A vörösbor védi az agyat
Amerikai tudósok megállapították, hogy a vörösbor véd a szélütéstől, napi két pohár megelőzi a bajt. Mielőtt az egereknél szélütéshez hasonló agykárosodást váltottak volna ki, kis adagban piros szőlő héjából és magjaiból nyert kivonatot, resveratrolt adtak nekik.
AMIT TE ESZEL ABBÓL TE LESZEL
Amerikai tudósok megállapították, hogy a vörösbor véd a szélütéstől, napi két pohár megelőzi a bajt. Mielőtt az egereknél szélütéshez hasonló agykárosodást váltottak volna ki, kis adagban piros szőlő héjából és magjaiból nyert kivonatot, resveratrolt adtak nekik. Ez az anyag serkenti az erjedést a borkészítés során. Megfigyelték, hogy az egereknek kevésbé károsodott az agyuk összehasonlítva azokkal, amelyek nem kaptak ilyen anyagot. Eddig a vörösbort a szívre ajánlották, most pedig az agyra. Napi két pohár elegendő attól függően, hogy az embernek mekkora a testsúlya.
Szag és illat
A tudósok megpróbálták meghatározni, milyen szagösszetevőknek köszönhetjük a frissen facsart gyümölcslevek vonzó illatát. A kutatók 40 különböző aromát különítettek el, amelyeknek egy-egy részét érdekes módon kellemetlennek találták. Az egyes összetevőket benzinhez, rohadó fűhöz, sőt lábszaghoz is hasonlították. Elegyük azonban azt a finom aromát adja, amely miatt olyan sokan fogyasztják örömmel a frissen facsart gyümölcsök levét. Olyan ez, mint Marilyn Monroe volt: állítólag külön-külön a testrészei nem voltak igazán szépek, de az egész nő… A nem frissen felszolgált, hanem későbbi felhasználásra elszállított gyümölcslevek sokat veszítenek aromáikból, amelyeket aztán a gyártó cégek külön aromacsomagok segítségével pótolnak ki.
Manipuláció!
Amerikai kutatók arra az eredményre jutottak, hogy ha hamis emlékeket idéznek a kutatásban részt vevők emlékezetébe, úgy azok ennek megfelelően fognak viselkedni egy-egy élelmiszerrel kapcsolatban. A kutatók szerint e tény alapja lehet újfajta fogyókúráknak is. Az eddig is ismert volt, hogy a gyermekkori étkezési élmények és tapasztalatok hatással vannak a felnőttkori étkezési szokásokra. Erre épül a gondolat, hogy az elhitetett, a valóságban nem megtörtént élmények is befolyásolhatják az ételválasztást.
Célpontban az alkohol
Nem kellett nagy jóstehetség ahhoz, amikor azt jövendöljék, hogy az egészséglobbi célpontja – a cigaretta után – az alkohol lesz. Az Európai Bizottság illetékesei máris azon törik a fejüket, miként lehetne a dohánytermékekhez hasonlóan az alkoholos italok palackjain is figyelmeztető címkéket elhelyezni, amelyeken az alkoholfogyasztás veszélyeire hívnák fel a figyelmet. A francia parlament már el is fogadta a törvénymódosítást, amely alapján minden szeszes italon a terhességre gyakorolt káros hatásra emlékeztetik a vásárlókat. De mi van azokkal, akik nem terhesek? Netán soha sem lesznek azok? Értük nem kár? A cigarettadobozokon már két éve kötelezően ott díszelegnek az elrettentő feliratok. A dohányosok eleinte elolvasták, boszszankodtak rajta, majd megszokták. Ma már csak mint egyfajta grafikai elem tekintenek rá, tízből tízen el sem olvassák, nagy részük egyetlen figyelmeztetést sem tud szó szerint felidézni – „valami egészségvédő szöveg van rajta” – mondják, és vígan pöfékelnek tovább. A lényeg, hogy betartjuk a törvényt. Az egészségvédő lobbi pedig nézhet új célpont után. (m-f)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.