A klímaváltozás okozta hőmérséklet-emelkedés világszerte megrövidíti az emberek alvással töltött idejét – állapították meg amerikai és dán kutatók.
Drasztikusan rontja az alvásminőséget a globális felmelegedés
A kutatásban a világ 68 országából kiválasztott 47 ezer önkéntes vett részt. A tudósok 7 millió éjszakán keresztül figyelték okosórák és hordozható karkötők segítségével az alvási szokások változását, valamint az időjárást.
A végeredmény lesújtó lett: személyenként átlagosan 44 órányi alváskimaradást mértek, ami körülbelül 11 olyan éjszakát jelent, amikor valaki hét óránál, vagyis az alvás optimális időtartamánál kevesebbet alszik.
Leginkább a nők, az idősek és a szegények szenvedik meg a változásokat. Az eredmények alapján minden 1 Celsius-fokos felmelegedés a nők alváshosszát a férfiakéhoz képest közel 25 százalékkal megrövidíti.
A 65 év felettieknél kétszeresen, míg a kevésbé jómódú országokban élők esetében háromszorosan csökkent az alvással eltöltött idő.
Mindezek fő kiváltó oka nem más, mint a hőmérséklet-emelkedés emberi szervezetre mért negatív hatása, a felmelegedés ugyanis késlelteti az alvás kezdetét. Az emberi testnek minden este le kell hűtenie magát, ám magasabb hőmérsékleteken ez a folyamat jóval bonyolultabb.
(One Earth)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.