Barát-e vagy ellenség a számítógép?

Dr. Hadas Katalin pszichológus:
Nincs az a szent dolog, amit ne lehetne profanizálni, s nincs az a jó és hasznos eszköz, amivel ne lehetne visszaélni.

Dr. Hadas Katalin pszichológus:

Nincs az a szent dolog, amit ne lehetne profanizálni, s nincs az a jó és hasznos eszköz, amivel ne lehetne visszaélni. ĺgy vagyunk a számítógéppel is: áldás, ha megfelelően használjuk, de gonosz ellenséggé válhat, ha elveszítjük felette a kontrollt, s hagyjuk, hogy uralkodjon felettünk.

Ha valamilyen használati eszközt, háztartási gépet, vagy más technikai szerkezetet vásárolunk, kapunk hozzá használati utasítást, s általában annak megfelelően használjuk. Ha nem így teszünk, megbánjuk, mert a gépezet megbosszulja magát, s általában elromlik. Ám a számítógépet nem ilyen fából faragták, az éjt nappallá téve képes dolgozni, bírja a strapát. S ha bírja, akkor hadd dolgozzék – gondolja az ember, s ül mellette, ha kell, ha nem. Ha viszont ilyen példát mutatunk a gyerekeknek, ne csodálkozzunk azon, hogy számítógépfüggővé válik.

Egyébként is a gyerekek és a fiatalok sokkal könnyebben sajátítják el a számítógép kezelését, mint a felnőttek, szinte életük részévé vált ez a masina. Sok szülő csak megvette a gépet, nem is értett hozzá, használni se tudta, s így a gyerekre volt bízva, hogy mit csinál vele. Az anyukák hetente gondosan letörölték, hogy ne legyen poros, s csak anynyit tudtak róla, hogy sok ezer koronájukba került. Eleinte együtt örültek a szülők, hogy már nem csavarog annyit a gyerek, mint azelőtt, többet van otthon, ráadásul barátokat sem cipel már haza, egyedül is tud játszani, szórakozni. Aztán idővel kiderült, hogy ez sem jobb, ha függővé válik tőle a gyerek.

De hogyan is alakul ki a számítógép függőség? Mit tehet a szülő azért, hogy megóvja gyermekét a függőség kialakulásától? Mint minden más függőség, ez sem egyik napról a másikra alakul ki, nem hirtelen csap le az áldozatára. Nagyon sok előjele van, sok minden figyelmeztet arra, hogy valami nincs rendben. Ilyenkor kell közbelépni, s nem hagyni, hogy kialakulhasson, uralkodjon az arra alkalmas áldozaton. A szülőknek oda kell figyelni arra, hogy mivel tölti gyermekük az idejét: mennyit tanul, mivel szórakozik? Ha a számítógép előtt ül, milyen játékot játszik, milyen információk után vadászik?

Mint minden függőségre, erre is igaz, hogy könnyebb megelőzni, mint megszabadulni tőle. Ezért kell odafigyelni a gyerekre, hogy ne válhasson a számítógép rabjává, tanulja meg okosan használni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?