Nyáron a gyerekek is, felnőttek is több időt töltenek a vízben, ami növeli az úszófül (otitis externa) kialakulásának esélyét.
Fülbetegség a strandról
Általában akkor következik be, ha a gyakori fültisztítás miatt károsodik a fülzsír védelmi vonala, illetve valamilyen mikrosérülés van a hallójáratban. Ilyenkor a külső fülben egyébként is megtalálható baktériumok vagy gombák a strandolás során felázott bőrt táptalajként használva szaporodni kezdenek, s a hámszövet alá bejutva duzzanatot, gyulladást idéznek elő. Az úszófül fájdalmas megbetegedés, amit olykor előrejelez a hallójárat viszketése. A külső fül vörösnek vagy duzzadtnak tűnhet, fájdalmas lehet a rágás, a fül körüli nyirokcsomók megnagyobbodhatnak és érzékennyé válhatnak.
Néha a hallójáratból váladék folyik – ez eleinte általában tiszta, majd zavarossá, sárgássá és gennyessé válhat. Ha a genny vagy duzzanat elzárja a hallójáratot, a hallás átmenetileg károsodhat.
Hogyan előzheti meg?
• Úszás közben használjon fürdősapkát, füldugót, esetleg kenje be a fülét olíva- vagy paraffinolajjal.
• Úszás vagy zuhanyzás után próbálja kirázni a vizet a füléből, majd alaposan szárítsa meg törölközővel. Ha szükséges, langyosra állított hajszárítót is használhat a fülcsatorna megszárításához.
• Léteznek vény nélkül kapható, úszás utáni fülszárító cseppek, ezek használatát érdemes megbeszélni a szakorvossal.
• Ne próbálja meg eltávolítani a fülzsírt, mert az segít megvédeni a hallójáratot a fertőzéstől. Ha úgy gondolja, hogy a hallójáratot zsírdugó zárja el, forduljon szakorvoshoz.
• Vigyázzon, hogy semmilyen eszközzel (beleértve a fültisztító pálcikát is) ne sértse fel a hallójáratot.
(gyógyhír)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.