Hogyan enyhítsük a tavasszal jelentkező kellemetlenségeket?

allergia k

Allergia, tavaszi fáradtság, immungyengeség – ezek a tavasz kellemetlen velejárói. Paradox módon épp ebben az évszakban tartják a legtöbb szabadtéri rendezvényt, ahol valamilyen teljesítményt kell nyújtani. Mit tanácsolna azoknak, akik az említett tünetekkel küszködnek, de szeretnének valamely tavaszi sportrendezvényen részt venni? Dr. Pavel Malovič sportorvost kérdeztük.

Kezdjük talán a legelterjedtebb kellemetlenséggel, az orrdugulással, ami az allergia egyik tünete, de lehet orrpolip vagy egyéb betegség következménye is. Sportolás közben ha eldugul az orr, a teljesítmény távolról sem olyan, mint amilyent az ember elvárna. A legjobb megoldást ilyenkor az orrcseppek jelentik, amelyek gyors enyhülést hoznak, de nem mindig hatékony segítség, mert gyakran más betegség következménye.

Az orrcseppek gyakori és nem megfelelő használatával túlságosan kiszárad az orrnyálkahártya, ugyanakkor függőséget is kiválthat, így hosszú távú használata nem ajánlott. Milyen enyhébb módszereket tudna ajánlani?

Alapszabály, hogy sok folyadékot kell inni, főleg gyógynövényteát, például kamillateát, amely gyulladáscsökkentő. Ha mézzel isszuk, gyógyereje felerősödik. Inhalálásra is kitűnő. Hagyományos csodaszernek számít a tyúk- vagy csirkeleves, de csak akkor hat, ha megfelelően erős. Tudni kell, hogy minél tovább főzzük, annál erősebb, annál jobban segít. Az orrdugulás ellen nagyon hasznos az eukaliptuszolaj. Elég, ha meleg fürdővízbe vagy aromalámpába cseppentünk néhány cseppet, garantáltan enyhülni fog a panasz. A torma szintén jó erre a célra. Le kell reszelni, citrommal és mézzel összekeverni, s legalább naponta háromszor fogyasztani. A zsálya erős antibakteriális hatásának köszönhetően kimondottan csodát tesz az eldugult orral. Le kell forrázni, a teát meg lehet inni, esetleg ki lehet öblíteni vele az orrot.

Tél végén, tavasz elején a szervezet vitamin- és ásványianyag-tartalékai eléggé kimerülnek, s gyakran ennek a megnyilvánulása az ilyenkor szokásos kedvetlenség, levertség, hangulatromlás. Melyek azok a vitaminok és ásványi anyagok, amelyek hiánya a tavaszi fáradtságért felelős?

Először is a melatonin hormonról kell szólni. Ha a szintje lecsökken, ez komoly problémát okozhat. Ez a hormon a kisagy epifízis mirigyében termelődik, amit „harmadik szemnek” is neveznek. Ha alacsony a melatoninszint, a szervezet nem tud eléggé védekezni a szabad gyökök, a nem stabil agresszív molekulák ellen, amelyek szüntelen erős támadása az évek múlásával párhuzamosan egyre több betegséget, sérülést vagy túlzott terhelést vált ki. Az E-, A-, D- és C-vitaminnal, valamint koenzim Q10-zel együtt ezért van szükségünk elegendő melatoninra. Ha sok a szervezetben a szabad gyök, annak számos kellemetlen következménye lehet: szívelégtelenség, izomláz, kimerültség, krónikus fáradtság. A szabad gyökök meghosszabbítják a betegség utáni rehabilitációt és felépülést, mondjuk akár influenza vagy mandulagyulladás után. A melatonin csökkenti az ízületi gyulladás és a szürke hályog kialakulásának veszélyét, erősíti a szervezet védekezőképességét és visszaszorítja a rákos sejtburjánzást. Rendkívül fontos a regeneráló alvás szempontjából és a növekedési hormon termelődése miatt, ami nyilvánvalóan javítja a teljesítőképességet. Termelődését a triptofán aminosav, a B-vitaminok, a mész és a magnézium serkenti.

Van, aki azt állítja, hogy jól megválasztott ételekkel is fel lehet venni a harcot a tavaszi fáradtság ellen. Melyek ezek az ételek?

