Levegő nélkül nem lehet...

A krónikus obstruktív tüdőbetegség a légúti betegségek (COPD) közös jellemzője. Rendszerint sokéves dohányzás következtében alakul ki, s állandó légzési nehézséget okoz. A halálokok közül a COPD az egyetlen, amelynek gyakorisága 40 év alatt 163 százalékkal nőtt.

A krónikus obstruktív tüdőbetegség a légúti betegségek (COPD) közös jellemzője. Rendszerint sokéves dohányzás következtében alakul ki, s állandó légzési nehézséget okoz. A halálokok közül a COPD az egyetlen, amelynek gyakorisága 40 év alatt 163 százalékkal nőtt.

Noha nyilvántartásba vesszük a betegeket, de sokan azért nem kerülhetnek fel a listára, mert nem fordulnak orvoshoz. Pedig a 40-50 éveseknek tudatosítaniuk kellene, hogy légzési nehézségeiket, teherbíró képességük csökkenését nem életkoruk okozza – figyelmeztetett a kedvezőtlen helyzetre dr. Ladislav Chovan tüdőgyógyász, a Respiro polgári társulás elnöke. A három évvel ezelőtti epidemiológiai adatokból kitűnik, hogy a hazai népesség 5,5 százalékánál fordult elő ez a betegség. Tudatosítani kell viszont, hogy a nyilvántartásban főként a súlyos, időnként kórházi kezelést igénylő esetek szerepelnek, s az enyhébb, a megelőzés, illetve hörgőtágító kezelés szempontjából ígéretesebb többség, azaz a nem kezelt betegek száma jóval nagyobb. A halálozási statisztikákból kitűnik, hogy míg 1990-ben az obstruktív tüdőbetegség halálokként a 12. helyen szerepelt, jelenleg a negyedikre került, és néhány éven belül világszerte a harmadik halálokként jegyzik majd. A COPD kialakulásának legfontosabb kockázati tényezője a dohányzás, de a dohányosok csak mintegy 15-20 százalékánál alakul ki COPD.

Kezdetben a reggeli „dohányos“ köhögés, köpetürítés, a terhelésre fellépő légzési zavar, később a már nyugalomban is állandósuló nehézlégzés, a gyakori gyulladások, majd az azt követő légzési elégtelenség a jellemző tünet. A diagnózis felállítása a klinikai tünetek és kiegészítő műszeres vizsgálatok alapján történik. Jellemző a speciális vizsgálattal igazolható légzéskorlátozottság. A krónikus obstruktív tüdőelégtelenségben szenvedők között nagyobb a tüdőrák kockázata, 59 százalékkal emelkedik a szív- és érrendszeri betegség és 64 százalékkal az agyvérzés kialakulása. Ezért számukra különösen fontos a rendszeres ellenőrzés, hangsúlyozzák a szakértők. A tüdő kivizsgálása során spirometriás teszteket, vérgáz-vizsgálatot, EKG-t végeznek.

A COPD kezelésére világszerte számos szakmai ajánlás született – magyarázta dr. Eva Rozborilová, az egészségügyi minisztérium szakértője. Korszerű orvosságokkal megelőzhető a gyulladás és elkerülhető a fulladás, a szövődmények, bár az is igaz, hogy a betegek nem képesek viselni a gyógyszertérítés terheit. A hatékony orvosságokat az új kategorizáció szerint, noha krónikus megbetegedésről van szó, nem sorolták a biztosítók által térítettek csoportjába. Mivel a betegeknek akár több száz koronát is fizetniük kell a gyógyszerekért, félő, hogy az érintettek állapota rosszabbodni fog. A nem kezelt, vagy rosszul gyógyított légzési elégtelenség gyakran tartós oxigénkezelés, valamint a szívbetegség okozta szövődmények gyógyszeres kezelése válik szükségessé, s ezek kezelése megnöveli a kezelési költségeket. A szakértő hangsúlyozta: a megelőzésben és kezelésben a legelső és legfontosabb teendő a dohányzás abbahagyása akkor is, ha ez sok nehézségbe ütközik.

A LAKOSSÁG EGYHARMADA DOHÁNYZIK

A kutatások bizonyítják a dohányzásnak az emberi szervezetre gyakorolt káros hatását, amely számtalan halálos betegség kialakulásához vezethet: szív- és érrendszeri megbetegedések, obstruktív tüdőelégtelenség, tüdő-, száj-, torok-, gyomor-, bél-, vese- és prosztatarák.

Ez a rossz szokás emberek százezreinek idő előtti halálát okozza. Naponta 33 ezer, évente pedig 4 millió ember hal meg dohányzás következtében, de a WHO előrejelzései szerint 2030-ban számuk 10 millióra emelkedik. Az Egészségügyi Világszervezet és a Nemzetközi Rákkutató Intézet adatai szerint Európában a daganatos megbetegedések miatt bekövetkező halálesetek 30-35 százalékában a dohányzás a vétkes.

A dohányfüst számos mérgező anyagot tartalmaz, s nemcsak a dohányosra ártalmas, hanem a környezetében lévőkre is. Mérgező anyagokat mutattak ki azon gyermekek vizeletében, akik olyan helyiségben voltak, ahol felnőttek dohányoztak. Ha egy nő terhessége alatt dohányzik, a dohányfüst ártalmas elemei a magzat vérébe kerülnek, tehát a kismama nemcsak saját, de a magzat egészségét is károsítja.

A kutatások kimutatták, hogy 100 tüdőrákban szenvedő beteg közül nyolcvanan intenzíven dohányoznak. A rákos megbetegedések száma összefügg az elszívott cigaretták számával és a dohányzással töltött idővel. Statisztikai adatok szerint azok, akik 25 év során rendszeresen napi 40 vagy annál több szál cigarettát szívnak el, 52-szer gyakrabban szenvednek tüdőrákban, mint a nem dohányzók. (péterfi)

Szlovákiában az utóbbi tíz év alatt 400-600 ember a passzív dohányzás következtében tüdőrákban halt meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?