Sokaknak úgy tűnhet, hogy elcsépelt a figyelmeztetés, hogy lehetőség szerint naponta együnk zöldséget és gyümölcsöt, mert hasznos a szervezetnek. Ám ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni. Sajnos még mindig nem tudatosult mindenkiben ennek az egyre több tudományos kutatás által bizonyított ténynek a fontossága.
Egész életben hasznos a zöldség és gyümölcsfogyasztás
A Circulation folyóiratban jelent meg az a tanulmány, amely elsőként mutatott rá, hogy a zöldségek és gyümölcsök rendszeres napi fogyasztása nem csupán rövid távon, hanem egész életen át tartó előnyökkel jár. Fontos megjegyezni: a kutatók rámutatnak, hogy bizonyos mennyiséget naponta meg kell enni az egészség megőrzéséhez, amely aztán hoszszabb életet eredményezhet. Konkrétan az a jó – ajánlják –, ha naponta két adag gyümölcsöt és három adag zöldséget eszünk.
A következtetések
Számos tanulmány adatainak, közel kétmillió észak és délamerikai, európai, ázsiai és ausztráliai személy részletes táplálkozási szokásainak több évtizedig tartó elemzésével és az elhalálozások ismeretében jutottak végkövetkeztetéseikhez. Meg kell jegyezni, hogy a kutatás indulásakor a résztvevők közül senki sem volt szív és érrendszeri beteg, daganatos beteg vagy cukorbeteg.Mint kiderült, a többféle zöldséget és gyümölcsöt fogyasztók között alacsonyabb volt az elhalálozási arány. Kivételt a keményítőtartalmú zöldségek – például a borsó és a kukorica – képeztek. A burgonyaés gyümölcsléfogyasztás nem függött össze a teljes és az okspecifikus elhalálozással. Akik napi két adag gyümölcsöt és három adag zöldséget ettek, és különféle betegségekben szenvedtek (például rákban, sztrókban, légúti betegségben), eltérő arányban, de jelentősen alacsonyabb volt a halálozási kockázat mint azoknál, akik nem ettek ennyi gyümölcsöt és zöldséget. Ugyanakkor az is kiderült, hogy az ajánlott napi mennyiségnél több zöldség és gyümölcs elfogyasztása lényegében nem csökkentette tovább a halálozási kockázatot. Dong D. Wang epidemiológus és táplálkozási szakértő, a tanulmány vezetője szerint azt is megállapították, hogy „nem minden zöldség és gyümölcs egyformán előnyös, pedig a jelenlegi étrendi ajánlások általában minden gyümölcs és zöldségfajtára így utalnak, beleértve a keményítőtartalmú zöldségeket, gyümölcsleveket és a burgonyát is”. A sok bétakarotint és Cvitamint tartalmazó zöldségek (például a sárgarépa, a spenót, a saláta és a kelkáposzta) és gyümölcsök (citrusfélék, bogyós gyümölcsök) viszont kifejezetten előnyöseknek bizonyultak.
Egyre többen táplálkoznak rosszul
Jól hangzik, hogy naponta kétszer együnk gyümölcsöt, háromszor pedig zöldséget. Csakhogy a valóságban ez messze nincs mindig így. A rohanó életmódot folytatók nem hogy zöldséget és gyümölcsöt nem esznek, hanem már azt sem tartják szem előtt, hogy naponta ötször kellene enniük, persze keveset. Míg óvodáskorunkban tényleg naponta ötször ettünk, és sohasem túl sokat, ráadásul eleget mozogtunk, addig felnőttként különféle okokra hivatkozva egyre ritkábban tartjuk magunkat az említett szabályhoz. Az emberek nagy része rendszertelenül eszik, napközben a nagy rohanásban néha bekap egyegy falatot. Máskor viszont egyszerre túl sokat eszik, s nem éppen egészséges ételt.
Legyen mindenki számára elérhető
A szegénységben élőknek, akiknek száma világszerte napról napra gyarapszik, egyszerűen nincs esélyük arra, hogy a tudósok által javasolt mennyiségű, minőségű ételekhez jussanak, beleértve a zöldséget és a gyümölcsöt is. Ez ugyanis nagymértékben a pénz kérdése. Pedig milyen jó lenne, ha az egészséges táplálkozás mindenki számára elérhető lenne, és a Földön egyetlen embernek sem kellene azon gondolkodnia, hogy mit engedhet meg magának.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.