Megtörténik, hogy a manikűr után nemhogy javul, hanem romlik a köröm minősége. A gyakori mosás sem használ neki, de betegséget is jelezhet, ha valamilyen elváltozást veszünk észre rajta.
Betegséget jelezhet a deformált köröm
A körömágyat különféle fizikális vagy vegyi hatás károsíthatja. „Ilyenkor elkezd lemezesen töredezni” – mondta dr. Michaela Blaško bőrgyógyász. „Akkor számíthatunk erre a kellemetlenségre, ha vegyszert vagy tisztítószereket használunk, gyakran mosunk kezet, és kiszárad a bőrünk. Azok is számíthatnak erre, akik az élelmiszer- vagy a húsfeldolgozó-iparban dolgoznak. A körmök lemezes töredezéssel reagálnak az ismételt sérülésekre.” Ha ön a rövid körmöt kedveli, igyekezzen ne egy mozdulattal levágni. A köröm természetes formája ovális, s ha mindig egy mozdulattal vágja le, eltűnik az ovális forma, és elindulhat a töredezés. Legjobb akkor formázni a körmöt, amikor puha, például fürdés után.
Pajzsmirigy vagy vitamin?
A körömtöredezésnek több formája lehet: Horizontális, vertikális, részleges – ilyenkor csak a köröm szélét érinti – vagy teljes. Ilyenkor a leggyakoribb ok valamilyen bőrbetegség, például pikkelysömör, de jelezheti a pajzsmirigy betegségét, az ujjak rossz vérkeringését vagy fertőzést. Töredezni kezdtek a körmei? Gondolkodjon el életmódjáról. A szakember szerint C-vitamin vagy folsavhiányról is szó lehet. Ha a körömlemez hosszában töredezik, akkor ezt a C-vitaminhiányon kívül kívül az A- és B-vitamin vagy a vas hiánya is okozhatja. Nem kell azonnal pánikba esni, mert lehet, hogy nincs semmilyen súlyos oka a körömtöredezésnek. Nem árt tudni, hogy a köröm, hasonlóan, mint a haj, fokozatosan öregszik, elveszíti nedvességtartalmát és elvékonyodik.
Fogyasszon vasat!
A táplálkozás néhány deformációt válthat ki, például az úgynevezett kanálkörmöt. „A köröm szélén megvastagszik a körömágy, esetleg a köröm közepén elvékonyodik. Ez a nem kielégítő vasfogyasztás következménye – mondta a doktornő, majd hozzátette: – A köröm néhol lapos, másutt kiboltosodik, göbös. Végei elvékonyodnak, töredezettek. A vérszegényeken kívül azoknál jelentkezhet ez a tünet, akik gyakran kerülnek kapcsolatba vegyszerekkel.”
Sok zöldséget!
Hogy a köröm ellenállóbb legyen, az étrend legyen a változatos és friss. Ügyeljen a megfelelő mennyiségű biotin (H-vitamin) fogyasztására. Fontos az A-, a C-, az E-vitamin és az omega3 zsírsav. Rendszeresen kerüljön az asztalra zöldségsaláta, legyen benne spenót, néhány szem dió, tökmag, egy szelet hal vagy sovány marhahús. A tojássárgájával vagy a hüvelyesekkel együtt kitűnő vasforrás. Figyeljük a körmeinket, mert az elváltozások jelezhetik, hogy valami nincs rendben. Szívés
érrendszeri, továbbá tüdőbetegség, cukorbetegség vagy pajzsmirigy-, máj- vagy vesebetegség húzódhat meg a háttérben. Ha a köröm vége befelé nő, ez oxigénhiányt jelezhet. Ilyenkor érdemes jobban odafigyelni a tüdő és a szív egészségére.
(izdravie-k)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.