Ezért fontos a helyes fültisztítás

dd

A zsíros fül valóban nem esztétikus látvány, de tudnunk kell, hogy természetes képződmény, amelynek komoly védőfunkciója van. Ha helytelenül akarunk tőle megválni, nemcsak kellemetlenségeket, hanem betegségeket is előidézhetünk. Íme, a fültisztítás 4 alapszabálya! 

A gyerekek gyakran megpróbálják kihagyni az esti fürdés alkalmával a fültisztítást, míg mi, felnőttek sokszor túlzásba vis?szük. A fülünk ugyanis öntisztító, s ha tisztában vagyunk működési mechanizmusával, gyengédebben is tisztítjuk. 

1. szabály: 

Csak óvatosan! 

A fülzsír nemcsak antibakteriális hatású, hanem ki is tisztul a fülünkből, teljesen magától. Érdemes odafigyelnünk, hogy szappanos, samponos vizet ne juttassunk a fülünkbe (nem beszélve az uszodák vizéről), mert ezek kiszáríthatják a külső hallójáratainkat, ami megkönnyíti a baktériumok bejutását, és a gombásodás kialakulását, mindez pedig erős fülviszketést és gyulladást okozhat. Ezért, ha víz megy a fülünkbe, mindig szárítsuk ki óvatosan a törülköző sarkával. És ne feledkezzünk meg a fülkagylónk és a fül mögötti területek megtisztításáról sem! 

2. szabály: 

Piszkálni tilos! 

Szerencsére már leáldozóban van a fültisztító pálcikával való erőszakos fültisztítás divatja, hiszen ez nemcsak felesleges, de kifejezetten veszélyes művelet is. A pálcikára csavart vattapamaccsal megsérthetjük a hallójáratunkat, az öntisztuló fül faggyúját pedig visszatoljuk a fülünk belsejébe. Ez a visszatolt zsír dugót képezhet a hallójáratunkban, ami csökkenti a hallásunkat, vagy eljutva egészen a dobhártyánkig, hozzáragadva, fülzúgást, sercegést is okozhat. Nem beszélve arról, hogy így kiszárítjuk a külső hallójáratainkat, szabad utat adva a fertőzéseknek. A pálcikával megsérthetjük és megrepeszthetjük a dobhártyát is. 

3. szabály: 

Fő a jó olajozottság! 

Ha nem vízzel és nem pálcikával, akkor hogyan érhetjük el, hogy a kifelé igyekvő fülzsír ne rontsa el a megjelenésünket? A fülzsír fellazítására – ezáltal a gyorsabb és egyszerűbb távozásának támogatásához – olajat érdemes használnunk. Ez lehet parafinolaj vagy babaolaj, de a legjobb a tiszta, természetes olaj: például az olívaolaj. 
Hogy az olaj ne tömítse el a hallójáratunkat, praktikusabb nem cseppentve, hanem spray formájában használni. 

4. szabály: 

Hangosítás a fülben – külön odafigyelést igényel! 

Manapság sokan használunk headsetet telefonáláshoz, fülhallgatót zenehallgatáshoz és jó néhányunk hallását segíti hallókészülék. Ezek az eszközök a hallójáratunkban sokszor a fülzsír termelődését serkentik, és van, hogy beljebb is tolják a fülünkben, mindez halláscsökkenéshez, gyulladáshoz vezethet. Ezért ha fülbe helyezhető eszközt használunk, különösen fontos rendszeres olajos sprayvel megelőzni a fülzsírdugó és a fertőzések kialakulását. 

(GyógyHír magazin)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?