Előzzük meg az epekövet!

Az epekő tipikus civilizációs betegség: a fejlett ipari országok lakosainak 10-15 százalékánál fejlődik ki. Az érintettek többsége erről mit sem tud.

Túlságosan zsíros ételek után jelentkező panaszok utalhatnak ugyan a kő jelenlétére, de ezzel nemigen szokás törődni. Ám ha a kövek epegörcsöt okoznak, akkor többnyire már csak a műtét segít. Mit tegyünk, hogy ezt elkerülhessük? Az epe, ez a kezdetben sárga színű folyadék az epehólyagban gyűlik össze, és összesűrűsödve nyeri el sárgászöld színét. Epesavakat és foszfolipideket tartalmaz, amelyek a bélben a táplálékkal bevitt zsírok feloldására szolgálnak, így téve azokat emészthetővé. Ha az epe túlságosan felgyűlik az epehólyagban, vagy gyulladás alakul ki, akkor képződhetnek epekövek.

A nőknél gyakrabban fordul elő

A kőképződés a nőknél kétszer olyan gyakran fordul elő, mint a férfiaknál, és ebben valószínűleg hormonális okok is szerepet játszanak: a terhesség, a fogamzásgátlás, később pedig a hormonpótló terápia. Az angolszász országokban a négy F-ről beszélnek: female, fat, fertile, forty – nő, kövér, termékeny (azaz van gyermeke), negyvenes. Ezenkívül úgy tűnik, hogy a családi hajlam is szerepet játszik a kőképződésben. A kövek kialakulásának esélyét a kor előrehaladása is növeli, és ráerősít a mozgásszegény, ülő életmód. A talán legfontosabb tényező azonban a táplálkozás: a túl zsíros és túl sok étel teltségérzetet, puffadást, esetleg hányingert vagy hasmenést okoz, néha a has felső részében jelentkező fájdalommal párosulva. Ezek a tünetek nemritkán gyomor– vagy bélingerlékenységgel váltakoznak.

Az erős, visszatérő epeköves fájdalmakra a szakértők általában műtétet javasolnak, ami azt jelenti, hogy eltávolítják az epehólyagot.

Sem a gyógyszerekkel végzett kőoldás, sem a hanghullámokkal végzett kőporlasztás nem hoz tartós eredményt. A műtét után nagyon fontos az utókezelés, nem utolsósorban növényi készítményekkel, és persze a megfelelő diéta. A sebészek ugyanis gyakran azzal biztatják a beteget, hogy a műtét után majd mindent ehet. Aztán nem telik bele két év, és a beteg ugyanolyan panaszokkal jelentkezik, mint amilyeneket az epehólyag eltávolítása előtt tapasztalt, és nehezen hiszi el, hogy a szerv eltávolítása ellenére ez a helyzet.

Epebarát gyógynövények

A gyógynövények mind a panaszok megelőzésében, mind a terápiában fontos szerepet játszanak, és az utókezelésben ugyancsak hasznosak lehetnek.

A vérehulló fecskefű (Chelidonium majus) fő hatóanyaga a chelidonin nevű keserű ízű lé. A növényt teaként alig alkalmazzák, sokkal inkább homeopátiás változatait. Emellett a belőle készült különféle készítmények is kaphatók.

Az orvosi füstike fő hatóanyaga szintén egy alkaloida, a fumarin. A növény már régóta vértisztítónak számít, de beválik ekcéma esetén, és májtisztító hatása is van.

A pitypang (Taraxacum officinale) az epebántalmak valószínűleg legrégebbi gyógynövénye. Hatását a keserű anyagoknak és a fitoszterinnek köszönheti. Tavaszszal mi magunk készíthetünk pitypanglevet. A növény tavaszi leveleiből salátát is készíthetünk, de a pitypangot tinktúra formájában is kipróbálhatjuk. Megtalálható számos teakeverékben és kombinált készítményben.

A fehér üröm (Artemisia absinthium) mint klasszikus keserű anyagú drog segít étvágytalanság, emésztési problémák és epebántalmak esetén.

A borsmenta (Mentha piperita) joggal kedvelt szer rosszullét, hányinger, puffadás és görcsök esetén. Jótékony hatását az magyarázza, hogy serkenti az epefolyadék termelődését.

Borsmentaolaj nemcsak fejfájás ellen

A tea mellett (amelyet nem szabad nagy mennyiségben inni, mert irritálhatja a gyomor nyálkahártyáját) a menta illóolaja különös figyelmet igényel. Ez az alapja a gyógyszertárakban kapható mentaolajnak (néhány cseppet cukorra vagy kenyérre csöpögtetve vehetünk be), de a felső emésztőtraktus és az epeutak görcsös fájdalmaira rendelt drazséknak is. Ugyanakkor nem szabad alkalmazni az epeutak elzáródása és epehólyag-gyulladás esetén. Külsőleg azonban ekkor is használhatjuk. Néhány cseppet bedörzsölhetünk a bőrbe az epetájékon.

A fekete retek (Raphanus sativus niger) finom téli retek, mustárolaj-glikozidot és illóolajakat tartalmaz. Hivatalosan emésztési bántalmakra való, főként az epeáramlás zavarai esetén.

A kifejezett epeköves rohamok azonban olykor kibírhatatlan fájdalmat okoznak. Ilyenkor orvosi segítségre van szükség: ilyenek a görcsoldók vagy a megismételt műtét. Néhány szabály betartásával azonban ezt megelőzhetjük.

Jó tudni

Mértékletesen étkezzünk!

Ételeinkben lehetőleg ne legyen túl sok állati eredetű, illetve hevített zsiradék. Főként a disznóhús, a panírozott és pörkölt termékek (a kávé is) sorolható is, ezenkívül tabu az erős alkohol is, sör és bor kis mennyiségben fogyasztható.

Együnk rostban gazdag ételeket: teljes őrlésű gabonafélék, zöldség, saláta.

Sportoljunk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?