Ezekre a betegségekre gyanakodhatunk, ha lábunkon furcsa elváltozásokat észleltünk.
Elszíneződés, duzzanat, vizenyő, viszketés, furcsa körömelváltozások
„Békaláb”: Folyton fázik a lába, és nyáron is zoknit húz? Általában a rossz vérkeringés az ok, amelyet kiválthat a dohányzás, a kevés mozgás, az erek betegsége, a pajzsmirigyzavar. Ha állandósul a panasz, ki kell vizsgáltatni, mi van a háttérben.
Viszkető lábfej: Leggyakrabban gombás fertőzés okozza, allergia vagy pikkelysömör – a bőrgyógyász segít kideríteni, miről van szó pontosan. De érrendszeri probléma is lehet, ha a hajszálerek nem tudják friss oxigénnel ellátni a bőrt.
Elszíneződött lábujjak: Gombás fertőzés hatására lehet vörös és hámló a bőr. Ha az úgynevezett Raynaud-szindróma okozza a panaszt, akkor a bőr elfehéredik, fáj, mert az artériák hirtelen összeszűkülnek, a vér pedig kiáramlik az ujjakból. Később, amikor az érgörcs múlik, az ujjak lilásak lesznek, majd vörösek.
Égő, bizsergő lábfej: Sokak számára ismerős lehet az érzés, ha a lábat „elültük” és bizsereg. Ha ugyanezt érzi indok nélkül és gyakran, vagy a lába érzéketlenné válik egyes területein, akkor keringési zavar, perifériás artériás betegség is lehet a háttérben, vagy cukorbetegség nyomán fellépő idegkárosodás. Ezt diabéteszes neuropátiának hívják, amely a magas vércukorszint következménye.
Bütykök: A nagylábujj csontjainak és ízületeinek elmozdulása, amelynek következtében fájdalmas csontkinövés jön létre, amely kidörzsölődhet, és fekélyessé is válhat. Az előzmény általában a láb harántboltozatának süllyedése, a talpra nehezedő súly aránytalan eloszlása. Nőknél a szűk, magassarkú lábbelik miatt gyakoribb. De örökletes hajlam is mutatkozik rá, sőt bizonyos betegségek is szerepelhetnek a kiváltó okok közt. A kalapácsujj hasonlóan kellemetlen elváltozás: egy vagy két lábujj jellegzetes, V alakú torzulása; olykor az egyik lábujj a másik fölé kerül.
Mindkét deformitás esetén fontos a gyulladáscsökkentő készítmények alkalmazása, és a tünetek súlyosbodása ellen kényelmes cipő, talpbetét viselése.
Nehezen gyógyuló sebek: A cukorbetegséget sokszor csak akkor fedezik fel, amikor már nagy rombolást vitt véghez a szervezetben. A magas cukorszint akadályozza a sebgyógyulást, mert a fehérvérsejtek munkáját gátolja. A lassú immunválasz ráadásul növeli a fertőzések esélyét. Cukorbetegség esetén egyébként a bütyökképződésre való hajlam is nő. A mozgatóizmok sorvadnak, megváltozik a lábboltozat, az apróbb csontok és ízületek elcsúszhatnak.
Dagadt lábfej: A lábszárak, a bokák és a lábfej „vizesedése” kánikulában, menstruáció esetén, hosszabb állás vagy ülés után egészségeseknél is kialakulhat. De ha gyakori jelenség és egyoldali, akkor különösen oda kell figyelni rá. Kétoldali lábdagadást okozhat a szívelégtelenség: ilyen esetben a bőrbe nyomott ujj helye sokáig látszik, a beteg könnyen kifullad (főként éjszaka), és gyakran kell vizelnie. Ödé másodást okozhat a vese és a máj betegsége is, a pajzsmirigy-alulműködés, a visszeresség. Ha egyoldali a lábdagadás, akkor mélyvénás trombózisra lehet gyanakodni, és minél hamarabb kórházi ellátás, véralvadásgátló adása szükséges. A nyirokkeringés zavara esetén is dagadhat a láb, ha például egy daganatos betegség miatt a nyirokcsomókat el kellett eltávolítani.
(hazipatika)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.