Kecsketej – Az ásványi anyagok és vitaminok gazdag forrása

kecsketej

Több állat – tehén, kecske, juh, vízi bivaly, ló, szamár, jak, teve, rénszarvas, zebu (púpos marha) – tejét és az ezekből készült termékeket immár évszázadok, esetenként évezredek óta fogyasztják az emberek. Valamenynyi egyedi ízű és némelyik igazán különleges. A lótejnek például a legmagasabb a cukortartalma, valóban édes, a rénszarvastej zsírtartalma pedig 22%. Az alábbi összeállítás a kecsketejről és kecskesajtról szól, mert a tehéntej után a kecsketej az, ami nálunk is egyre több helyen kapható (nem olcsón), és mert egyre többen kedvelik.

A házi kecske az egyik legrégebben – a kutatások szerint az iráni Zagrosz-hegység vidékén – háziasított faj. Évezredek óta isszák a tejét, eszik a belőle készült tejtermékeket, meg persze a húsát.

Könnyen emészthető

Táplálkozástudományi szempontból rendkívüli tulajdonságai vannak. Igen tápláló. Újabban az ún. funkcionális élelmiszerek közé sorolják, mivel számunkra bizonyítottan hasznos bioaktív vegyületeket tartalmaz, amelyekkel csökkenthető egyes krónikus betegségek kialakulásának kockázata. Ha naponta isszuk, csökkenteni tudjuk az akut gyulladást. Ásványi anyagok, esszenciális zsírsavak is vannak benne. Nem mellékesen a tehéntejnél könnyebben emészthető. Oligoszacharidjai révén jótékonyan hat a bélflóránkra, így az hatékonyan tud védekezni a kórokozókkal szemben. A kiváló minőségű fehérje mellett telítetlen zsírsavakat, vitaminokat, hormonokat, citokineket, enzimeket, növekedési faktorokat és bioaktív vegyületeket is tartalmaz, amelyek alkalmassá teszik arra, hogy a csecsemők is fogyaszthassák – egy tanulmány szerint a kecsketej alapú anyatejpótló tápszer jótékonyan hathat a csecsemők bélrendszerére. Ha valaki rendszeresen iszik kecsketejet, ezzel csökkenthető az összkoleszterin szintje, és ily módon védelmet nyújt az érelmeszesedéssel szemben és csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Több kutatás vírusellenes hatását is igazolta, bár ez a tulajdonsága a pasztőrözés hatására csökken, de nem szűnik meg – e vonatkozásban fölülmúlja a tehéntejet. Laboratóriumi körülmények között, azaz in vitro képes volt elnyomni a herpeszvírus 1-es típusát, a Coxsackie-vírus A9-et, sőt még a SARS-CoV-2 pszeudovírust is (ez a Covid-19 betegséget okozó koronavírusnak genetikai úton előállított változata) – számoltak be róla izraeli kutatók, és arra a következtetésre jutottak, hogy érdemes alaposabban megvizsgálni a kecsketej kazeinjének a Covid-19-re gyakorolt lehetséges hatását.

Az idősek faluja

Rómától délre dombvidéken fekszik Campodimele falu, amely azzal vált ismertté, hogy ott mindenki hosszú életű. Paraszti életmódot folytatnak. Náluk ismeretlen a rák és az infarktus. A nők és a férfiak is általában 90 évnél tovább élnek. Ezt egyrészt a genetikának köszönhetik, másrészt az étrendjüknek még úgy is, ha egész életükben dohányoznak. Mindent, amit megesznek, maguk állítanak elő. S hogy miért említem e falut? Azért, mert igen fontos étkük a friss kecskesajt meg a kecsketej. Kutatások igazolták, hogy a kecskesajtban található kalcium könnyebben és jobban hasznosul az emberi szervezetben, mint bármely egyéb élelmiszerforrás kalciuma. A kecskesajtnak magas a kalciumtartalma, amivel megelőzhető az idősebb korban sokaknál kialakuló csontritkulás és más csontbetegségek. B2-vitamin is van benne, ami számos folyamatban játszik fontos szerepet, különösen az új sejtek termelésében és működésében. Réztartalmuk is hasznunkra van, segíti a vörösvérsejtek termelődését, a vas és más tápanyagok felszívódását. Egyes nézetek szerint a tehéntejből készült sajtok helyett kecsketejből készült sajtot fogyasztók hamarabb érzik magukat jóllakottnak, ami hosszú távon fogyást eredményezhet. De azért vigyázni kell, mert a kecskesajtok mégiscsak zsírosak és ennek folytán valójában hizlalhatnak.

Allergia léphet fel

Egy hátránya is ismert, ezt sem szabad említetlenül hagyni. Megjelent egy orvosi esettanulmány, amely arról szól, hogy kecskesajt-allergia lépett fel olyan személynél, aki azt megelőzően többször használt testápolásra kecsketejtartalmú krémet. Összegzésképpen mégis elmondható: a kecsketej és a belőle készült termékek nemcsak finomak, hanem alapvetően az emberi egészségre kifejezetten jótékony hatással vannak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?