Ha a start nem sikerül…

Újszülöttek. Az ember szívesen eljátszik a gondolattal, hogyan néznek ki majd felnőttkorukban, hol dolgoznak, hogyan élnek, mivel töltik szabadidejüket, milyen ruhában járnak. Egyáltalán milyen lesz majd az a világ, amelyben a reklámok nekik szólnak, nekik építik a lakásokat, gyártják az autókat, számítógépeket és egyéb fogyasztási cikkeket.

Vannak, akik az első akadályt könnyen legyőzik: egészségesen jönnek a világra, de vannak olyanok is, akik hátránnyal indulnak: kis súllyal, fejletlenül vagy súlyos betegséggel születnek. Ők azok, akik nagyobb gondoskodást, sőt intenzív kezelést igényelnek. Az érsekújvári kórházban működik az ország legeredményesebb újszülöttközpontja Bauer Ferenc egyetemi docens vezetésével. Az Érsekújvári járáson kívül a szomszédos régiókból, a Komáromi, a Dunaszerdahelyi, a Galántai, a Vágsellyei és Lévai járásból, illetve az utóbbi időben a Nagyszombati és a Nyitrai kerület központi kórházaiból is ide szállítják a kis súllyal született vagy súlyosabb állapotban lévő újszülötteket. Miután az állami támogatásból képtelenség finanszírozni azokat a drága műszereket, gépeket, melyek ezeknek a babáknak az ellátásához feltétlenül szükségesek, ezért 1992-ben dr. Bauer Ferenc kezdeményezésére létrejött az újszülöttalapítvány – amelynek ugyan hivatalos neve Újszülött Nonprofit Alap, de a köztudatban továbbra is újszülöttalapítványként ismert.

„Harminc évvel ezelőtt 1000 élve született újszülöttből az első hónapban 20 meghalt, ma 1000 csecsemőből kettőt veszítünk el. Komoly eredmény ez, ha belegondolok, hogy ezeknek a piciknek az ápolásában, gyógykezelésében olyan minőségű gépek segítenek bennünket, mint amilyenek a legfejlettebb nyugati országok klinikáin. Természetesen az ilyen gépek megvásárlására az állami támogatásból nem telne, ezért hoztuk létre tizennégy évvel ezelőtt az újszülöttalapítványt. Egyébként hasonló alapítványok működnek például Németországban is. Céljuk ugyanaz, mint a miénk”– magyarázza Bauer Ferenc. Természetesen a veszélyeztetett újszülötteket ellátó személyzetnek is felkészültnek kell lennie.

„Hála Istennek az osztályon a személyzet jelentős része idegen nyelven is beszél. Kapcsolatban vagyunk nyugat-európai klinikákkal, jó nevű amerikai újszülöttközpontokkal. Orvosaink különböző tanulmányutakon vettek részt Philadelphiában, Innsbruckban és Utahban. Megemlíteném az együttműködést a Salt Lake Cityben működő újszülöttközponttal. A központ orvosai és ápolónői másfél éven keresztül havonta látogattak osztályunkra. Ez nagy segítség volt azoknak, akik nyelvi vagy egyéb nehézségek miatt nem tudtak külföldre utazni, s itt az osztályon alkalmuk nyílt együtt dolgozniuk világhírű külföldi szakemberekkel. A Salt Lake Cityben működő újszülöttközpontból e másfél év alatt összesen 18 orvos és ápolónő látogatott el hozzánk. Még egyszer hangsúlyozom: az eredményes munkához elengedhetetlenül fontos, hogy a személyzet felkészült legyen. Durva hasonlattal élve olyan ez, mintha valakinek, aki évekig Lada típusú gépkocsit vezetett, egyszer csak űrhajót kellene irányítania. ĺgy van ez nálunk is, ezekkel a modern, precíz műszerekkel, ha helyesen kezeljük őket, életeket menthetünk meg, ha azonban helytelenül bánnunk velük, megölhetjük a piciket” – állítja Bauer doktor. Elmondása szerint az újszülöttalapítvány számlájára érkezett pénzből az osztálynak sikerült inkubátorokat, monitorokat és olyan nagy frekvenciájú lélegeztetőgépet és nitricoxidgépet vásárolnia, amely ki tudja nyitni a tüdő elzárt ereit... Egyébként az alapítvány számlájára különböző emberek különböző összegeket küldenek. Vannak olyan munkanélküli szülők, akiknek a gyermeküket mentették meg az érsekújvári kórház újszülöttközpontjában, és hálájuk jeléül néhány száz koronát küldenek az alapítvány számlájára. „Vannak olyan esetek is, amikor nagyobb összeg érkezik. Volt nálunk egy philadelphiai orvos, aki miután hazament, beszélt az alapítványunkról, nagymamája a helyi templomban pénzt gyűjtött, és a számlánkon egyszer csak kétszázezer korona jelent meg. Van például egy nagysurányi hölgy, aki Japánba ment férjhez. Ő már három alkalommal rendezett árusítással egybekötött képkiállítást, s a bevételt – száz-, százötvenezer koronát – pedig átutalta a számlánkra. Vannak olyan emberek, akiknek fontos a jövő generáció egészsége, lehetőségeikhez képest ezért támogatják az alapítványt”– fűzi hozzá a főorvos.

Egyébként az érsekújvári kórház újszülöttközpontjáról nemcsak a szakma nyilatkozik elismeréssel, hanem a személyzet odaadó munkáját, emberséges hozzáállását az ENSZ Gyermekvédelmi Alapja, az UNICEF is nagyra értékeli. Elismerésük jeléül az újszülöttklinika megkapta a Baby Friendly Hospital -Bababarát Kórház címet. Az osztályon a legkisebb súllyal, 450 grammal született gyermeknek is megmentették az életét, s az orvosok és az ápolók szakértelmének köszönhetően ma már jól van.

Akik segíteni akarnak

Adományaikat a következő számlára küldhetik: 0034765095/0900, Slovenská sporiteľňa a. s., pobočka Nové Zámky, Novorodenec n.f.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?