A máj optimális működése létfontosságú, mert egyebek mellett fontos szerepet játszik a zsírbontásban, a méregtelenítésben és ezenkívül mintegy ötszáz testi folyamatban.
Így jelzi a máj, ha túl sok benne a méreganyag
Részt vesz a vér méreganyagainak semlegesítésében és kivonásában, hogy azok biztosan kiürüljenek a szervezetből. Nélküle a különféle toxinok csak keringenének a szervezetben, és komoly kárt tennének benne. Íme a májbetegség korai jelei:
Állandó fáradtság
A májprobléma első tünete lehet, ha valakit állandó levertség, kimerültség nyomaszt, és még a legkisebb feladat elvégzése után is borzasztóan kimerült lesz. A máj energiaraktárként is funkcionál, betegsége esetén viszont a szervezetnek keményebben kell dolgoznia a szükséges energia fenntartásához. Emellett a lassabban ürülő méreganyagok is súlyosbíthatják a fáradékonyságot.
Hányinger, étvágytalanság, emésztési zavar
A hányinger, illetve valakinél a hányás ugyancsak lehet a májbetegség jellegzetes korai tünete, ha a szerv nem képes megfelelően kiszűrni a méreganyagokat. Ilyenkor az anyagcsere állapota is leromlik, melynek következtében a hányinger fokozódhat.
Megváltozik a vizelet és a széklet színe
Az egészséges vizelet halványsárga színű, ám a májbetegségek jóval sötétebbre színezhetik még elegendő folyadékfogyasztás mellett is. A bilirubin nevű anyag ugyanis a májból a véráramon keresztül bekerülhet a vizeletbe is. A bilirubin felelős továbbá a széklet barnás árnyalatáért, ha pedig akár az epe, akár a máj működésében zavar lép fel, akkor nem kerül a székletbe, amitől az egyre halványabbá válik. Szürke, palaszínű, illetve alkalmanként akár halványsárga is lehet. Ha valakinél rendszeresen eltér a normálistól a széklet vagy a vizelet színe, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.
A hízáshoz is köze lehet
Megtörténhet, hogy valaki bár egészségesen táplálkozik, rendszeresen mozog, és hormonrendszerével sincs probléma, mégis hízik. Ilyenkor szintén érdemes kivizsgálást kérni, hátha valamilyen májprobléma áll a háttérben. Ahogy fent említettük, a májnak egyebek mellett az elfogyasztott ételek megemésztésében és lebontásában, így bizonyos enzimek és az epe lebontásában egyaránt nagy szerepe van. Ha valaki képtelen az elfogyasztott ételeket megfelelően megemészteni, akkor az étvágytalansághoz, fogyáshoz, hiánybetegségekhez vezethet. Az epetermelődés zavarai, valamint a megemésztetlen ételek pedig további problémákat, gyomorégést, hasmenést, gyomorpanaszokat, puffadást, epekövet, székrekedést is okozhatnak. Ha a szerv nem tud megbirkózni a szervezetbe kerülő méreganyagokkal, gyógyszerekkel, alkohollal vagy a túl sok zsírral, akkor ezeket csak zsírként tudja elraktározni, és amíg az állapota nem áll helyre, a szervezet nem képes megszabadulni a súlyfeleslegtől. Érdekesség, hogy ha az anyagcserével probléma van, annak sok esetben a máj az oka. Elvégre ez szabályozza a zsíranyagcserét, a zsírraktárak működését és a vércukorszintet is. Ha azonban túl sok méreganyaggal kell megküzdeni, akkor a vércukorszint tartósan megemelkedhet, a máj pedig elzsírosodhat. Az érintett ilyenkor a hastájékon tapasztalhat látványos hízást.
Májdiéta
Lényeges feltételei közé tartozik a napi többszöri kis adag étel, a sóés cukorfogyasztás csökkentése, a vitaminpótlás, illetve az antioxidánsokban, rostban, fehérjében gazdag élelmiszerek előnyben részesítése, melyek regenerálják a szervet.
(femina)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.