Ha valaki nehezen alszik el, ezentúl nem feltétlenül kell altatót felíratnia orvosával. Elég, ha odafigyel arra, hogy mit vacsorázik. A fehér rizs, vagy bármely más olyan élelmiszer, amelynek magas az úgynevezett IG-indexe, segít a kóros álmatlanság orvoslásában.
Álmatlanság ellen rizst
Ha valaki nehezen alszik el, ezentúl nem feltétlenül kell altatót felíratnia orvosával. Elég, ha odafigyel arra, hogy mit vacsorázik. A fehér rizs, vagy bármely más olyan élelmiszer, amelynek magas az úgynevezett IG-indexe, segít a kóros álmatlanság orvoslásában. (Az IG-index azt mutatja, hogy az adott élelmiszerben lévő glükózt milyen mértékben képes a vér felszívni, azaz várhatóan milyen lesz a vércukorszint, s hogy a szervezet mekkora inzulinmennyiséget fog termelni az adott anyag elfogyasztása után.) A sydney-i egyetem kutatói 12 egészséges emberrel végezték kísérletsorozatukat: az érintettek egy része rendszeresen alacsony, másik része magas IG-szintű rizsből álló vacsorát kapott. Azt is vizsgálták, van-e valamilyen hatása annak, hogy az ételt elalvás előtt mennyi idővel fogyaszthatják el. Az eredmény szerint, ha a vacsora 4 órával megelőzi az elalvás tervezett időpontját, akkor a magas IG-szintű élelmiszert fogyasztó emberek feleannyi idő alatt alszanak el, mint a másik csoport tagjai. Ha viszont a vacsora csak egy órával előzi meg az ágyba bújást, akkor a különbség már kisebb: magas IG-szint mellett is átlag 14,6 perc kell az elalváshoz. Mindenesetre a kutatók egyelőre még óvatosságra intenek: egyrészt a kísérleteket szélesebb körben is el kell végezni, hogy az eredmények valóban megbízhatóak legyenek, másrészt pedig a magas IG-szintű élelmiszerek rendszeres fogyasztása elősegíti az elhízást, a cukorbaj kialakulását, valamint a szív- és érrendszeri betegségeket. (MTI-PRESS)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2009. 01.18.
Hétfőn Egészségünkre az Új Szóban!
2009. 01.04.
Hétfőtől új köntösben, 16 oldalon az Egészségünkre!
2008. 12.27.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.