Minden erőfeszítése ellenére gyermeke grimaszt vág, ha sült húst tesz elé, egyszerűen nem eszi meg a főzeléket, vagy elszalad egy bögre tej láttán? Hogy hogyan próbálhatja meg pótolni gyermeke étrendjében a válogatás miatt egyre jobban hiányzó tápanyagokat, megtudhatja írásunkból...
„Hiba van az asztal körül...”
Ha nem szereti a tejet...
A proteinekben és kalciumban gazdag tej jelentős szerepet játszik a gyermek növekedésében, csontjai erősödésében. A serdülőkor előtt kezdjük raktározni szervezetünkben a kalciumot, amelyre felnőttként nagy szükségünk van. 4-től 9 éves korig a gyermeknek 800 mg kalciumot kell fogyasztania naponta; a 10-18 év közötti életszakaszban pedig csaknem 1200 mg-ot.
Épp ezért jó tudni, hogy két és fél dl tej vagy 2 joghurt 300 mg kalciumot biztosít a szervezet számára.
Legyen leleményes, ha gyermekénél nem boldogul a tejjel. Kínálja karamellitallal, kakaóval, forró csokival. Ajánljon neki sajtos tésztát vagy sajtsalátát, különféle joghurtokat, tejjel készült ételeket és szószokat, burgonyapürét, tejbegrízt, tejberizst, vagy tejben főtt tésztát, besamel mártással készített, úgynevezett csőben sült brokkolit vagy más zöldséget. A túró is megfelelő a tej helyettesítésére.
Ünnepi alkalmakkor kínálja pudinggal, tejjel készült krémmel, adjon neki babapiskótával, pudinggal és gyümölccsel készített édességet. Az így „elrejtett” tej mellett a gyümölcsök, zöldségek jó kiegészítők lehetnek, és a kalciumban gazdag ásványvizeket is szerepeltesse a gyermek italai között.
Ha hadilábon áll a hússal...
Vörös vagy fehér, a hús olyan proteinforrás, amely elengedhetetlenül fontos a gyermek fejlődéséhez. Egy 7-10 év közötti kicsinek naponta 100 g-ot kell fogyasztania belőle. A serdülőkor előtt nő a szükséglet, de eltér a lányok és a fiúk esetében. A 10-12 éves kislányoknak 125 g húsfélét kell enniük naponta, míg a srácoknak a napi ajánlott mennyiség 150 g. Ezért ha nem szeretik a húst, azt hallal, tojással vagy tejtermékkel feltétlenül helyettesíteni kell.
A vörös hús rendkívül sok vasat tartalmaz, így alapvető kelléke a növekedésnek, a lányoknál pedig különösen fontossá válik az első menzesz megjelenésével.
Vasban gazdag étel a máj, a lencse, a spenót is, de mivel a vas nehezen szívódik fel, érdemes azt kis citromos limonádéval segíteni, mivel a C-vitamin segíti a vas felszívódását. Nem elhanyagolható forrása még a vasnak a tojás.
Ha elutasít minden gyümölcsöt...
A gyümölcsök frissen és aszalva egyaránt nagyban hozzájárulnak vitamin- és ásványianyag-szükségletünkhöz, ezen túl mint rostforrások is nélkülözhetetlenek szervezetünk számára.
Egy gyermeknek naponta legalább kétszer ajánlott gyümölcsöt fogyasztania. Ha durcáskodik, és a gyümölcsevést, mint olyat, visszautasítja, készítsen gyümölcssalátát, keverje a felkockázott gyümölcsöket müzlibe vagy joghurtba. A rágcsálnivaló édes kekszek helyett tartson otthon inkább aszalt gyümölcsöket. A konyhaasztalon mindig legyen egy tálban ízlésesen elrendezve többféle gyümölcs is. És nem utolsósorban: Járjon elöl jó példával!
Ha húzódozik a főzelékektől...
A zöldségek gazdagok rostban, vitaminokban, magnéziumban, vasban, kalciumban. A rosttartalom telítettségérzetet kelt, és javítja a bélműködést. Elvileg mindennap adni kellene a gyermeknek egy-egy adag párolt és nyers zöldséget is. Ha eltolja magától, próbálkozzék egy adag szárított hüvelyessel (lencse, sárgaborsó, apró fehér bab) és naponta többször gyümölccsel. Megoldást kínálhatnak a különféle zöldségekből készült krémlevesek is.
Sose maradjon el a hús mellől a saláta, legyen mindig zöldköret is a rizs vagy a krumpli mellett. Vágjon hosszú, vékony csíkokra répát, melyet a gyermek salátaöntetbe mártogathat. A jó példa itt is aranyat ér...
Ha a család vegetáriánus...
Elhatározta, hogy száműzi a húst a család asztaláról? Ha a gyermek eszik halat, tojást vagy tejterméket, nem okozhat ezzel tápanyaghiányt nála – állítják a szakemberek. Az egyetlen probléma a vassal lehet, ezért kérjen tanácsot a gyermekorvostól, aki táplálékkiegészítő formájában felírhatja neki. De természetesen arról szó sem lehet, hogy gyermekének teljesen vegetáriánus étrendet állítson be, mert azzal veszélybe kerül a fejlődő szervezet. Ez a fajta táplálkozás drámai következményekkel járhat a gyermek egészségére, növekedésére nézve. Az alapvető aminosavak, melyek elengedhetetlenek az agysejtek fejlődéséhez, kizárólag az állati eredetű proteinekben találhatók.
Hogyan biztosítható a protein-szükséglet?
A napi bevitel többféle összetevőből állhat, és természetesen az adott évszak és nem utolsósorban a gyermek ízlése szerint alakítható.
10 dkg hús már közel biztosítja a napi proteinszükségletet. Azonban itt a „valódi” húsokra, és nem a „felvágott félékre” gondolunk. A virsli, a kolbász inkább kiegészítő ételként, mint főételként szereplejen a menüben.
10 dkg hal is elegendő mennyiségű fehérjét biztosít. Ám a halat nem kell folyton rántani. Helyette párolja vagy süsse meg „hirtelen”, vagy készítsen belőle olaszos halragut tésztával...
2 tojás is fedezi a napi fehérje-szükségletet. Lehet kemény vagy lágytojás, illetve rántotta formájában is feltálalni – a gyermek ízlése szerint, vagy: próbálta már a spanyol tojásételt, a tortillát?
0,5 l tej is komoly mennyiségű proteint tartalmaz. Európában a tehéntej a legelterjedtebb, amelynek az ízéhez hozzá kell szoktatni a gyermeket. Egyes országokban (például Franciaországban) a kecsketej is igen népszerű.
3-4 pohár joghurt naponta tízórai, uzsonna vagy desszertgyanánt szintén fedezi egy gyermek fehérjeszükségletét. Azonban kerülendők a 0%-os jelzésűek, a cukrozottak vagy a csokoládéhabszerűek.
6 dkg sajt is alkalmas arra, hogy biztosítsa a nélkülözhetetlen napi proteinadagot. Minden formában felhasználható, szeletelve, reszelve, ételben, szendvicsen, és még önállóan is, például almával kiegészítve.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.