a csirkét. Meg kell jegyezni, hogy a hazai csirkék olyan helyről származnak, amely szigorú állat­orvosi ellenőrzés alatt áll. Megfe­lelő éghajlati feltételeknek, állan­dó hőmérsékletnek kell lennie a farmon, és tápláló takarmányt kell kapniuk a csirkéknek. Tévhit, hogy a takarmánykeverék nem természetes. Búzát, kukoricát, szóját és minden szükséges vita­mint tartalmaz, s 99,9 százaléka természetes alapú – állítják a szlo­vákiai baromfi-feldolgozók. Anti­biotikum és növekedési hormo­nok hozzáadása a takarmányhoz szerintük szintén elképzelhetetlen, mert a szigorú előírások és ellen­őrzések egyszerűen ezt nem teszik lehetővé. A szakemberek joggal fi­gyelmeztetnek: a mélyfagyasztott importált hús helyett a hazai friss húst válasszuk.

Nemcsak a tapasztalatok

„Tudni kell, hogy szervezetünk a növényekben található vasnak mindössze 3–5 százalékát tudja hasznosítani, de az állati eredetű forrásoknak 30 százalékát. Nem véletlen hát, hogy megfázás után épp a jó csirkeleves állít bennünket talpra. Felmelegíti, megfelelő táp­anyagokkal látja el a szervezetet, erősíti az immunrendszert” – ma­gyarázta dr. Alžbeta Béderová, a Közegészségügyi Hivatal munka­társa. Ezek nemcsak nagyanyáink tapasztalatai, hanem tudományo­san alátámasztott tények. A nebras­kai egyetem kutatói ugyanis rájöt­tek, hogy a csirkeleves csökkenti a gyulladást, sőt még az öregedés el­len is véd. (kovács)

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?