Népbetegség a csontritkulás. Ezért jó, ha tudjuk: a sok tej- és teljes kiőrlésű termék, gyümölcs, zöldség, ásványvíz fogyasztása, a kávé, az alkohol és a kóla elhagyása a csonterősítő táplálkozás alapeleme… A csontok törhetetlenségének titka: étkezésünk legyen sokoldalú, kalciumon kívül tartalmazzon sok D- és K-vitamint!
Hogy ne törjenek a csontjaink...
Az egymás hatását eredendően kölcsönösen kiegészítő tápanyagok csak a bevitt élelmiszerek sokfélesége mellett biztosítják egészségünket, csontjaink épségét. Ebből adódóan a szigorú, kizárólag a kalciummennyiség növelésére koncentráló diéta helyett inkább a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás lehet eredményes.
Napi 2 gramm
Attól nem kell félnünk, hogy ételeinkkel túladagoljuk magunknak a kalciumot. Napi 2 g kalcium még nem ártalmas, ha legalább 2 liter folyadékot megiszunk mellette.
Tévhit! Sokan azért ódzkodnak a kalciumtartalmú ételektől, mert attól tartanak, hogy azok érelmeszesedést okoznak. Ez a feltevés azonban alaptalan, mivel az erek falán keletkező lerakódások más mechanizmusok útján jönnek létre.
Csontépítő étkek
Negyed liter tej, egy pohár joghurt és 50 g ementáli sajt fedezi a napi kalciumigényt.
Jó tudni! A tejtermékek nagy mennyiségben tartalmaznak kalciumot, a zsírszegény tej ugyananynyit, mint a teljes tej. A kemény sajtokban különösen nagy arányban fordul elő ez az ásványi anyag.
A burgonyapüré, a szószok és a levesadalékok is jelentős kalciumforrások. Akinek a szervezete nem bírja a tejtermékeket, pótlásként fogyaszthat szójatejet, noha abban kevesebb a kalcium.
Csontjaink egészségéhez szükségünk van K- és D-vitaminra is. A K-vitamin-szükséglet fedezésére kitűnő eledel a fejes saláta, a zöldség és természetesen a tej. Nagy mennyiségben tartalmaznak D-vitamint a tengeri halak, például a makréla, a lazac vagy a hering.
Tipp: hetente két alkalommal érdemes halat fogyasztani, hogy elegendő D-vitaminhoz jusson a szervezetünk.
Ami a csontokat puhítja…
Némely táp- és adalékanyag akadályozza szervezetünket abban, hogy a kalciumot a maga javára hasznosítsa. Érdemes ezeket megjegyezni, táplálkozásunkban minimalizálni, mellőzni!
Tojásfehérje: gyorsítja a kalcium kiválasztódását.
Foszfát: gátolja a kalcium felszívódását. Bőségesen tartalmaz foszfátot a hús, az ömlesztett sajt, az édességek, a kóla, valamint az E338-E341 és az E450-E452 számú élelmiszer-adalék.
Oxálsav: megköti a kalciumot, ezáltal az a szervezet számára hasznosíthatatlanná válik. A spenótban, a cukorrépában és a rebarbarában sok az oxálsav.
Phytin: főként a búzakorpában fordul elő, hatása hasonlít az oxálsavéhoz, ezért ezt az emésztésjavító táplálékot ne fogyasszuk túl gyakran!
Só: serkenti a kalcium kiválasztódását. Használjunk kevés sót, helyettesítsük inkább fűszerekkel!
Alkohol és kávé: kedvezőtlenül hatnak a csontok anyagcseréjére. Napi három csészényinél több kávé fokozza a kalcium kiválasztását. Az alkohol akadályozza a csontépítő sejtek működését. (S. Gy)
Néhány tejtermék kalciumtartalma
Élelmiszer Kalcium
(100 g) (mg)
parmezán 1400
ementáli 1200
camembert 600
Mozzarella 450
tej 120
joghurt 120
tejszín 110
író 110
túró 90
Kalciumdús élelmiszerek
Élelmiszer Kalcium
(100 g) (mg)
szezámmag 780
mandula 250
sárgarépa 250
petrezselyem 245
mogyoró 226
káposzta 210
fehérbab 110
korpakenyér 95
brokkoli 90
Ideális adag
A csontokat felépítő kalciumnak minden életkorban nagy jelentősége van. A bevitelre ajánlott napi kalciummennyiség 1000-1500 mg között van.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.