Ára van a szép mosolynak

Felmérések igazolják: egyre gyakrabban térünk be a gyorsétkezdékbe, s nem ritkán torkoskodunk két étkezés között. A legjobban fogaink szenvednek ettől.

Sokat hallunk a szájüreg ápolásáról, de valójában nem is tudják, mit jelent. A rendszeres szájápolás felveszi a harcot a fogszuvasodás ellen, amely mind a gyerekek, mind a felnőttek leggyakoribb egészségi panaszai közé tartozik. A lakosság 90 százaléka tudja, mit jelent a fogfájás...

A rendszeres fogápolást már gyermekkorban el kell kezdeni(Képarchívum) A folyamat úgy indul, hogy a mész és a foszfátok kioldódnak a szilárd fogszövetből. A fogzománc legyengül, lyuk keletkezik a fogban, s ha nem kezelik, egyre mélyül. Az éles fájdalom előbb-utóbb elviszi a betegek a fogorvoshoz. A fogszuvasodást baktériumok okozzák, amelyek a cukrokat gyenge savvá változtatják. A szájüreg eredetileg semleges közege savassá válik. Ez váltja ki az ásványi anyagok kioldódását a fogakból. Ha a savas közeg nem áll fenn túl sokáig, a fogzománc képes védekezni a szuvasodástól. Ezt a folyamatot fokozott nyáltermeléssel is segíthetjük.

A fogszuvasodás másik előidézője a foglepedék, amely baktériumokat és szerves anyagokat tartalmaz. Rendszeres eltávolítása rendkívül fontos, mert ínygyulladást, majd fogkő-képződést okozhat.

Megelőzés

A megelőzés szempontjából rendkívül fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, ami azt jelenti, hogy étrendünk kevés cukrot és keményítőt tartalmazzon. Számos élelmiszer ugyan a szervezetnek egészséges, de a fogaknak nem. Ezek közé tartozik a tészta, kivi vagy narancs. Elsősorban az édességek és az édes italok fogyasztását kell korlátozni két étkezés között.

Nem szabad megfeledkezni a rendszeres fogmosásról fogkefe, fogkrém, fogselyem vagy speciális rágógumi segítségével. Legmegfelelőbb a puha sörtéjű kefe, mert a kemény sörte felsértheti az ínyt és a fogat is. Közismert, hogy a fogkefét három hónaponként cserélni kell.

Amit a rágásról tudni kell

Bebizonyosodott, hogy a rágás hozzájárul a szájüreg egészségének megőrzéséhez és a fogszuvasodás megelőzéséhez.

A rágógumizás a nap folyamán hatásosabb lehet, mint a fogkrém és a fogkefe. Például tömény gyümölcslé vagy dzsúsz fogyasztása után jó, ha várunk 20-30 percet a fogmosással. Az ásványi anyagok kioldódása miatt a fogzománc érzékenyebb lehet a mechanikai károsodásra. Ilyenkor jó szolgálatot tesz a rágógumi, amely finoman tisztít és semlegesíti a savas környezetet.

A rágógumival kapcsolatban számos hiedelem él a köztudatban. Az egyik az, hogy meglazítja a fogtöméseket. A fogorvosok szerint ez nem valószínű. A fogtöméseket főleg a kemény tárgyak károsítják, nem pedig a puha rágógumi.

Rágógumi étkezés után

A rágógumi ma már életünk szerves része. Valaki csak az íze, valaki pedig a rágás miatt kedveli. Kevesen tudják, hogy a szájhigiéné szempontjából hasznos is lehet. Az amerikai hadsereg katonáit már az első világháborúban rágógumival látták el. 1939-ben a tudományos tanulmányok bizonyították, hogy a rágás enyhíti az izmok feszültségét, kellemes közérzetet teremt.

További előnye, hogy javítja az összpontosítást. Például több kamionsofőrnek épp a rágógumi rágása segít az összpontosításban.

Sok ember a kellemes lehelet miatt és azért kedveli a rágógumit, hogy legyőzze az éhséget két étkezés között. Még csak kevesen tudatosítják, hogy speciális rá-gógumival milyen sokat tehetnek a fogszuvasodás megelőzéséért.

Általános tudnivalók

A fog három rétegből épült fel: a zománc, a külső, kemény réteg, a dentin, az ez alatt elhelyezkedő szövet, a pulpa pedig a fog központi része, amely az ideget és az ereket tartalmazza. A fogak esetében kétféle elszíneződés lehetséges: a külső, zománcon megjelenő szennyeződés, illetve a belső, a zománcon átütő elszíneződés, mely a dentinben jön létre. (ki)

Mi okozhatja a fog elszíneződését?

Ételek, italok és a dohányzás a leggyakoribb bűnös.

A tetraciklin-tartalmú antibiotikumok és a fluorid nagymértékű adagolása gyermekkorban színeltéréseket okozhat a fogakon.

Nem megfelelő fogmosási szokások. Túl erős, túl kemény sörtéjű fogkefe vagy intenzív dörzsölő, koptató hatású fogkrémek használata elvékonyíthatja a fogzománcot.

A természetes öregedés részeként a fogak is elöregednek, sötétebb tónusúak lesznek, ahogy zománcrétegük elvékonyodik.

Tennivalók:

Használjon speciálisan kiképezett fogselymet. A fogkefével nehezen elérhető helyek tisztítására kiválóan alkalmas.

Mosson fogat naponta minimum kétszer, legalább öt percen keresztül.

Látogasson el fogorvosához félévenként és távolíttassa el a külsőleg lerakodott szennyeződéseket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?