Neuralgiák
Az isiász szintén egy neuralgiafajta. Az isiászt az ülőideg (nervus ischiadicus) lefutása mentén érezhető fájdalom jellemzi.
Idegrendszeri zavarok – 4.
Az isiász szintén egy neuralgiafajta. Az isiászt az ülőideg (nervus ischiadicus) lefutása mentén érezhető fájdalom jellemzi. A járást megnehezíti vagy lehetetlenné teszi, és a panaszok csak nyugalom hatására csillapodnak, amit gyógyszeres kezeléssel (fájdalomcsillapítók, görcsoldók B1-vitamin) és fizikoterápiával tanácsos kiegészíteni.
Az ülőideget alkotó idegrostok az alsó két ágyéki csigolya, és a keresztcsont közti terület síkjában erednek. A két ágyéki csigolya magasságában eredő gyökeivel az ülőideg összenyomása (kompresszió) vagy izgalma ugyancsak isiászos tüneteket okoz. Az ülőideg egészen a lábszár alsó részéig fut le és a fájdalom a lábikrába is lesugározhat.
Ha a hátsó gyökök mellett az elülsők is érintettek, bénulással járó isiász alakul ki. Tünetei hirtelen jelentkeznek rossz mozdulatot vagy balesetet követően, és ezzel nagyfokú mozgáskorlátozottságot vagy akár mozgásképtelenséget idéz elő.
Az ötödik ágyéki ideggyök érintettsége esetén a fájdalom az ideg lefutását követi egészen az öregujjig; az első keresztcsonti ideggyök érintettsége esetén a fájdalom a talpba sugárzik. A kialakuló fájdalom – amely a pihentetés hatására mérséklődhet vagy meg is szűnhet – többé-kevésbé heves, de elviselhető. A fájdalom, ill. érzészavart a combon lehet a legbiztosabban és a legkönnyebben diagnosztizálni.
Arcidegbénulás
„A nővérem fél arca megbénult a nyálmirigyműtéte után. Mik a kilátások egy ilyen torzító szövődményt követően?”
A betegek egy részénél az arcidegbénulás tünetei 4-6 hét alatt visszafejlődnek, másoknál viszont több hónapot is igénybe vehet a regenerálódás. Az arcidegbénulás néha nagyon torzító lehet, ezért a nővére környezetében élők fokozott tapintata szükséges a gyógyuláshoz vezető időszakban, hogy a betegség ne okozzon lelki sérülést is. Ha a kis szemhéjizmok is érintettek, akkor alvás közben nem tudja a szemét teljesen becsukni.
Koponyaűri nyomásfokozódás
„Mit jelent a koponyaűri nyomásfokozódás, mik a tünetei, mi okozza, és hogyan kezelhető?”
A tágulásra képtelen koponyaűrben bármilyen térfogat-növekedés koponyaűri nyomásfokozódást eredményez. A fokozott nyomás tünetei: fejfájás, hirtelen sugárban hányás, érbeidegzési zavarok, verítékezés, láz, tudatzavarok, valamint görcsrohamok. A nyomás fokozódását okozhatják különféle koponyaűri vérzések, magas vérnyomás, érfejlődési rendellenesség, fertőzés, baleset, daganat. Kisgyermekeknél a veleszületett vízfejűség. Egy bizonyos érték fölött a koponyaűri nyomás szemfenéki pangást és fokozatosan súlyosbodó tudatzavarokat okozhat. Mivel jelenleg nem áll módunkban regenerálni az agysejteket, a kezelés lényege az alapbetegségek (érelmeszesedés és magasvérnyomás-betegség) megelőzéséből és kezeléséből áll.
Forrás: Család és Egészség
Az isiász kezelése
Milyen kezelési lehetőségei vannak az isiásznak?
A kezelés magában foglalja a lapos, kemény helyen való fektetést, gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapítók, olykor görcsoldók adását, amit szükség esetén B1-, és B12-vitaminokkal egészítenek ki. Amennyiben az ágynyugalom nem biztosítható, gipszkorzett (körkörös gipszkötés) felírása is szóba jöhet. Az ismételt panaszok kialakulását gyógytornával előzzük meg (amely a fájdalmas időszak alatt nem javasolt). Amennyiben a kezelés nem vezet eredményre, a legsúlyosabb esetekben (bénulás) sebészileg felszabadítják a porckorong által nyomás alatt tartott (komprimált) ideggyököt. A műtét során az érintett magasságban a csigolyaívet eltávolítják (laminectomia) lés a kórosan kitüremkedett porckorongrészt lemetszik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.