Szilveszter óta a világ a kínai Vuhanra figyel. A milliós nagyvárosban hirtelen sok tüdőgyulladásos pácienst láttak el, akiket akkor még ismeretlen betegségben szenvedőkként kezeltek. Azóta kiderült: a SARS (súlyos akut légzőszervi szindróma) vírussal azonos családba tartozó koronavírus (nCoV-2019) okozta a bajt.
Csak az erős immunrendszer védhet meg a fertőzéstől
A kórokozó hat törzse fertőzheti meg az embert. A betegség általában gyakori, és az egyszerű megfázáshoz hasonló, felső és alsó légúti, esetleg bélrendszeri tünetekkel jár, az egészséges immunrendszer pedig gyorsan legyőzi. Nincs ellene gyógyszer, nem alkalmazható ellene antibiotikum, támadására. Ezt a harmóniát pedig az alábbiakban felsorolt lépésekkel lehet megteremteni:
- Fogyasszunk rendszeresen zöldséget és gyümölcsöt! Rengeteg vitamint, ásványi anyagot, nyomelemet, rostot, flavonoidokat és antioxidánsokat tartalmaz. Részesítsük előnyben a saját égövben termett almát, sütőtököt, céklát, diót, káposztát (savanyított változata immunerősítő Lactobacillust tartalmaz) stb.
- Ne feledkezzünk meg a folyadékpótlásról! A víz univerzális oldószer. Segítsük szervezetünk méregtelenítését, szövetnedveink keringését. Ezzel nemcsak a sejtek és szövetek anyagcseréjét, hanem immunrendszerünk működését is serkentjük.
- Aludjunk naponta legalább 7-8 órát! Adjunk lehetőséget szervezetünknek a regenerálódásra, a belső rendcsinálásra, hiszen míg alszunk, sokkal több energiát tud szervezetünk az immunrendszer erősítésére fordítani
Érdekes
A WHO ajánlásai
- Gyakori kézmosás, lehetőleg alkohol alapú, fertőtlenítő hatású szappannal.
- Tüsszentés és köhögés esetén zsebkendőhasználat, ami után ismét alapos kézmosás szükséges.
- Lázas betegekkel való kontaktus kerülése.
- Lázas megbetegedés esetén orvos felkeresése, a korábbi külföldi utazásokról információadás.
- Élő vagy levágott állatokat forgalmazó piacok elkerülése olyan területen, ahol az új koronavírus már megjelent.
- Nyers vagy nem megfelelően hőkezelt állati eredetű élelmiszer fogyasztásának kerülése.
- Kezeljük okosan a stresszt! A fokozott feszültség olyan hormonok termelődését indítja el, amelyek megzavarják, gyöngítik az immunsejtek működését.
- A gyógynövények is segíthetnek! Ezekből finom teát, párlatot készíthetünk, amelyek hatékonyan erősítik védekező rendszerünket, sőt bizonyos hatóanyagok a már kialakult fertőzés esetén is alkalmazhatók (zöld tea, zsensen, fokhagyma, vöröshagyma, csipkebogyó, aloe vera, homoktövis, bíborvörös kasvirág, propolisz).
- Mozogjunk rendszeresen, másnaponként legalább 30-40 percig! Ezzel segítjük az anyagcserét, az izmok vérellátását, a salakanyagok kiürülését, sőt eközben boldogsághormonok is termelődnek.
- Öltözködjünk rétegesen! Csökkentsük minimálisra energiaveszteséget. ? Fordítsunk fokozott figyelmet a rendszeres kézmosásra! Nemcsak evés előtt és után, hanem akkor is, amikor hazaérünk! A kórokozók ott vannak a kilincseken, a busz tartótámaszain, a pénzérmén stb. Csak akkor támadnak, ha lehetőséget adunk nekik. Már szinte mindenütt vásárolhatunk csíraölő készítményt. ? Nagyon fontos a kiegyensúlyozott, az örömteli élet, a vidámság, a boldogság, mert oldja a stresszt.
Érdekes
Amit még megtehetünk...
- Ne érintkezzünk beteg emberekkel!
- Ne látogassuk a beteg kollégákat, fekvő betegeket!
- Hazaérve első dolgunk a kézmosás legyen.
- Ne érintsük meg a szemünket, orrunkat, szánkat olyan kézzel, melyek kézmosás előtt még hordozhatják a vírust.
- Jó hatással van immunrendszerünkre a napfény. Ráadásul segíti a D-vitamin termelődését.
- Próbáljuk csökkenteni a környezeti ártalmak hatását, használjunk minél kevesebb gyógyszert!
- Ha köhögünk, tüsszentünk, használjunk zsebkendőt, hogy védjük környezetünket a cseppfertőzéstől! ? A passzív immunizálás, azaz az influenza elleni oltóanyag csak betegségmentes időszakban alkalmazható. 14 napra van szükség ahhoz, hogy szervezetünk felismerje az antigéneket. ? Immunerősítő például szauna, a hideg-meleg váltózuhany.
- Vannak immunerősítő gyógyszerek is, de ezeket meg kell beszélni a kezelőorvossal.
Dr. Balázs Tibor
A szerző az aneszteziológia,az intenzív medicina és az akupunktúra szakorvosa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.