A vesebetegség sokáig nem fáj. Ha azonban egyszer már megnyilvánult, lehet, hogy már túl késő van a kezeléshez. Pedig a megelőzés egyszerű és mindenki számára elérhető. Íme a vesebetegséggel kapcsolatos leggyakoribb tévhitek.
Az 5 leggyakoribb tévhit a veséről
Mostantól nem lesz tanácstalan, hogy mi az igazság. A vesebetegség leggyakoribb okai: cukorbetegség, magas vérnyomás, érelmeszesedés és a veseartériák szűkülete, koszorúér-betegség, szívelégtelenség, örökletes betegségek, a húgyutak tartós elzáródása (pl. kövek, daganat, prosztata-megnagyobbodás, szűk húgycső), gyógyszerek (pl. fájdalomcsillapítók) tartós szedése, a vese daganatos megbetegedései.
1. tévhit: Felismerem a vesebetegséget
A vesebetegség gyakran rejtve marad, és a betegek nem tudnak a problémáról. Amikor a tünetek megjelennek, a betegség gyakran már előrehaladott állapotban van.A vesék egészségének ellenőrzésére az egyetlen megbízható módszer a vér és a vizelet laboratóriumi vizsgálata.
2. tévhit: A vesebetegség bárkinél kialakul, aki örökletes hajlamot mutat rá
Ön is csökkentheti a vesebetegség kockázatát egészséges életmóddal. Vagyis racionális, zsírszegény étrend, elegendő folyadékbevitel és testmozgás (napi tízezer lépés), az alkohol fogyasztásának korlátozása és a dohányzás mellőzése. A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat sem tanácsos túlzásba vinni.
3. tévhit: Senki sem tudja, mi okozza a vesebetegséget
A vesebetegségnek számos oka lehet, a két leggyakoribb a magas vérnyomás és a cukorbetegség. Mindkét diagnózis negatív hatással lehet a vesékre azáltal, hogy károsítja azok apró ereit.Egyéb okok közé tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek, a glomerulonefritisz (akut veseszövet-gyulladás), az elhízás vagy a húgyutak betegségei.
4. tévhit: Minden vesebetegnek szüksége van dialízisre
Ez egy progresszív betegség – tehát fokozatosan súlyosbodik, és a korai szakaszban diétával (fehérje- és sókorlátozással) és gyógyszeres kezeléssel lassítható.Megfelelő kezeléssel számos embernél lassítható vagy megállítható a betegség előrehaladása. A korai diagnózis ezért is fontos. A dialízis vagy a transzplantáció csak veseelégtelenség esetén jön szóba.
5. tévhit: Vesedonornak lenni kockázatos
A donor számára a veseadományozás után a hosszú távú egészségügyi kockázatok csekélyek (0,5-1%). A túlnyomó többség élete egy vesével ugyanolyan jó és korlátozásoktól mentes, mint az adományozás előtt. Valójában a megmaradt vese teljes mértékben átveszi az elvett vese funkcióját.
(Zdravie.sk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.