A rágógumi megvéd a ráktól?
Svédország déli részén 9000 évvel ezelőtt már „rágógumiztak” az emberek: nyírfakátrányt rágcsáltak. A mai rágógumikat egyes esetekben orvosi célra is felhasználják. A rágózás sokat segít a kellemetlen szájszag enyhítésében.
GYÓGYTURMIX
Svédország déli részén 9000 évvel ezelőtt már „rágógumiztak” az emberek: nyírfakátrányt rágcsáltak. A mai rágógumikat egyes esetekben orvosi célra is felhasználják. A rágózás sokat segít a kellemetlen szájszag enyhítésében. A cukormentes és bizonyos anyagokkal dúsított rágógumik rendszeres használatával megelőzhető a fogszuvasodás is. A Helsinki Egyetem kutatói azt remélik, hogy ennél egy lépéssel tovább jutottak a rágógumi gyógyászati felhasználása terén: a kedvelt csemege anyagát ciszteinnel dúsítják. Ennek az aminosavnak jelentős a védőhatása az acetaldehiddel szemben, amely alkoholfogyasztás és cigarettázás hatására keletkezik szervezetünkben, és erősen rákkeltő hatású. A kutatók ennek az anyagnak a jelenlétével magyarázzák a szájüregi, garattáji, nyelőcső- és a gyomorrákot. A védőhatás érdekében a ciszteinnek a nyállal kell eljutnia a gyomorba. Éppen ezért a táplálékkal a szervezetbe juttatva nem hatásos, ugyanis ilyenkor a vékonybélben szabadul fel.
Immunerősítő leves
A zsensen erősíti az immunrendszert, és energiával látja el a testet. Tabletta és tea formájában minden gyógyszertárban kapható, bár nem túl ízletes, mert nagyon erős. Ám amikor zöldséglevest főz, az elkészülés előtt néhány perccel tehet a levesbe egy zacskó zsensenteát. A leves is ízletesebb lesz, és az egészségéért is tett vele valamit. Ezt a trükköt csak akkor alkalmazza, amikor nincs kis gyermek a családban, ugyanis nekik nem ajánlott. (zd)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.