Korunk betegsége a gyomorfekély

A legtöbb betegnél először diagnosztizált fekély (ulcus) a fekélybetegség megnyilvánulása, amely gyakran még évekig vagy akár az egész élet során újra és újra fellángoló formában jelentkezik.

A visszaesés valószínűsége csak megelőző gyógyszeres kezeléssel vagy műtéttel csökkenthető, ez utóbbi szüksége azonban a gyógyszeres terápia hatékonyságának növekedésével párhuzamosan csökkent az elmúlt időben, így műtétet ma inkább csak szövődmények esetében végeznek. A gyomorfekély kialakulásának feltétele a gyomorsav jelenléte. Azonban a savfelesleg önmagában csak alárendelt szerepet játszik. A fekélykutatás az utóbbi időben egyre nagyobb figyelmet szentel egy, a gyomornyálkahártyában élő baktériumnak, a Helicobacter pylorinak, melynek jelenléte és a fekély kialakulása között szoros összefüggés van.

A fekélybetegség nagyobb gyakorisággal fordul elő férfiakon, általában bármilyen felnőtt életkorban. A fekélyt közvetlenül a nyálkahártya és a nyálkahártya alatti mélyebb rétegek önemésztés folytán történő pusztulása hozza létre. Ilyenkor a gyomor emésztőnedve saját falát emészti, mivel az valamilyen oknál fogva védtelenné vált vele szemben. A gyomorsósavnak tehát egyértelmű szerepe van a fekélyképződésben, amit az is bizonyít, hogy fekély csak azon a területen képződik, ahol sósav van, másrészt a fekélybetegség többnyire savtúltengéssel jár. Arra, hogy a gyomor, illetve a nyombél nyálkahártyája mely okból válik védtelenné az emésztőnedv hatásával szemben, különböző feltevések ismeretesek, úgy mint gyulladások, mechanikus okok, érgörcsök, keringési zavarok, egyes feltételezett védőanyagok hiánya, az egész szervezet vegyhatásának savas irányba történő eltolódása. Egyértelmű összefüggés van a stresszes életmód és a fekélyek kialakulásának valószínűsége között. A fekélybetegségben szenvedők jelentős része az ideges alkatú emberek közül kerül ki. A fekély kiújulását is gyakran izgalmak okozzák.

A fekélybetegség tünetei: legfontosabb a gyomortáji fájdalom. Ez sokszor szoros időbeli összefüggésben van az étkezéssel, evés után 2-3 órával szokott jelentkezni. Elsősorban a nyombélfekélyre jellemző az éhségfájdalom, ami üres gyomor esetén jelentkezik, evésre viszont szűnik. A fájdalom a bal bordaív mentén, esetleg a hátra a gerincoszlop felé is kisugárzik. Többnyire fellépnek a sok gyomorsavval járó tünetek is, mint a gyomorégés vagy a savas felböfögés. Jellemző a betegség lefolyása is. A panaszok olykor kiújulnak és hetekig fennállnak, olykor pedig hónapokig szünetelnek aszerint, hogy a betegség aktív vagy nyugalmi szakaszában van-e. A fekély elsősorban ősszel és tavasszal szokott kiújulni.

A fekélybetegségnek számos kellemetlen és veszélyes szövődménye lehet. Ezek közül legveszélyesebb a vérzés és az átfúródás. Mindkettő felléphet egész váratlanul, sőt a fekélybetegségnek mindjárt első tünete is lehet. Előfordulhat, hogy a fekély rosszindulatúvá válik, és rákos daganattá fejlődik.

Műtétet kell végezni, ha gyógyszeres kezelés, diéta és kímélő életmód mellett sincs gyógyulás. Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy a sebész csak a fekélyt tudja kivágni, míg az egyik legfontosabb előidéző ok, az idegrendszer kóros izgalma megmarad.

Az életmód szerepe

A dohányzás károsan befolyásolja a fekély gyógyulását, és fokozza a kiújulás valószínűségét. Az alkohol nagyobb mennyiségben rendszeresen fogyasztva növeli a savszekréciót. Emellett csökkenti a beteg együttműködési készségét, rontva ezzel a gyógyulási esélyeket. A feketekávé (a koffeinmentes is) emeli a savtermelést. Nem javasolt az éhgyomorra történő és a lefekvés előtti alkohol- és kávéfogyasztás, különösen, ha a beteg nem szed mellette savtermelést csökkentő gyógyszert. A panaszokat kiváltó ételféleségeket tanácsos elkerülni. Rendszeres, megfelelő kalóriatartalmú táplálkozás javasolt. A tej enyhíti a fekélyes panaszokat, de ismeretes, hogy kevesebb savat semlegesít, mint amennyinek a termelődését kiváltja. A kiegyensúlyozott, stresszmentes életmód elősegítheti a fekély gyógyulását.

Tanácsok betegeknek

A panaszok éjszaka jelentkeznek, illetve köhögés, rekedtség és gombócérzés is kíséri őket, célszerű lehet az ágy feji részének megemelése 15-20 cm-rel.

Kerülendő a szoros ruhák, övek, fűzők viselése.

Fontos az ideális testsúly elérése rendszeres, de nem megerőltető testmozgással, egészséges étrenddel.

Csokoládé, kávé, fűszerek, zsíros ételek, alkohol fogyasztásának elhagyása.

Naponta többszöri étkezés mellett egy-egy alkalommal kevesebb táplálék fogyasztása javasolt.

Nagyon hideg és forró ételek, italok fogyasztásának kerülése.

A dohányzás teljes mellőzése. (K. A.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?