Fedezzük fel a D-vitamint!

A C-vitaminról mindenki tudja, hogy milyen fontos a szervezet zavartalan működése szempontjából. Vajon elgondolkodtak-e már a D-vitamin fontosságáról? Nem lenne haszontalan.

Azonnal más fényben tűnik fel ez a vitamin, ha tisztában vagyunk vele, hogy milyen fontos szerepet játszik a kalcium felszívódásában. Ha a szervezet megfelelő mennyiséghez jut, és a felszívódás is zavartalan, akkor a lehető legnagyobb mennyiség épülhet be a csontokba. Hogy ez a folyamat zavartalan legyen, D-vitaminra van szükség. Nélküle ugyanis a szervezet nem tudja hasznosítani a kalciumot.

Mi a szerepe?

A D-vitamin legfontosabb funkciója az, hogy egyensúlyban tartja a kalciumháztartást; segíti a kalcium felszívódását, és gátolja távozását a szervezetből, így biztosítja a megfelelő vérkalcium-szintet. A D-vitamint D-hormonként is emlegetik, mivel bebizonyosodott, hogy hormonszerű hatást fejt ki a test szinte minden szövetében; befolyásolja a pajzsmirigy, a hasnyálmirigy, a petefészkek működését is.

Nem árt tudni

A D-vitamin hiánybetegsége gyermekkorban az angolkór, felnőttkorban a csontlágyulás. Mindkét betegségre különböző csontelváltozások, deformitások kialakulása jellemző.

A D-vitamin zsírban oldódó vitamin, a szervezetben D2- és D3-vitamin formájában van jelen, de csak az anyagcsere-folyamatok hatására válik aktívvá.

Fő forrása a napsugár. A bőr a napsugarakból alakítja ki a D-vitamint. Vitaminképző képessége sok mindentől függ: a bőrfesték mennyiségétől, az évszaktól, a légszennyezettségtől, az öltözettől, a napozó szerek használatától, és természetesen az életkortól. Érdekességként hangzott el a D-vitamin jelentőségével foglalkozó tájékoztatón, hogy minél barnább, sötétebb a bőr, annál kevesebb D-vitamin képződik benne, mert a napsugarakat visszaveri. A különböző napozókrémek is gátolják e fontos vitamin képződését. Természetes formában néhány halfajtában, tojássárgájában, májban és tejben található meg. A szakemberek nem titkolták: nehezményezik, hogy az elmúlt években a C-vitamin volt a „médiasztár”. Ha felmérést készítenénk, melyik vitamin hányszor szerepelt a sajtóban, rádióban, tévében, a pálmát egyértelműen az immunrendszer szempontjából oly fontos vitamin vinné el. Pedig a fejlődés azt mutatja, az eddiginél jobban oda kell figyelni arra is, mennyi D-vitaminhoz jut a szervezet. Egy felmérés szerint az európaiak 52 százaléka D-vitamin-hiányban szenved függetlenül attól, a kontinens mely részén él. Érdekes, hogy a hiány ott is aggasztó, ahol viszonylag sok a napsugárzás: a koreaiak 88,2 százaléka, a japánok 87, a törökök 82,5 százaléka nem jut elég D-vitaminhoz.

A D-vitamin legfontosabb hatása, hogy segíti a kalcium felszívódását a bélből. A kalcium így bekerül a vérbe, majd eljut a célszervekhez, amelyek közül a csont a legfontosabb.

S máris elérkeztünk korunk népbetegségéhez, a csontritkuláshoz, amely világszerte több millió ember, főleg nő életét keseríti meg. Dr. Juraj Payer ezért hangsúlyozta többször is, hogy a csontritkulás kezelésének sikere nagymértékben attól is függ, hogy mennyire tudjuk megőrizni a D-vitamin megfelelő szintjét. A csontritkulás súlyos következményei a végtagtörések. Az esések és törések csökkenése számának alakulása szintén ennek a vitaminnak a számlájára írható. Egy felmérés szerint a D-vitamin és kalcium rendszeres fogyasztásával az esések száma 49 százalékkal csökkenthető. Mivel általában az idős embereknek van D-vitamin-hiányuk, hasznos lenne, ha csontritkulás elleni gyógyszerrel együtt D-vitamint is szednének.

Ismert tény, hogy a változókorú nők több mint felének csontritkulása vannak. Dr. Juraj Payer ismertetett egy felmérést, amely során a pozsonypüspöki kórház apácáit vizsgálták. Mivel télen-nyáron csaknem az egész testet betakaró ruhát viselnek, esetükben is D-vitaminhiányt állapítottak meg, s nemcsak tavasszal és télen, hanem nyáron és ősszel is, amikor a legnagyobb a napsugárzás. (ki)

Újra angolkór?

Az ember azt hinné, elmúlt a D-vitamin-hiány, az angolkór, a „csukamájolaj” korszaka (fél évszázada még e vitaminban gazdag olajjal tömték a gyerekeket). Erre kiderült, hogy szerte a világon a 65 év felettiek egyharmada D-vitamin-hiányban szenved.

Közismert, hogy a D-vitamin mennyisége egyenes arányban áll a szervezetet érő napsugár mennyiségével. Szaúd-Arábiában például a tetőtől-talpig csadorba burkolódzó nők 70 százalékának nincs elegendő D-vitaminja. Ahogy az ugyanúgy napsütötte, ám emancipált Olaszországban a felnőtt lakosság 15-20 százaléka D-vitamin-hiányos. Ez viszont a civilizáció „áldása”: az emberek több időt töltenek autóban, irodában, lakásban, mint a szabad ég alatt.

Felsorolni is nehéz, hogy a D-vitamin-hiány mennyi bajt okoz: csontritkulást és csontlágyulást, fertőzésre hajlamot és izomgyengeséget. Ez utóbbi gyakoribb eleséshez, sérüléshez vezet a D-vitamin-hiány miatt egyébként is törékenyebb csontozatú embereknél. D-vitamin-hiány vastagbél-, prosztata- és emlőrákra hajlamosít, de a szívet és az ereket is károsítja, magas vérnyomást okoz. Még a szénhidrát anyagcseréjét is befolyásolja – több lesz a cukorbeteg.

Pedig könnyen segíthetünk a problémán. Elég tíz percre, fedetlen fővel, karral a napra mennünk – ennyi idő elegendő a napi D-vitamin-igény kielégítéséhez. Persze a vitamin gyógyszer formájában is kapható, ám semmiképp se szedjük orvosi utasítás nélkül – túladagolása szövődményekhez vezethet! (forrás: nol.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?