Akinek zsíros a mája, magas a vérnyomása?

máj k

A nem alkoholos májzsírosodás (angol rövidítése NAFLD) szorosan összefügg olyan diagnózisokkal, mint a szív- és érrendszeri betegségek, beleértve a magas vérnyomást is, ami az említett betegségek egyik fontos kockázati tényezője. A legújabb ismeretek azt jelzik, hogy a magas vérnyomás nem alkoholos májzsírosodást jelezhet. Más kutatások szerint viszont a májzsírosodás a magas vérnyomás előfordulásával függ össze.

A nyugati országokban a nem alkoholos májzsírosodás a leggyakoribb krónikus májbetegségek közé tartozik, a felnőtt lakosság 25 százalékát sújtja. S mivel más anyagcsere-betegségekkel – túlsúly, cukorbetegség, magas vérzsírszint – függ össze, általában a metabolikus szindróma májjal kapcsolatos megnyilvánulásának tartják. Egyre több bizonyíték van rá: a nem alkoholos májbetegnek nagyobb az esélye arra, hogy magas lesz a vérnyomása, ischémiás szívbetegség, szívritmuszavar lép fel, ami halálos is lehet. Mindenkinél másképp zajlik a betegség. Az emberek többségének az egyszerű májzsírosodás nem okoz betegséget. A NAFLD progresszív formája és a diabétesz esetében szív- és érrendszeri betegség veszélye fenyeget. 

A betegek többségének enyhe májzsírosodása van, 20-30 százaléuknál progresszív fibrózis, ebből 20 százaléknál májzsugorodás alakul ki, amikor már nagy a májrák veszélye. Kockázati tényező az öröklött hajlam, az életkor, a gyulladás, a bélbarát baktériumok számának csökkenése és az anyagcsere zavara. A NAFLD előfordulása a világon 30 százalék, Európában három ember közül egyet érint, dél felől északra haladva egyre gyakrabban találkozhatunk vele. 

A karcsú ember is veszélyben lehet 

A szakemberek figyelmeztetnek: a nem alkoholos májzsírosodásban szenvedő karcsú embereket ugyanúgy fenyegeti a szív- és érrendszeri betegség, mint a túlsúlyosakat, tehát a megelőzés esetükben is indokolt. 

Legfontosabb kockázati tényező a magas vérnyomás. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint az agyi-érkatasztrófa 54, az ischémiás szívbetegség 47 százalékáért a magas vérnyomás a felelős. Emellett megnő a szívelégtelenség, a szívritmuszavar, főleg a pitvarfibrilláció kockázata. A magas vérnyomásban szenvedők 40– 70 százalékának nem alkoholos májzsírosodása van. 

Tanulmányok, eredmények 

A kutatók 10 év alatt 26 tanulmányt elemeztek, amelyek vagy igazolták, hogy a magas vérnyomás elősegítheti a májzsírosodás kialakulását, vagy megállapították, hogy a NAFLD a magas vérnyomás kockázati tényezője. 

14 tanulmány alátámasztotta, hogy a magas vérnyomás a NAFLD kockázati tényezője, 10, hogy a NAFLD a magas vérnyomás kockázati tényezője, két tanulmány pedig a kölcsönös kapcsolatot erősítette meg a két betegség között. 

Tekintettel arra, hogy világszerte sok a magas vérnyomásban és a nem alkoholos májzsírosodásban szenvedő beteg, a kapcsolat alapos megismerése nagyon fontos az elsődleges megelőzés és a kezelés szempontjából. A szakemberek szerint nagy figyelmet kellene fordítani a kezelés közös vonásaira. Mindkettőnél nagy szerepet játszik az életmódváltás, beleértve az egészséges táplálkozást, a testsúlycsökkentést és a rendszeres mozgást. 

A vérnyomást rendszeresen mérni kell, s tudni kell, hogy az ideális érték a 120/80 mm/Hg. Ha 140/90 mm/Hg-nél magasabbat mutat a műszer, orvoshoz kell fordulni. 

A foszfolipidek segítenek

A NAFLD által károsított májnak a foszfolipidek segíthetnek, amelyek telítetlen zsírsavakat tartalmaznak, és hozzájárulnak a májsejtek regenerálódásához és jobb működéséhez. Az iparilag előállított foszfolipidek forrása a szója, a repcemag, a napraforgó, a tyúktojás, a tehéntej, a halikra stb. Minden forrásnak mások a foszfolipid-fajtái, akárcsak a zsírsavak esetében, ezért eltérőek a felhasználási módjai az élelmiszer- és a gyógyszeriparban, valamint a kozmetikában. Ezzel javítják a máj anyagcsere- és méregtelenítési folyamatait.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?