Kerüljük a klórozott csapvizet!

Immunrendszerünk több feladatot lát el. Képes semlegesíteni számos káros anyagot, felismeri és elpusztítja a szervezetbe került kórokozókat, ártalmatlanná teszi a testünkben keletkező hibás sejteket. A jól működő immunrendszer a rosszindulatú daganattal is képes szembeszállni.

Testünk „hadserege” akkor működik hatékonyan, ha egészséges életmóddal, ezen belül kiegyensúlyozott táplálkozással karbantartjuk. Mi kell ehhez?

Megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék. A levessel, illetve lédús gyümölccsel elfogyasztott folyadék mellett naponta legalább két és fél liter friss vízre van szükségünk. A legjobb a szénsavmentes ásványvíz, illetve a biológiailag tisztított ivóvíz. Ha lehet, kerüljük a klórozott csapvizet. Minél több friss zöldség és gyümölcs kerüljön az asztalunkra. Érdemes a vegyszermentesen előállított terméket választani. Számos enzimet, vitaminokat, karotinoidokat, szerves savakat tartalmaznak, melyek élénkítik az immunrendszert. Nagyon fontos, hogy táplálékunk megfelelő mennyiségű vitamint tartalmazzon, és ne tablettákkal pótoljuk a hiányokat. A helytelenül szedett vitaminkészítmények többet árthatnak, mint amennyit használnak. A zsírban oldódók (A-, D-, E-, K-) közül különösen az A-vitamin túladagolása okozhat bajt. A B-vitamincsoport tagjait egymáshoz képest optimális arányban kell a szervezetbe juttatni, mert ha huzamosabb ideig egy-egy tagból sokat viszünk be, akkor az csökkentheti a többi hatását. A szintetikus C-vitamin szedését néhány szakértő nem tartja helyesnek, de abban mindenki egyetért, hogy az immunrendszer működéséhez elengedhetetlenül fontos. Ne feledjük, a gyümölcsök C-vitamin-tartalma a leszedés után rohamosan csökken. Mikorra a narancs eljut hozzánk, már csak kevés van benne. A hazai, télálló alma viszont sokáig megőrzi vitamintartalmát.

Növelni kell az élelmi rostok mennyiségét. A fehér lisztből hiányzik a mag héja, azaz a korpa és a csíra. A teljes kiőrlésű lisztben viszont benne hagyják, ezért a korpát, csírát tartalmazó termékekben lényegesen több értékes vitamin és ásványi anyag található. Más öszszetételben fogyasszunk fehérjét. Csökkentsük a húsok, ezen belül különösen a vörös húsok bevitelét. Növeljük a savanyított tejtermékek, kaukázusi kefír, élőflórás joghurt fogyasztását. Hasznos csökkenteni a káros anyagok mennyiségét, azaz kevesebb füstölt hús, só, cukor kerüljön az asztalra. A megfelelően kiválasztott gyógynövényekből készített tea nagyon hasznos, de ehhez szakképzett fitoterapeuta tanácsa szükséges.

Alkoholt csak mértékletesen fogyasszunk. Nincs egységes álláspont az italok immunrendszerre gyakorolt hatásáról. Abban mindenki egyetért, hogy a tömény szesz ártalmas. A vita amiatt folyik, hogy étkezésenként egy-egy pohár sör (két deciliter) vagy bor hasznos-e vagy káros. (Cs. L.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?