Elsősorban a gabonaféléket említeném. Közéjük tartozik a hagyományos fehér liszt és a belőle készült termékek, de a durva őrlésű magvakat is ide sorolják. A legismertebb gabonaféle a búza, amelynek fajtái közül az utóbbi időben nagyon népszerű lett a tönköly. Sok előnye mellett az a hátránya, hogy sok benne a sikér. Nagyon hasznos étkezésre a rozs, az árpa, a zab, a hajdina, a köles, a kukorica. Azok, akik étkezéssel próbálják enyhíteni a tavaszi fáradtságot, rendszerint nem hőkezelt magvakat fogyasztanak, csak tejjel, gyümölccsel, joghurttal vagy túróval puhítják a magvakat. Így fogyasztják a zabpelyhet vagy a müzlit (magvak, aszalt gyümölcs, dió és búzacsíra keveréke). A magvakból készült ételek legnagyobb előnye a magas rosttartalom. Az ideális napi adag 40 g gabonaféle, 150 g félzsíros tejtermék és 50 g gyümölcs vagy dió. Figyelem, lehet egészségtelen is, például akkor, ha sok benne az egyszerű cukor, az adalékanyag, a kakaó és a só. Ezért kell gondosan áttanulmányozni a termék összetételét. A 8-10 éves gyerekeknek nem ajánlott, mert a fiatal szervezet nem képes feldolgozni a nagy rostmennyiséget.

Sokan tavasszal döbbennek rá, hogy sportolni kellene... Vannak, akik egyből a maratonival, félmaratonival kezdik anélkül, hogy tudnák, milyen állapotban van a szívük. Mit ajánlana nekik?

A sportolni vágyó egészségi állapota megítélésének fontos része a terhelési teszt. Ezzel azt mérjük, hogy a különféle szervrendszerek – főleg a szív és a tüdő – hogyan reagálnak a terhelésre. Többféle kritérium szerint végzik a teszteket különféle szinten. Leggyakrabban használt a kerékpár ergométer vagy a futószalag, vagy más specializált műszer. Természetesen ilyenkor figyelembe kell venni az életkort és a nemet is, a gyerekek esetében pedig a növekedést, a fejlődést és a fiziológiai funkciók sajátosságait. Tudni kell, hogy a terhelési teszt csak általános jellegű információt nyújt. Ha a sportolni vágyónak problémái vannak, ajánlott szakorvossal megismételtetni a tesztet, esetleg kibővíteni a vizsgálatokat.

Hasznos lenne, ha mindenki kétévente egyszer komplex szűrővizsgálaton venne részt, ott sok minden kiderülne, és bizonyos dolgokat orvosolni is lehetne. Mire jó a szűrővizsgálat?

Elöljáróban annyit hadd mondjak el, hogy a helyes szűrővizsgálat kb. 30 percig tart. A cél a beteg egészségi állapotának feltérképezése. Kétévente van rá a páciensnek jogigénye, a véradóknak évente. Vérés vizeletvizsgálattal kezdődik. Az orvos meghatározza a vérképet, a szedimentációt, a kreatininszintet (a vesekárosodást fedheti fel), majd vizeletvizsgálat következik. Mivel a koleszterinszintet is mérik, a vérvétel előtt 12-14 órával nem szabadna enni és két nappal korábban alkoholt inni. Ha a családban előfordult vastagbélrák és a páciens elmúlt 50 éves, mindenképpen el kell végezni a széklettesztet. Ennek az egyszerű vizsgálatnak köszönhetően időben fel lehet fedezni a vastagbélrákot. Az orvos rákérdez a páciens eddigi betegségeire, a családban előfordult betegségekre, a használt gyógyszerekre, a panaszokra, a munkára és az életmódra. Ellenőrzi a védőoltásokat, ha kell, átoltja a beteget. Alaposan megvizsgálja a beteget, fonendoszkóppal meghallgatja a szívet és a légzést. Fontos, hogy ellenőrizze a bőr állapotát, a szemölcsöket, a véraláfutásokat, a kiütéseket vagy a visszértágulatokat, továbbá a pulzust és a vérnyomást is. Ha elmúlt 40 éves, EKG-ra is joga van. Ha általános orvosának nincs ilyen műszere, továbbküldi a beteget a szakemberhez. Ami nagyon fontos, az orvos konkrét ajánlásokat is javasol az egészség erősítésére. Ha minden eredmény megfelel az elvárásoknak, a páciens nyugodtan részt vehet bármilyen sportversenyen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?